Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Listopad

Wielkość czcionki:

<< nowsze wiadomości


WYCIECZKA DO PSZCZYNY

 8 listopada uczniowie klasy Ia i klasy IIIb pojechali do Zamku w Pszczynie. W trakcie zwiedzania dzieci poznały krótką historię obiektu muzealnego, z zachwytem oglądały pomieszczenia wyposażone w piękne eksponaty.


 

„Dziękuję Ci, Kuba”

Jubileusz filmu „Westerplatte” i spotkanie z Panem Arkadiuszem Bazakiem

W tym roku przypada dokładnie 50 lat od premiery filmu Stanisława Różewicza pt. „Westerplatte” z 1967 r. Organizatorzy upamiętnienia Westerplatczyków z Bojkowa nie zapomnieli o tym fakcie gdzie z tej okazji przygotowali specjalny pokaz produkcji, który odbył się 5 września na sali gimnastycznej SP 8 w Gliwicach Bojkowie. Dzięki uprzejmości wytwórni TOR z Warszawy mogliśmy zobaczyć obraz w nowej, zrekonstruowanej wersji cyfrowej.

Sam film opowiada o legendarnej obronie placówki Westerplatte przed Niemcami w 1939 r., która mimo nierównych sił zamiast przez 12 godzin broni się 7 dni. W filmie ukazany jest konflikt – troską o tych, którzy ocaleli i mogą się przydać ojczyźnie, czy walką za wszelką cenę, do ostatniej kropli krwi. W tym sporze racjonalizm kontra romantyzm, twórcy filmu choć solidaryzują się z pierwszym stanowiskiem, nie odmawiają racji drugiemu.

 Spotkanie wokół filmu poprowadził Pan dr Krzysztof Zajączkowskiego, autor takich prac jak: „Lekarz
z Westerplatte. Mjr Mieczysław Mikołaj Słaby. 1905-1948”, „Bohater obrony Helu. Komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski. 1907-1952”, „Westerplatte jako miejsce pamięci. 1945-1989”. – osoba znająca dogłębnie temat filmu. Głównym gościem wieczoru była legenda polskiego kina – Pan Arkadiusz Bazak, znany z udziału w wielu filmach: m.in. ról w obrazach historycznych – pamiętny pułkownik Kuklinowski
w „Potopie” czy gen. Władysław Anders w „Katastrofie w Gibraltarze” oraz z występów w serialach m.in. w „Karierze Nikodema Dyzmy”,” Polskie drogi”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas” czy
w „Naznaczonym”. Największą popularność przyniosła mu właśnie rola kpt. Franciszka Dąbrowskiego
w filmie „Westerplatte”.

Po pokazie filmu Pan Arkadiusz Bazak opowiadał zebranym widzom o swojej konspiracyjnej działalności zanim został aktorem. Wspominał czasy, gdy chodząc do warszawskiego liceum podczas głębokiego stalinizmu, razem z kolegami drukował ulotki z napisem „Pomścimy Katyń” i rozrzucał je w tramwajach. Aktor wyznał, że jego stosunek do życia został ukształtowany przez dwa katechizmy – jeden religijny, wyniesiony z domu a drugi to lektura – „Kamienie na szaniec”. Do młodzieży przebywającej w trakcie spotkania skierował przesłanie, by w życiu kierowali się dwiema zasadami – nie krzywdzić nikogo oraz mieć jakiś cel w życiu. O samym filmie „Westerplatte” Pan Bazak wspomniał, że to był bardzo dobry film. Praca z reżyserem Stanisławem Różewiczem opierała się na zaufaniu – dodał. To że młody początkujący aktor dostał rolę kapitana placówki Westerplatte, wynikało z dużego podobieństwa fizycznego Arkadiusza Bazaka do Franciszka Dąbrowskiego. O tym fakcie wspólnych cech fizycznych obu mężczyzn zaświadczył obecny na widowni Pan Władysław Stawiarczyk z PTTK Gliwice, który po wojnie wielokrotnie jako młody chłopak w Krakowie kupował w kiosku gazety u samego Franciszka Dabrowskiego. Sam Arkadiusz Bazak wspomniał wydarzenie z premiery filmu, która odbyła się 50 lat temu w Pałacu Kultury, na której obecni byli westerplatczycy, min. por. Leon Pająk. Po pokazie podszedł do aktora i powiedział „Dziękuję Ci, Kuba” – tak zwracano się do kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Z pracy na samym planie filmowym Pan Bazak opowiedział ciekawą historię, kiedy to kręcono wybuch bomby i wysypano na niego z góry cały kubeł pyłu  i cementu. Był wtedy na tyle autentycznie przestraszony, że scena weszła do filmu a mundur czyszczono przez dwie godziny.

W trakcie rozmowy dr Krzysztofa Zajączkowskiego z aktorem Arkadiuszem Bazakiem publiczność miała stale okazję do zadawania pytań, dzięki czemu atmosfera na sali była ożywiona i autentyczna. Spotkanie przeplatało się także występami uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8. Wiersz pt. „Obrońcy Westerplatte” autorstwa Marii Kuźmińskiej recytował Wojtuś Dzwonkowski -uczeń klasy IV, a Julia Winnig z klasy V wykonała piosenkę Anny Rusowicz pt. „Będziemy Polską”.

Specjalnym gościem na pokazie był Pan Mariusz Wójtowicz-Podhorski, współautor komiksów „Westerplatte. Załoga śmierci”, „Pierwsi w boju. Obrona Poczty Polskiej w Gdańsku”, autor monografii „Westerplatte 1939. Prawdziwa historia” oraz „Obrona Westerplatte1939”, obecnie kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, który na spotkanie do Bojkowa przyjechał specjalnie z Gdańska. Na widowni obecni byli także uczniowie i nauczyciele SP 8 w Gliwicach, rodzina Westerplatczyków, przedstawiciele Rady Osiedla Bojków, przedstawiciele Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, Związku Zawodowego „Solidarność” Pracowników Oświaty, Stowarzyszenia WST Westerplatte, Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK w Gliwicach, Biblioteki Miejskiej w Gliwicach, mieszkańcy Bojkowa, goście z różnych części województwa Śląskiego, młodzież gimnazjalna, licealna i studiująca.

Na koniec pokazu z okazji półwiecza filmu „Westerplatte” na wszystkich uczestników wydarzenia czekała słodka niespodzianka. Cukiernia „Czech” z Gierałtowic przygotowała jubileuszowy tort na 100 osób w kształcie klapsa filmowego. Ten miły akcent był kulminacją tego niezwykłego wieczoru. Przy okazji degustacji słodkiej niespodzianki, można było obejrzeć wystawę 30 zdjęć Filmoteki Narodowej z prac na planie filmowym, ukazującą kulisy powstawania filmu „Westerplatte”.

Warto wspomnieć, że jeszcze przed samym spotkaniem na sali gimnastycznej, Pan Bazak zwiedził Radiostację w Gliwicach oraz centrum miasta - było to osobiste życzenie aktora. Również wolą artysty była osobista modlitwa przy grobach chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka. Idąc na cmentarz odtwórca roli kapitana Franciszka Dąbrowskiego powiedział  – ”Idę zapalić lampkę moim kolegom”.

 

Spotkanie z 5 września o charakterze kulturalnym, odbyło się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Gliwice Pana Zygmunta Frankiewicza oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

 • _MG_4430
 • _MG_4433
 • _MG_4439
 • _MG_4454
 • _MG_4457
 • _MG_4460
 • _MG_4462
 • _MG_4469
 • _MG_4470
 • _MG_4474
 • _MG_4478
 • _MG_4479
 • _MG_4494
 • _MG_4495
 • _MG_4496
 • _MG_4507
 • _MG_4509
 • _MG_4513
 • _MG_4516
 • _MG_4518starsze wiadomości>>

Zegar