Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Rok szkolny 2018/2019

Wielkość czcionki:

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

W dniu 19.06.2019 (środa) - zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Klasa VIII i uczniowie, którzy otrzymują świadectwo z wyróżnieniem – godz. 8.00 - sala gimnastyczna

Msza szkolna na zakończenie roku szkolnego – godz. 9.00 – w kościele wszyscy uczniowie klas I – VIII

Klasy I - VII – godz. 10.00 - spotkania z wychowawcami w klasach.

 


ZEBRANIE RODZICÓW PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach zaprasza wszystkich rodziców/prawnych opiekunów dzieci rozpoczynających od września w roku szkolnym 2019/2020 naukę w klasie I w SP 8 na spotkanie organizacyjne. Zebranie odbędzie się w budynku sali gimnastycznej w dniu 18.06.2019 (wtorek) o godzinie 16.00.REMONT

W związku z prowadzonym remontem dachu na sali gimnastycznej ze względów bezpieczeństwa zostaje wyłączone dojście do Placu zabaw obok sali gimnastycznej. Prosimy o dostosowanie się do w/w zaleceń i poinformowanie o tym fakcie dzieci.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8 Gliwice

dnia 12-06-2019 


 

  LETNI NABÓR DO DRUŻYNY HARCERSKIEJ W BOJKOWIE

  

            19 Gliwicka Drużyna Harcerska ogłasza nabór do drużyny. Letni nabór przeznaczony jest dla wszystkich chętnych z klas IV – VI. W ramach zbiórek odbywać się będą warsztaty, prelekcje, spotkania, gry na orientację oraz wyjazdy i wycieczki. Wyjścia na ściankę wspinaczkową czy żeglowanie na Dzierżnie.

             Pierwsza zbiórka dla chętnych odbędzie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10:30 w pomieszczeniach RADY DZIELNICY BOJKÓW /ul. Łanowa 2/. Harcerzy będzie można spotkać podczas promocji w dniu 6 czerwca / czwartek/ w Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach – Bojkowie.

             19 GDH jest laureatem Nagrody Ministra Obrony Narodowej oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gliwice, w ramach swojej działalności wspomaga akcje społeczne jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy zbiórkę żywności dla potrzebujących.

 

do zobaczenia, Czuwaj


  

ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI

W ramach programu „MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI” nasza szkoła w dniach 27.05.- 3.06.2019r. organizuje zbiórkę elektrośmieci. Zużyty sprzęt należy dostarczyć w godz. 7.00-17.00 na wskazane miejsce.


 

ZEBRANIA DLA  RODZICÓW 

Dnia 15-05-2019    

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8

Dyrektor – mgr inż. Mariola Dumin – Kowal

SEKRETARIAT- GABINET DYREKTORA

Wicedyrektor  mgr Aneta Kleczka

SEKRETARIAT - GABINET WICEDYREKTORA

NUMER SALI/ KLASA

Godzina zebrania

IMIĘ I NAZWISKO NAUCZYCIELA  WYCHOWAWCY

3- LATKI 

SALA NR 3

16:00

mgr Anna Sromek

4- LATKI

 SALA NR 4

16:15

mgr Małgorzata Woś

5-LATKI

SALA NR 1

15:00-17:00

mgr Lidia Sromek

6- LATKI

SALA NR 2

16:00

Lic. Dagmara Dudek

Klasa IA

SALA 16 PARTER

16:00

mgr Joanna Bajda

Edukacja wczesnoszkolna

Klasa IIA

 SALA 27

17:00

mgr Ewa Słaboń

Edukacja wczesnoszkolna

Klasa IIB

SALA 24

17:00

mgr Bożena Mucha

Edukacja wczesnoszkolna

Klasa IV

Sala 21

16:30

mgr Monika Rogowska 

 Klasa VA

Sala 22

16:30

mgr Katarzyna Dróbka

Klasa VB

SALA 25

16:30

mgr Adrianna Fabisiak

 

Klasa VI

SALA 26

16:30

mgr Barbara Badura

Klasa VII

Nauczyciel nieobecny

mgr  Grażyna Rybak

Klasa VIII -

SALA 22 I piętro

16:30

mgr Małgorzata Górecka 

 
 

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA
 
W związku z realizacją przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w celu zakupu książek do biblioteki szkolnej z otrzymanej dotacji w ramach złożonego w tym roku szkolnym wniosku na kwotę 15000 zł (dotacja: 12000 zł, wkład własny: 3000 zł) prosimy rodziców o podani propozycji tytułów książek, które mogłyby znaleźć się w naszej szkolnej bibliotece (Prosimy nie podawać tytułów lektur szkolnych). 
Prosimy o podanie ciekawych propozycji autora i tytułu książki na najbliższym zebraniu z rodzicami do wychowawcy lub bezpośrednio do trójek klasowych do 20.05.2019
 XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

WIELKANOC 2019

KONKURS PLASTYCZNY „WIELKANOC 2019”

 

Wyniki zostały zamieszczone na stronie: http://sp8gliwice.pl/index.php/konkursy/167-wielkanoc

DZIENNIK ELEKTRONICZNY VULCAN
 
W dniu dzisiejszym 07.05.2019 zostały odblokowane dostępy do dziennika wszystkim użytkownikom, którzy dostarczyli dzisiaj informacje do administratora e-dziennika. Informacja o możliwości logowania się została jednocześnie wysłana na Państwa maile. Jeśli nie trzymali Państwo jeszcze maila proszę o informację na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Kolejne dostępy będą odblokowywane na bieżąco, po dostarczeniu przez Państwa informacji.
Mamy nadzieję, że Dziennik Vulcan będzie nadal ułatwiał Państwu bieżącą komunikację ze szkołą.
 

KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA DYSLEKTYKÓW

Nowe daty związane z konkursem ortograficznym dla dyslektyków

-  do 10 maja 2019 r. zgłoszenie do konkursu międzyszkolnego maksymalnie trzech uczestników wyłonionych w macierzystej szkole spośród dyslektyków;

- 17 maja 2019 r. o godzinie 13.30 międzyszkolny etap konkursu w SP nr 8 w Gliwicach - dyktando i test wiedzy ortograficznej;

- 29 maja 2018 r. ogłoszenie na stronie internetowej organizatora laureatów konkursu, szkoły zostaną poinformowani telefonicznie lub na podany adres e-mail;

- uroczyste rozdanie nagród 31 maja 2019 o godz. 13:30 w SP 8


 

 XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

WIELKANOC 2019

Szkoła Podstawowa nr 8 informuje, że ze względów technicznych wyniki MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „WIELKANOC 2019” dostępne będą na stronie internetowej szkoły 10 maja 2019 r.

Zapraszamy po odbiór nagród przedszkola 16.05. w godzinach od 9.00-12.30.

Pozostałe placówki 20.05 w godzinach od 9.00 – 12.30.

W razie potrzeby proszę o kontakt telefoniczny: 509 036 793.


 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY VULCAN
 
Rodzice, którzy chcą mieć dostęp jeszcze w tym roku szkolnym do dziennika elektronicznego Vulcan proszeni są o podanie swoich maili celem uaktywnienia konta (logowanie się następuje na podstawie Państwa maila)
Mail można podać poprzez zwrot informacji rozdanej uczniom lub podczas zebrania z wychowawcami na najbliższym zebraniu w dniu 15.05.2019. 
Aktywacja konta nastąpi najpóźniej w dniu następnym po otrzymaniu przez administratora panią Kleczkę informacji od Państwa.
 
INFORMACJA NA TEMAT E-DZIENNIKA

Brak dostępu do dziennika elektronicznego, który był tylko wsparciem tradycyjnego systemu kontaktu z rodzicami nie uniemożliwia rodzicom dostępu do informacji. Informacje bieżące na temat ocen, zachowania uczniów, zastępstw, wydarzeń szkolnych przekazują rodzicom wychowawcy i inni nauczyciele podczas zebrań, spotkań indywidualnych, pisemnie przez zeszyty korespondencyjne, przedmiotowe lub informacje do podpisu.
Z każdym nauczycielem można się skontaktować telefonicznie poprzez telefon szkolny 322329324 wewnętrzny 23 bądź podczas umówionych dodatkowych spotkań z danym nauczycielem.
Korzystanie z nowego dziennika elektronicznego Vulcan będzie możliwe po wprowadzeniu do systemu wszystkich danych i konfiguracji całego dziennika oraz po szkoleniu nauczycieli z obsługi dziennika.
Przejście na dziennik Vulcan spowodowane jest koniecznością używania przez szkołę zintegrowanego pakietu programów firmy Vulcan.
 
 
DZIENNIK ELEKTRONICZNY
 
W związku z przejściem szkoły od nowego roku szkolnego na dziennik elektroniczny Vulcan. obecny dziennik elektroniczny Librus przestaje działać z dniem 29.04.2019 roku.
Informacje na temat zasad korzystania z nowego dziennika zostaną przekazane we wrześniu.
 
ZAWIESZENIE AKCJI STRAJKOWEJ
 
W związku z zawieszeniem ogólnopolskiej akcji strajkowej Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach wznawia od poniedziałku 29.04.2019 zajęcia szkolne. Zastępstwa na poniedziałek zostały zamieszczone na dzienniku elektronicznym. 
Zapraszamy wszystkich uczniów do szkoły na lekcje.
Zebranie ogólne śródroczne zostaje przeniesione na 15.05.2019 (środa) 16:00-18:00.
 
 
Dyrektor szkoły

 

 IV Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny "NIE TAKA ORTOGRAFIA STRASZNA"

Przepraszamy, ale konkurs odbędzie się w późniejszym terminie. Osoby, które się zgłosiły zostaną powiadomione mailem przez organizatora.

Organizatorzy


 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

składamy najserdeczniejsze życzenia

wszelkiej pomyślności oraz radosnego wiosennego nastroju.

Niech ten szczególny czas wypełniony będzie

wzajemną serdecznością, pogodą ducha

i szczęśliwymi chwilami spędzonymi w gronie najbliższych.

 

Dyrektor i Pracownicy

Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach


DRODZY UCZNIOWIE ÓSMOKLASIŚCI

Informujemy, że Dyrektor Szkoły dokłada wszelkich starań, aby Egzamin Ósmoklasisty odbył się bez zakłóceń w planowanym terminie.

Bez względu na trwający strajk nauczycieli Egzamin w Szkole Podstawowej nr 8 odbędzie się.

Uczniów prosimy o przybycie w dniu 15.04.2019 roku o godzinie 8:00 do budynku głównego szkoły, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Przypominamy, że na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. ‎

Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić ‎i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.‎


   

 

 

Powiatowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna w Gliwicach przygotowała materiały informacyjne w ramach Kampanii MSWiA pt. "Narkotyki i dopalacze zabijają". Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/mswia-przestrzega-mlodych-ludzi-przed-narkotykami-i-dopalaczami


 

INFORMACJE W SPRAWIE STRAJKU

Szanowni Rodzice,

na podstawie informacji uzyskanej ze strony związków zawodowych o przystąpieniu od 08 kwietnia 2019 r. Szkoły do strajku informuję, że Rodzice mogą skorzystać z urlopu wypoczynkowego lub opieki przysługującej z art. 188 kodeksu pracy (opieka nad dzieckiem - do ukończenia przez dziecko 14 roku życia - 16 godzin rocznie).

Na bieżąco będziemy przekazywać Państwu wszelkie informacje na temat sytuacji w Szkole.

Z poważaniem

Dyrektor SP 8 w Gliwicach

M. Dumin-Kowal


 


  INFORMACJE W SPRAWIE STRAJKU


https://gliwice.eu/…/m…/strajk-w-oswiacie-wazne-dla-rodzicowDNI OTWARTE

W dniach 28-29.03.2019 zapraszamy na Dni Otwarte dla rodziców uczniów klas I w godzinach od 8:00-10:00.


 

 XVIII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny

WIELKANOC 2019

 

Już po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 8

serdecznie zaprasza

         do udziału w konkursie plastycznym 

Więcej informacji znajduje się tutaj.


 

KONKURS DLA DYSLEKTYKÓW

Zapraszamy dyslektyków z klas VI, VII i VIII gliwickich szkół podstawowych do udziału w IV Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „NIE TAKA ORTOGRAFIA STRASZNA”, który odbędzie się 26 kwietnia 2019 r. o godzinie 13.30 w Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach. 

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Pozdrawiamy

organizatorki konkursu

Małgorzata Górecka - nauczyciel SP 8 w Gliwicach

Katarzyna Dróbka – nauczyciel SP 8 w Gliwicach


 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Nasza szkoła po raz piąty wzięła udział w  projekcie: „Wszystkie Kolory Świata”.                          

W środę 06 lutego br., w naszej szkole zostały wystawione do sprzedaży  własnoręcznie wykonane laleczki, w ramach V Edycji Charytatywnej Akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata".

W akcję szycia charytatywnych laleczek zaangażowali się głównie uczniowie wraz z ich rodzicami  za co serdecznie dziękujemy.

Serdecznie podziękowania kierujemy również w stronę rodziców, którzy kupując jedną z laleczek wsparli akcję UNICEF.

Ze sprzedaży 7 oryginalnych, ręcznie wykonanych laleczek, zebraliśmy kwotę 222 zł!!! Uzyskane pieniądze zostały wpłacone na  konto organizacji UNICEF i umożliwią zaszczepienie  dzieci z Afryki.

 

Koordynator akcji: Adrianna Fabisiak


 

GÓRA GROSZA

Na przełomie listopada i grudnia 2018 roku  nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „Góra Grosza”.

Zebraliśmy kwotę 303 zł i 7 groszy.

Celem akcji Góra Grosza było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać.

Dziękujemy za wsparcie akcji !!!!!!!!!!!!!!!

                             Samorząd Uczniowski  wraz z Opiekunem SU Adrianną Fabisiak


 

IX MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ RINGO O PUCHAR DYREKTORA SP NR 8 W GLIWICACH

Już po raz dziewiąty w naszej szkole zagościli uczniowie z zaprzyjaźnionych placówek, aby rywalizować o Puchar Dyrektora szkoły w Turnieju Ringo.

W rozgrywkach wzięli udział uczniowie z następujących szkół: SP nr1, SP nr8, SP nr11, SP nr16, SP nr 20.

Zawody stały na wysokim poziomie, gra była bardzo wyrównana i do ostatniego meczu nie było wiadomo kto zwycięży.

I m- SP nr16

II m- SP nr11,

III m- SP nr8,

IV m- SP nr20,

V m- SP nr 1.

 

Gratulujemy wszystkim i chwalimy za wzorową postawę oraz za zaangażowanie.


 

 Szanowni Państwo,

 

23 marca 2019 . odbędzie się w Gliwicach ogólnopolska konferencja, adresowana do rodziców: „Jestem rodzicem – wybieram empatię. Korzenie i skrzydła – jak wychować szczęśliwego człowieka?”

Wydarzenie jest współfinansowane z budżetu Miasta Gliwice, a Prezydent Zygmunt Frankiewicz objął konferencję swoim patronatem i wsparł rekomendacją:

Planowaną konferencję uważam za wyjątkowe i bardzo wartościowe wydarzenie – ze względu na szeroki zakres tematyczny, jak i zaproszonych gości, którzy swoim doświadczeniem i kompetencjami mogą pomóc rodzicom wspierać własne dzieci i być z nimi w kontakcie z szacunkiem i zrozumieniem. Nie spotkałem się dotąd z tak dużym i różnorodnym ze względu na tematykę wydarzeniem adresowanym właśnie do rodziców. Gorąco rekomenduję udział w konferencji i wszelkie formy wsparcia dla jej organizacji.

 

Organizatorem jest organizacja pozarządowa – Towarzystwo Oświatowe FILOMATA. 

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie konferencji: http://www.konferencja.filomata.pl 


 

FILM Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

  

NABÓR DO PIERWSZEJ KLASY 

Ruszyły zapisy do I klasy. 

Dzieci z obwodu naszej szkoły można zapisywać poprzez wypełnienie  ZAŁĄCZNIKA 1 - Zgłoszenie zapisu dziecka do I klasy (dzieci z obwodu SP 8)

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.sp8gliwice.pl/index.php/dla-rodzicow


 

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "ZIMA W OCZACH DZIECKA"

Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach zaprasza dzieci przedszkolne oraz uczniów klas I-VIII do udziału w konkursie plastycznym dotyczącym wykonania prac manualnych o tematyce zimowej.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.


 

WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA

Po raz piąty nasza szkoła bierze w projekcie "Wszystkie Kolory Świata". Ambasadorem projektu jest Majka Jeżowska. Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne ale i przyjemne. Zebranie środków na ratowanie życia najbardziej potrzebujących dzieci.

W ramach akcji uczniowie będą szyli szmaciane laleczki UNICEF. Twórcy laleczek uzupełnią 'Akty urodzenia' tych laleczek, a więc nadadzą im imiona, podadzą datę urodzenia napiszą co ta laleczka lubi jakie ma hooby. Wzory do wycięcia laleczek oraz 'akty urodzenia są dostępne u pani Fabisiak.

Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnego dnia w szkole i każdy będzie mógł się zaopiekować daną lalką przekazując kwotę minimalnej darowizny w wysokości od 10 zł na rzecz ratowania życia dzieci z Afryki. Projekt "Wszystkie Kolory Świata" trwa w naszej szkole do 31 stycznia 2019.

Koordynator projektu:

Fabisiak Adrianna 


 

ŚWIĄTECZNA AKCJA "RODACY BOHATEROM"

Paczka dla polskiego Kombatanta na Kresach” Przed Świętami Bożego Narodzenia zakończona została zbiórka produktów żywnościowych, które zostaną wysłane do naszych rodaków mieszkających na Kresach. Mieszkańcy Bojkowa oraz przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wykazali się dużym zaangażowaniem w pomoc rodakom za wschodnią granicą, gdyż zebrano około 50 paczek. Dary skierowane zostały do kombatantów, ich rodzin oraz – z uwagi na dużą liczbę paczek – także do polskich biednych rodzin wielodzietnych. Zbiórka jest dowodem pamięci o Polakach, którzy z powodu historycznej zawieruchy pozostali za naszą wschodnią granicą i do dziś pielęgnują polską kulturę na Kresach, żyjąc często w trudnych warunkach materialnych. Wszystkim, którzy pozytywnie opowiedzieli na akcję „Rodacy Bohaterom” składamy wyrazy wdzięczności.


 

SPECJALIŚCI OD CZYTANIA EWANGELII WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA

Ponad 100 uczniów szkół podstawowych rywalizowało w rejonowym etapie XXIV Konkursu Wiedzy Biblijnej. Dnia 22.11.2018 r. w auli Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach spotkali się najlepsi, wyłonieni w konkursach szkolnych.

Z naszej szkoły po przeprowadzonym konkursie dnia 25.10.2018 r., w którym wzięło udział 11 uczniów, do kolejnego etapu zakwalifikowało się trzech chłopców - Marek Skoczeń kl. VI, Piotr Bill kl. VII oraz Michał Dylweski kl. VI. W kolejnym etapie uczniowie musieli wykazać się znajomością nie tylko tekstem Ewangelii ale także wstępem oraz przypisami do tej księgi Pisma Świętego. Oprócz pytań zamkniętych czekało ich także uzupełnianie brakujących słów w podanych fragmentach czy kojarzenie ewangelicznych postaci z miejscami, z którymi mieli związek.

Laureatem konkursu z bardzo wysoką liczbą zdobytych punktów, został uczeń naszej szkoły Michał Dylewski zdobywając III miejsce. Dobre przygotowanie uczniów biorących udział w konkursie jak podkreślali organizatorzy - to zasługa ich pracy na lekcji, zaangażowanie nauczycieli oraz rodziców, którzy w domach czytali ze swoimi dziećmi Pismo Święte.

Konkurs Wiedzy Biblijnej, który w tym roku miał rangę konkursu wojewódzkiego, co roku odbywa się w pięciu diecezjach na terenie województwa śląskiego: katowickiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej. Przeznaczony jest dla uczniów klas V - VIII szkół podstawowych. Celem konkursu jest poznanie Ewangelii przez młodych ludzi, pogłębianie wiary i kształtowanie chrześcijańskich postaw w oparciu o poznane Słowo Boże oraz pobudzenie do większego zainteresowanie i czynnego uczestnictwa w lekcjach religii, życiu szkoły, Kościoła i lokalnej społeczności.


 

 KONCERT W SCHRONISKU ŚW. BRATA ALBERTA

Nazywano go "Najpiękniejszym człowiekiem pokolenia", "Szarym bratem", "Polskim Biedaczyną z Asyżu", "Bratem wszystkich ludzi"; Karol Wojtyła w swej sztuce nazwał go "Bratem naszego Boga", a potem, jako papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji, "Patronem naszego trudnego przełomu". Jego figurka góruje nad budynkiem Schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Bojkowie, a tuż obok niej od kilku miesięcy powiewa biało-czerwona flaga. To święty Brat Albert patronuje temu domowi, w którym mieszkańcami są Polacy, mający tylko trudniejszą historię życia.

Z inicjatywy Prezesa Koła Gliwickiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Pana Jana Sznajdera, 29 listopada 2018 roku w Schronisku odbył się koncert przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bojkowie. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podopieczni schroniska ze wzruszeniem angażowali się w to wydarzenie poprzez wspólny śpiew. Koncert przeplatany był recytacjami oraz czytanymi tekstami źródłowymi, nawiązującymi do wydarzeń sprzed stu lat. W okolicznościowej przemowie Pan Jan Sznajder podkreślił, że data koncertu zbiegła się dokładnie z 188. rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego, co nie jest bez znaczenia. Wspominał także o patriotycznej postawie Brata Alberta jako powstańca styczniowego oraz troczącego się losy najuboższych rodaków.

Życie św. Brata Alberta przypadło na trudny okres niewoli kiedy polska była pod zaborami. W czasie wybuchu powstania 1863 roku, jako 17-letni student Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach, zaciąga się ochotniczo w szeregi walczących o wolność. Walczył pod dowództwem Frankowskiego, potem Langiewicza, a w końcu Chmieleńskiego. Odznaczał się męstwem, odwagą i zapałem. Podczas tragicznej bitwy pod Mełchowem w pobliżu Kielc, granat strzaskał mu nogę. Wykazał wówczas niezwykły heroizm, poddając się amputacji w bardzo prymitywnych warunkach, bez znieczulenia. Podczas operacji zagryzał w ustach cygaro. Jako pamiątka po powstaniu, pozostał mu do końca życia kikut lewej nogi. Początkowo nosił wygodną protezę, która mu nie przeszkadzała nawet w wyczynach sportowych. Gdy jednak potem przywdzieje zgrzebny habit tercjarski, protezę zamieni na prostą żelazną sztabę, sprawiającą mu wiele cierpienia. Po nieudanym powstaniu Adam Chmielowski wraz z grupą kolegów powstańców przeżywa kilkuletni pobyt na emigracji.

Zastanawiając się nad przyczyną upadku ojczyzny, dochodzi do wniosku, że u jego źródeł leży prywata, chciwość, egoizm, brak jedności narodowej. Pisze znamienne słowa: "Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm". To właśnie miłość do ojczyzny i troska o zdrowie moralne społeczeństwa przyczyni się do tego, że poświęci swój talent i całe życie służbie najbardziej wydziedziczonym i wykolejonym, by przez stwarzanie im ludzkich warunków i przez uczciwą pracę zarobkową ratować w nich godność ludzką i przywracać ich społeczeństwu.

Kochał ojczyznę do końca. Wierzył w jej powstanie. Krótko przed swoją śmiercią przepowiedział jej wolność, powtarzając dwukrotnie: "Polska będzie! Polska będzie! "Za ofiarną służbę ojczyźnie, prezydent Ignacy Mościcki 10 listopada 1938 r. przyznała mu pośmiertnie "Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski". Kościół, poprzez kanonizację 12 listopada 1989 r., postawił go w rzędzie Patronów Ojczyzny, jako przykład prawdziwie chrześcijańskiego patriotyzmu oraz jako Orędownika u Boga.

Po zakończonym koncercie, który przyniósł mieszkańcom schroniska wiele pozytywnych przeżyć, uczniowie przeszli do kaplicy, gdzie w symbolicznej dłoni trzymającej chleb znajduje się relikwiarz a w nim umieszczone są fragmenty kostek św. Brata Alberta. Relikwie te są namacalnym dowodem na to, że św. Brat Albert był człowiek, w którym intensywnie dział Bóg. Jest więc darem Bożym, za który powinno się dziękować. I tak było i tym razem. W modlitwie dziękczynnej, którą poprowadził Pan Jan Sznajder, dziękowano za osobę Brata Alberta. Polecano również za Jego wstawiennictwem Polskę w roku wyjątkowego jubileuszu oraz dzieci i młodzież z Bojkowa, a także Ich rodziny. Odczytano głośno fragment pisma św. Brata Alberta, w którym modlił się do Częstochowskiej Pani „Najświętsza Pani, zdaję się na Twoją łaskę, daj żebrakowi co chcesz, albo nie daj, wedle Twej łaski woli”. W uznania zasług dla wyjątkowej osoby oraz za szczególny wzór miłość do Boga i Ojczyzny uczniowie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed relikwiami św. Brata Alberta.

Dla młodych wykonawców udział w koncercie, w schronisku dla bezdomnych mężczyzn, był wyjątkowym przeżyciem. Z pewnością doświadczyli obecności rodaków, którzy zostali pozbawionymi ciepła własnego rodzinnego domu. Osób, których nie wolno wykluczyć, gdyż także są częścią naszego społeczeństwa. Zrozumieli, że każdemu należy się godność pomimo ubogich warunków życia. Przez wyjątkową wizytę w schronisku uczniowie zbliżyli się także do osoby św. Brata Alberta — wielkiego Polaka i orędownika ubogich, który swoim przykładem życia pokazał co to znaczy być dobrym jak chleb.PORADNIK

Na prośbę Miejskiego Rzecznika Konsumentów, zamieszczamy publikację dot. ochrony praw konsumentów skierowaną do młodzieży szkolnej. Niniejszy poradnik w sposób przejrzysty i przystępny wyjaśnia młodzieży podstawowe aspekty praw konsumenckich. Obejmuje swoim zakresem wybrane zagadnienia dotyczące rynku finansowego, z którym młodzi konsumenci często spotykają się w życiu codziennym. Z pewnością będzie pomocny w przygotowaniu młodych ludzi do bezpiecznego funkcjonowania na rynku usług finansowych. Poradnik znajduje się tutaj.


 

„Bezpieczne Ferie 2019”

W ramach akcji została przygotowana ulotka do przeczytania po kliknięciu w poniższy obrazek.

 


 

LIST DOTYCZĄCY SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH

 


 

Szanowni Państwo,

Młodzieżowy Dom Kultury włączył się do udziału w V edycji programu "Wszystkie Kolory Świata", którego celem jest zebranie funduszy na zakup szczepionek dla dzieci z krajów objętych szczególną pomocą UNICEF: Sierra Leone, Czadzie, Sudanie Południowym i Angoli.

Zapraszamy do wzięcia udziału w rodzinnych warsztatach szycia lalek. Warsztaty inspirowane akcją "Wszystkie Kolory Świata", której ambasadorką jest Majka Jeżowska, poprowadzi pani Jadwiga Zawada.

Podczas warsztatów zrobimy powstałym laleczkom sesje zdjęciową i wybierzemy tę, która będzie reprezentowała MDK w konkursie na najbardziej oryginalną laleczkę. Poprosimy wtedy mieszkańców Gliwic o oddanie głosów na naszą reprezentantkę. Nagrodą w konkursie jest koncert Majki Jeżowskiej i mamy nadzieję, że to właśnie nasi uczniowie i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję spotkać się z najbardziej ukochaną przez polskie dzieci piosenkarką.

Udział w zajęciach jest płatny a zysk zostanie przesłany do fundacji UNICEF.

Zapraszamy w piątek 11 stycznia lub 18 stycznia do MDK przy ul. Barlickiego (sala nr 47 na 2 piętrze) o godzinie 16.00

Będziemy wdzięczni za przekazanie tego zaproszenia jak największemu gronu osób.

Więcej informacji na temat projektu "Wszystkie Kolory Świata" znajduje się tutaj:

https://www.unicef.pl/nmaction/akcja_szkolna/wszystkiekoloryswiatavedycja/90


 

Zapraszamy na:

"WIELCY RODACY"

widowisko edukacyjne dla dzieci

14 styczeń 2019 r

Miejsce: Sala Gimnastyczna godz. 12.00 Koszt: 7 zł

 

"W piorunującym tempie, gorącej atmosferze, z olbrzymią dozą zabawy i śmiechu,

bogaty w treści spacer w odległe czasy i miejsca"

 


 

ZIMOWISKO

Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach organizuje w pierwszym tygodniu ferii zimowych od 11.02.2019 do 15.02.2019 półkolonię - zimowisko dla 30 uczniów. Zapisy, pobieranie karty i informacje na temat półkolonii w sekretariacie szkoły do 28.12.2018 lub do wyczerpania wolnych miejsc. 

 


KONCERT W SCHRONISKU ŚW. BRATA ALBERTA

Nazywano go "Najpiękniejszym człowiekiem pokolenia", "Szarym bratem", "Polskim Biedaczyną z Asyżu", "Bratem wszystkich ludzi"; Karol Wojtyła w swej sztuce nazwał go "Bratem naszego Boga", a potem, jako papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji, "Patronem naszego trudnego przełomu". Jego figurka góruje nad budynkiem Schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Bojkowie, a tuż obok niej od kilku miesięcy powiewa biało-czerwona flaga. To święty Brat Albert patronuje temu domowi, w którym mieszkańcami są Polacy, mający tylko trudniejszą historię życia.

Z inicjatywy Prezesa Koła Gliwickiego Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Pana Jana Sznajdera, 29 listopada 2018 roku w Schronisku odbył się koncert przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bojkowie. Uczniowie śpiewali pieśni patriotyczne z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podopieczni schroniska ze wzruszeniem angażowali się w to wydarzenie poprzez wspólny śpiew. Koncert przeplatany był recytacjami oraz czytanymi tekstami źródłowymi, nawiązującymi do wydarzeń sprzed stu lat. W okolicznościowej przemowie Pan Jan Sznajder podkreślił, że data koncertu zbiegła się dokładnie z 188. rocznicą wybuchu Powstania Listopadowego, co nie jest bez znaczenia. Wspominał także o patriotycznej postawie Brata Alberta jako powstańca styczniowego oraz troczącego się losy najuboższych rodaków.

Życie św. Brata Alberta przypadło na trudny okres niewoli kiedy polska była pod zaborami. W czasie wybuchu powstania 1863 roku, jako 17-letni student Instytutu Rolniczo-Leśnego w Puławach, zaciąga się ochotniczo w szeregi walczących o wolność. Walczył pod dowództwem Frankowskiego, potem Langiewicza, a w końcu Chmieleńskiego. Odznaczał się męstwem, odwagą i zapałem. Podczas tragicznej bitwy pod Mełchowem w pobliżu Kielc, granat strzaskał mu nogę. Wykazał wówczas niezwykły heroizm, poddając się amputacji w bardzo prymitywnych warunkach, bez znieczulenia. Podczas operacji zagryzał w ustach cygaro. Jako pamiątka po powstaniu, pozostał mu do końca życia kikut lewej nogi. Początkowo nosił wygodną protezę, która mu nie przeszkadzała nawet w wyczynach sportowych. Gdy jednak potem przywdzieje zgrzebny habit tercjarski, protezę zamieni na prostą żelazną sztabę, sprawiającą mu wiele cierpienia. Po nieudanym powstaniu Adam Chmielowski wraz z grupą kolegów powstańców przeżywa kilkuletni pobyt na emigracji.

Zastanawiając się nad przyczyną upadku ojczyzny, dochodzi do wniosku, że u jego źródeł leży prywata, chciwość, egoizm, brak jedności narodowej. Pisze znamienne słowa: "Tylko u stopni ołtarza można silnie związać łańcuch jedności narodowej i duchowego braterstwa, który rozrywa prywata i egoizm". To właśnie miłość do ojczyzny i troska o zdrowie moralne społeczeństwa przyczyni się do tego, że poświęci swój talent i całe życie służbie najbardziej wydziedziczonym i wykolejonym, by przez stwarzanie im ludzkich warunków i przez uczciwą pracę zarobkową ratować w nich godność ludzką i przywracać ich społeczeństwu.

Kochał ojczyznę do końca. Wierzył w jej powstanie. Krótko przed swoją śmiercią przepowiedział jej wolność, powtarzając dwukrotnie: "Polska będzie! Polska będzie! "Za ofiarną służbę ojczyźnie, prezydent Ignacy Mościcki 10 listopada 1938 r. przyznała mu pośmiertnie "Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski". Kościół, poprzez kanonizację 12 listopada 1989 r., postawił go w rzędzie Patronów Ojczyzny, jako przykład prawdziwie chrześcijańskiego patriotyzmu oraz jako Orędownika u Boga.

Po zakończonym koncercie, który przyniósł mieszkańcom schroniska wiele pozytywnych przeżyć, uczniowie przeszli do kaplicy, gdzie w symbolicznej dłoni trzymającej chleb znajduje się relikwiarz a w nim umieszczone są fragmenty kostek św. Brata Alberta. Relikwie te są namacalnym dowodem na to, że św. Brat Albert był człowiek, w którym intensywnie dział Bóg. Jest więc darem Bożym, za który powinno się dziękować. I tak było i tym razem. W modlitwie dziękczynnej, którą poprowadził Pan Jan Sznajder, dziękowano za osobę Brata Alberta. Polecano również za Jego wstawiennictwem Polskę w roku wyjątkowego jubileuszu oraz dzieci i młodzież z Bojkowa, a także Ich rodziny. Odczytano głośno fragment pisma św. Brata Alberta, w którym modlił się do Częstochowskiej Pani „Najświętsza Pani, zdaję się na Twoją łaskę, daj żebrakowi co chcesz, albo nie daj, wedle Twej łaski woli”. W uznania zasług dla wyjątkowej osoby oraz za szczególny wzór miłość do Boga i Ojczyzny uczniowie złożyli wiązankę biało-czerwonych kwiatów przed relikwiami św. Brata Alberta.

Dla młodych wykonawców udział w koncercie, w schronisku dla bezdomnych mężczyzn, był wyjątkowym przeżyciem. Z pewnością doświadczyli obecności rodaków, którzy zostali pozbawionymi ciepła własnego rodzinnego domu. Osób, których nie wolno wykluczyć, gdyż także są częścią naszego społeczeństwa. Zrozumieli, że każdemu należy się godność pomimo ubogich warunków życia. Przez wyjątkową wizytę w schronisku uczniowie zbliżyli się także do osoby św. Brata Alberta — wielkiego Polaka i orędownika ubogich, który swoim przykładem życia pokazał co to znaczy być dobrym jak chleb.


 

KONKURS RECYTATORSKI I WSPÓLNE KOLĘDOWANIE

Relacja Pana Tadeusza Puchałki z tegorocznego Konkursu i kolędowania na portalu "iKnurów"znajduje się tutaj

oraz na portalu  "się myśli" znajduje się tutaj.


RODACY-BOHATEROM


Zapraszamy do wsparcia corocznej akcji RODACY-BOHATEROM, czyli zbiórki żywności dla Polskiego Kombatanta na Kresach. Tradycyjnie zbieramy żywność o długoterminowej dacie ważności, która następnie w formie paczki Bożonarodzeniowej zostanie przekazana Polskim Kombatantom m.in. z AK, NSZ, WiN mieszkającymi na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

Stowarzyszenie Odra-Niemen zbiera dary w różnych miejscach Polski. Segreguje dary tak, aby w każdej paczce była ta sama liczba produktów. Taka była od początku prośba samych kombatantów i także z nimi była konsultowana lista darów. Zatem każda paczka waży ok. 11 kg.

Lista artykułów do wzorcowej paczki olej 1 litr, cukier 3 kg, ryż 1 kg, kasza 400 g ,makaron duży 700-1000 g, makaron mały 250 g, konserwy mięsne lub rybne 300 g, warzywa w puszce 1 op., owoce w puszce 1 op., herbata duża 100 szt. - 1 op., herbata mała 25-50 szt. - 1 op., herbata sypana lub owocowa 1 op., kawa sypana lub rozpuszczalna 250 g, kakao 100-200 g, słodycze duże ciastka - 1 op., słodycze drobne batony, cukierki - 100 g ,czekolada 5 szt.

W przypadku ograniczonych możliwości finansowych nie musisz przynosić wszystkich artykułów, możesz wybrać jeden lub kilka.

Termin zbiórki: 03- 17. 12. 2018 r. w godz. od 7:00 do 15:00 Miejsce zbiórki: SP 8 ul. Spacerowa 6 Gliwice Bojków - w małym holu przy wejściu do szkoły.

Ważne aby paczka była podpisana na zewnątrz od kogo jest darowana (imię i nazwisko). Podpisana paczka pozwoli łatwiej dotrzeć z późniejszymi podziękowaniami i jest jednoczesną zgodą na przetwarzanie danych osobowych. W środku powinna znaleźć się kartka świąteczna koniecznie z życzeniami.


IX PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI KRESOWEJ

Relacja Pana Tadeusza Puchałki z tegorocznego Festiwalu na portalu "się myśli" znajduje się tutaj

oraz na portalu "iKnurów"znajduje się tutaj.

Lwów był prastarym polskim miastem, urzekająco pięknym, bogatym w zabytki, dzieła sztuki i ducha. Miastem „Semper fidelis”- zawsze wiernym, które nigdy się nie poddawało oraz najdzielniej broniło Polski. Tak też było w listopadzie 1918 r. kiedy to zajętego przez Ukraińców Lwowa zaczęli bronić Polacy. Niestety nie mogli liczyć na szybką pomoc wojska, gdyż trwały jeszcze walki w innych częściach kraju. Mieszkańcy miasta mieli niewiele broni i doświadczenia ale nie przeszkodziło to w podjęciu słusznej obrony. W zaszczytnym obowiązku walki o wolność i niepodległość postanowili wziąć udział najmłodsi mieszkańcy Lwowa. Do szeregów obrońców pośpieszyły lwowskie dzieci, nazwane Orlętami. To oni rzucili hasło: Nie damy Lwowa! Wówczas niejedna matka wznosiła modły: „Boże, uchroń moje dziecko. Pozwól mu żyć! Polsko, która ledwie do życia powstajesz- wspomóż!”

Do tych wydarzeń sprzed stu lat nawiązywał bardzo mocno organizowany dnia 7.12.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 8 w Gliwicach IX Przegląd Twórczości Kresowej. Głównym motyw em scenografii był Pomnik Chwały, który w oryginale znajduje się na cmentarzu Obrońców Lwowa. Nad sklepioną bramą pomnika znajdowała się płaskorzeźba, przedstawiająca miecz. Wejścia przez bramę strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś: „Tobie Polsko”. Również licznie rozwieszone po sali obrazy i zdjęcia przypominały o wydarzeniach z obrony Lwowa 1918 r. Międzypokoleniowa akademia upamiętniająca w sposób artystyczny Orlęta Lwowskie, była kolejną częścią obchodów jubileuszy 100-lecia odzyskania przez Polską niepodległości.

Tegoroczny przegląd zgromadził wyjątkową publiczność. Wśród mieszkańców Bojkowa oraz miłośników Kresów z różnych części Śląska gośćmi honorowymi byli : Senatora RP pan profesor Krystian Probierz, pani Janina Szymonowicz –osoba odznaczona za wieloletnią pracę Krzyżem Wolności i Solidarności. Obecni byli także pan dr Zygmunt Partyka – prezes gliwickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich oraz pani Maria Kaproń – wiceprezes. Na widowni zasiedli także prezes Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta w Gliwicach pan Jan Sznajder, przewodnicząca Koła Emerytów w Bojkowie pani Teresa Łakomska, a także przedstawicielka osiedla Zatorze w Gliwicach pani Maria Kuśnierz. Swoją obecnością zaszczycił także pan Wiesław Machnik, kresowy i śląski artysta. Obecni byli także przedstawiciele organizacji kombatanckich i członkowie Szarych Szeregów, a także rodziny bojkowskich Westerplatczyków i żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Nie mogło zabraknąć także metodyka pani Haliny Olbińskiej, która od lat towarzyszy przeglądom kresowym oraz przedstawicieli Rady Rodziców, przewodniczącej pani Moniki Woźniak-Piśnickiej oraz zastępcy pani Justyny Rutkowskiej. Wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem lokalnych mediów. Gliwicki serwis „TV Imperium” reprezentował pan Marian Jabłoński - autor programu „Detektyw historii” a przedstawicielem portalu informacyjnego „ iKnurów” był pan Tadeusz Puchałka. Dźwięk ze spotkania rejestrowany był na potrzeby audycji „Lwowska Fala” transmitowanej w Radiu Katowice.

W pierwszej części Przeglądu Kresowego grupa 6-latków z przedszkola wprowadziła widzów w nastrój walk o wolność ojczyzny, wykonując scenkę rodzajową i śpiewając pieśni patriotyczne. Następnie duetu „Tyligentne Batiary” z Bytomia przygotował wyjątkowy koncert o Lwowie. Członkowie zespołu w dowód wdzięczności za propagowanie wiedzy i utrwalanie kultury kresowej podarowali organizatorom statuetkę - serce z czarnego węgla jako symbol miłości do Kresów i górnośląskiej ziemi. W dalszej części spotkania grupa młodych rekonstruktorów, złożona z uczniów klasy 4 wcieliła się w rolę Orląt Lwowskich i weszła na salę w rytm muzyki „Marsz Lwowskich Dzieci”, - która jest swoistym kresowym już hymnem. Następnie między poszczególnymi wykonawcami piosenek, rekonstruktorzy prezentowali scenę batalistyczną z obrony Lwowa oraz motyw kultywowania przez rodziny pamięci przy grobach Orląt Lwowskich. Wśród uczestników przeglądu znaleźli się wykonawcy w różnych grupach wiekowych. Byli soliści, duety, oraz zespoły i grupy wokalne. Wśród wykonywanych utworów znalazły się piosenki o tematyce zabawnej ale i sentymentalnej. Była także śpiewana poezja oraz piosenki patriotyczne. Dominowały jednak utwory nawiązujące do czasów wojennych sprzed stu lat. Na koniec pierwszej części spotkania w okolicznościowym przemówieniu Senator RP pan Krystian Probierz powiedział, że był świadkiem nie przeglądu, ale prawdziwej uroczystości. Wspomniał także swoje doświadczenia z Kresami, kiedy to jako dziecko -syn śląskiej ziemi, znał słowo „Kresy”, tylko że miało ono inne znaczenie, gdyż tak w Jego rodzinnej miejscowości nazywano boisko za wioską. Przyznał, że w późniejszych latach poznał prawdziwe Kresy i że odwiedził już Lwów. Na koniec Senator podziękował młodym uczestnikom przeglądu a słowa uznania skierował do organizatorów, życząc aby taka inicjatywa trwała i rozwijała się jak najdłużej.

Druga część przeglądu rozpoczęła się od przemarszu grupy rekonstrukcyjnej dzieci trzymającej portrety Orląt Lwowskich i zapalone znicze. Przed łukiem chwały, gdzie powstał symboliczny „ołtarzyk pamięci”, wszyscy uczestnicy minutą ciszy uczcili bohaterstwo i ofiarę życia młodych lwowiaków. Następnie Pani Dyrektor złożyła życzenia z okazji 30-lecia istnienia gliwickiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa a na ręce prezesa Pana Zygmunta Partytyki oraz wiceprezes Pani Maryli Kaproń wręczono kwiaty. Zaraz potem pan Wiesław Machnik zaprezentował publiczności swój wierszyk na temat obrony Lwowa. Punktem kulminacyjnym przeglądu było ogłoszenie wyników tegorocznego przeglądu. Pierwsze miejsce w kategorii przedszkola otrzymała grupa 6 latków za utwór „Serce Batiara”. W kategorii klas od 4-6 miejsce I wywalczyła grupa chłopców z utworem Zbigniewa Herberta „Pan Cogito myśli o powrocie do rodzinnego miasta”. Miejsce II wyśpiewała dziewczęca grupa wokalna piosenką „Lwów jest w nas”, zaś zespół wokalny SP 8 zdobył miejsce III za utwór „Bieszczadzki trakt”. Wyróżnienia otrzymali Oliwia Pluta, oraz Jaś Jasiński za piosenkę „Orlątko” oraz grupa wokalna za utwór „Pośród wichrów i zamieci”. W kategorii klas 7-8 dwa I miejsca otrzymali Daniel Nowak oraz Danuta Ungier z Bytomia. Miejsce II wywalczyła Justyna Datkun piosenką „Chlib Kulikowski”. III miejsce otrzymała Kinga Bojanowska za utwór „Kołysanka”. Przegląd poprowadzili uczniowie klasy 6 - Kacper Jatta oraz Szymon Babło. Konkurs przygotowali dyrekcja szkoły SP 8 oraz zaangażowani nauczyciele mocno wsparci przez szkolną młodzież i rodziców.

Przesłaniem tegorocznego przeglądu była pamięć o młodych Obrońcach Lwowa oraz stawianie Ich jako wzór do naśladowania w poświęceniu i miłości do Ojczyzny. Warto przytoczyć słowa wypowiedziane w trakcie trwania uroczystości przez jednego z uczniów: „My, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie jesteśmy przekonani, że Orlęta są symbolem tego, co najlepsze i godne naśladowania. Wspominając dziś Orlęta Lwowskie w naszej szkole pragniemy uczcić pamięć polskich dzieci ze Lwowa, które oddały życie za wolność i niepodległość narodu. Chcielibyśmy stać się ich godnymi następcami, jak najlepiej wykonującymi swoje obowiązki i należycie reprezentujący naszą małą ojczyznę. Nasza szkoła kształtuje w nas postawę patriotyzmu i uczy szacunku dla historii i jej niezwykłych bohaterów” .

Pośród wichrów i zamieci, pośród świstu gradu kul, bronią Lwowa polskie dzieci znosząc, rany, trud i ból. Nadaremnie wróg się sili, my nie damy Lwowa skraść! Będziem dzielnie się bronili, choćby przyszło trupem paść! Na placówce grzmią armaty, dzielnie młodzież trzyma straż. Nie oddamy jednej chaty, bo Lwów był i będzie nasz. Lecz się przecież może ziścić, że w Koronie Polskiej znów jedna perła nam zabłyśnie, nasz kochany wolny LWÓW. - Pieśń z roku 1918 r. 

 • DSC_0174
 • DSC_0214
 • DSC_0216
 • DSC_0236
 • DSC_0239
 • DSC_0330


 

KONCERT NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

Jubileuszowy koncert darowany Ojczyźnie, stał się w Gliwicach-Bojkowie wieczorem wspólnego śpiewania. Młodzi artyści tym razem nie tylko występowali na scenie, ale wspólnie z publicznością tworzyli ten niepowtarzalny spektakl. Wspaniała lekcja godnej postawy! Artyści oraz goście zebrali się 15 listopada 2018 r. na sali gimnastycznej SP 8 przy barwach biało-czerwonej flagi oraz wizerunkach trzech głównych ojców założycieli niepodległej Polski - Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego, aby uczcić 100-lecie odzyskanie przez Polskę niepodległości w dzielnicy Gliwic, Bojkowie. Gości powitała dyrektor szkoły, Pani mgr inż. Mariola Dumin-Kowal. W ten sposób rozpoczął się uroczysty koncert „Wyśpiewana Polska”, który miał za zadanie przypomnieć wybitne polskie utwory powstałe w okresie ostatnich stu lat, a nawet wcześniej. Były to pieśni patriotyczne, dawne piosenki żołnierskie i legionowe oraz frontowe. Utwory napisane podczas II wojny światowej, jak również piosenki opozycyjne powstałe i spopularyzowane po 1989 roku. Wszystkie te utwory zabrzmiały na scenie w znakomitym wydaniu. Po odśpiewaniu czterech zwrotek hymnu państwowego - Mazurka Dąbrowskiego w rytmie Poloneza (Wojciecha Kilara), w odświętnych strojach i narodowych kotylionach oraz kapeluszach i wiankach w barwach biło-czerwonych na salę weszli młodzi artyści tego wieczoru. Byli nimi przedszkolaki z grupy 5-latków oraz reprezentanci uczniów klas młodszych i starszych. Koncert miał swój niepowtarzalny charakter, gdyż jego wykonawcą była publiczność zgromadzona na sali. Każdy trzymając śpiewnik w ręce wyśpiewywał utwory takie jak: „O mój rozmarynie”, „Marsz lwowskich dzieci”, „Czerwone maki” czy „Mury”, w sumie 12 piosenek. Całość uroczystości - grę, śpiew oraz animowanie publiczności, poprowadził Pan Tomasz Pasławski. Nasz znany muzyk i artysta zadbał o poprawność śpiewanych tekstów oraz o najlepsze ich aranżacje. Sam wykonał niezwykłą i mało znaną pieśń pt. „Karol Levittoux”.

Przerywnikiem pomiędzy wspólnym śpiewem, a zarazem główną atrakcją wieczoru, były wstępy przedszkolaków i uczniów ze szkoły. Wykonywano utwory klasyczne takie jak „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani” itp. Powrócono po wielu latach milczenia w publicznym wykonaniu niezwykłą pieśń „Deszcz jesienny deszcz”. Śpiewane utwory „Jedzie, jedzie na kasztance” czy „Wojenko, wojenko” przeplatane były inscenizacjami w wykonaniu przedszkolaków. Przygotowano też nowości – piosenki „Za co mam kochać” oraz „Urodziłem się w Polsce”, „Jest takie miejsce” a także przebojowe „Chcemy być sobą”. Wyjątkowym wykonaniem był utwór poświęcony Żołnierzom Wyklętym pt. „Wilki” do słów Zbigniewa Herberta. Piosenka zajęła I miejsce w slamie poetyckim, przygotowanym 8 listopada b.r. przez młodzież dzielnicy w siedzibie Rady Osiedla Bojków. Pieśnią wieńczącą koncert był XIX-wieczny utwór - „Jak długo w sercach naszych”. Wszyscy ze wzruszeniem wyśpiewali słowa: „Stać będzie kraj nasz cały, Stać będzie Piastów gród. Zwycięży orzeł biały, Zwycięży polski lud.” Wspaniałym wykonawcom z przedszkola i szkoły za występ podziękowała Pani Dyrektor wręczając zakładki do książek z motywem ojców założycieli niepodległej Polski. Również młodym, utalentowanym, a przede wszystkim mającym Polskę w sercu wykonawcom podziękowały Przewodniczące Rady Rodziców: Pani Monika Woźniak-Piśnicka oraz Pani Justyna Rutkowska, obdarowując każdego wykonawcę słodkim upominkiem. Aby koncert „Wyśpiewana Polska” mógł mieć tak specjalny charakter i niecodzienny wymiar musiało się zaangażować wiele osób. Pan Tomasz Pasławski przygotował repertuar, opracował śpiewniki oraz oprawę muzyczną. W rolę konferansjera, który poprowadził ten niezwykły wieczór, wcielił się absolwent szkoły Dominik Rybarz. W przygotowanie dzieci, wykonanie dekoracji oraz koordynację całości zaangażowani byli nauczyciele - Pani Lidia Sromek, Pani Joanna Bajda oraz Pan Krzysztof Kruszyński. Wszystkim odpowiedzialnym za tworzenie tego jubileuszowego wydarzenia wręczono przepiękne pąsowe róże. Ogromną rangę koncertowi nadała zgromadzona publiczność oraz wyjątkowi goście. Na wspólnym śpiewaniu obecny był konsul honorowy Republiki Kirgistanu w Polsce Pan Janusz Krzywoszyński, Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich w Gliwicach Pan dr. Zygmunt Partyka, Pani Maria Kaproń, wiceprezeska gliwickiego oddziału TML oraz liczni jego członkowie, a także sympatycy audycji „Lwowska Fala”, Pan Wiesław Machnik znany na Śląsku ze swojego kresowo – śląskiego humoru wieszcz i artysta, Pan Tadeusz Puchałka - lokalny działacz społeczny i dziennikarz, Przedstawiciele Rady Osiedla Bojków oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Monika Woźniak-Piaśnicka wraz z liczną delegacją rodziców. Na sali obecni byli również nauczyciele, członkowie Koła Emerytów, rodziny Westerplatczyków, Montecasyńczyków, żołnierzy Armii Krajowej, Opozycjoniści, Państwo Maryla i Stanisław Prusowie - członkowie Szarych Szeregów, rodziny dzieci i młodzież z dzielnicy Bojków. Wspaniały koncert „Wyśpiewana Polska”, dostarczył z pewnością wielu wzruszeń i emocji. Poruszył do głębi serca i pokazał jak istotna rolę w naszych dziejach pełniły pieśni i piosenka patriotyczna. Rozśpiewany wieczór stał się piękna lekcją historii, muzyki oraz świadomości tożsamości narodowej dla każdego uczestnika. Był również tworzącą wspólnotę, najlepszą formą uczczenia 100 lat niepodległości Polski w lokalnej społeczności. 


 

WYJAZD KLASY IV DO MUZEUM ŚLASKIEGO W KATOWICACH

W ramach zajęć związanych z historią i regionalizmem, uczniowie klasy IV spędzili kilka godzin w Muzeum Śląskim w Katowicach. W czasie wyprawy, która miała miejsce 24.10.2018 r. dzieci zwiedziły - Galerię sztuki polskiej 1800–1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię sztuki sakralnej oraz wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Zajęcia miały formę spaceru po poszczególnych ekspozycjach. Dzięki aktywnej formie zwiedzania uczniowie poznali różne typy wystaw – sztuki, historii, stałe i czasowe. Dowiedzieli się, czym jest oryginalny eksponat, a czym replika, poznali zasady zwiedzania muzeum i pomysły na wykorzystanie tej przestrzeni. Dodatkową atrakcją dla uczestników było przejście się po Katowickiej Strefie Kultury, do której zaliczają się Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedziba NOSPR. 


 

MEDAL „PRO PATRIA”

W poniedziałek 22 października w Westybulu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, której gospodarzem był Wicewojewoda Piotr Kołodziejczyk. W czasie uroczystości nastąpiło uhonorowanie odznaczeniem „Pro Patria”. Medal ten nadawany jest w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny. Decyzją Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowany medalem został Pan Krzysztof Kruszyński. Wnioskodawcą o przyznanie Panu Krzysztofowi Kruszyńskiemu Medalu „Pro Patria”, jest Fundacja Imienia Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej z Warszawy. W uzasadnieniu wniosku możemy przeczytać następujące słowa: „Zaświadczamy iż Pan Krzysztof Kruszyński swoją pracą i postawą społeczną w istotnej mierze przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej, a przede wszystkim do dobrego mówienia o Polsce i jej historii. Ów rozwój polega na szczególnym wychowywaniu dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i odpowiedniości za Ojczyznę. Tak bogatą i różnorodną działalność mogą prowadzić osoby posiadające autorytet i w pełni utożsamiające się z społecznością, której służą swoja wiedzą i zaangażowaniem”. Szczególnymi obszarami działalności i zainteresowań Pan Krzysztofa Kruszyńskiego, za które otrzymał odznaczenie są: pontyfikat św. Jana Pawła II, Obrona Westerplatte 1939, fenomen Cichociemnych Spadochroniarzy AK, bitwa o Monte Cassino, Powstanie Warszawskie, historia Żołnierzy Niezłomnych oraz zagadnienia związane z Kresami Rzeczpospolitej.KOORDYNATOR ROKU

Pani Joanna Bajda została koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Moje Miasto bez elektrośmieci”. Od wielu lat program realizowany jest przez wychowawców klas trzecich. W roku szkolnym 2017/2018 poprzez odpowiednią edukację, prowadzenie zbiórek zużytego sprzętu elektronicznego oraz promocję akcji, Pani Joanna Bajda otrzymała tytuł Koordynatora roku 2018. Warto podkreślić, iż w całej Polsce zostało wyróżnionych jedenastu nauczycieli biorących udział w programie. Dzięki przeprowadzonej akcji szkoła wzbogaciła się o tablet, urządzenie wielofunkcyjne i pomoce do zajęć kreatywnych. Pani Joanna Bajda dziękuje społeczności lokalnej za czynne zaangażowanie się w akcję oraz promowanie postaw proekologicznych.


 

OGŁOSZENIE

 

Szkoła Podstawowa nr 8 organizuje w dniach od 12 grudnia do 20 grudnia 2018 r. zbiórkę elektrośmieci.

Prosimy o dostarczenie zużytych pralek, lodówek i innego sprzętu elektronicznego do szkoły w godz.7.00 -16.00.

 

Serdecznie dziękujemy.


 

Szkoła Podstawowa nr 8 serdecznie zaprasza na

IX Przegląd Kultury Kresowej,

który odbędzie się dnia 7 grudnia 2018 r. /piątek/

o godzinie 13:00 na sali gimnastycznej naszej szkoły.


 

 

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr,

które posiada, ale jego czynów.

Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi." 

Jan Paweł II

Podziel się cukierkiem 5 grudnia 2018 r. (środa) na 4 lub 5 lekcji uczniowie będą zbierać w klasach słodycze. Zostaną one przekazane dzieciom, które utraciły bliskie im osoby w HOSPICJUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO w Gliwicach.

Zapraszamy do udziału wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli.


 

O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

Relacja Pana Daniela Porębskiego

22 Października w Szkole Podstawowej nr 8 w Bojkowie mieliśmy zaszczyt przedstawić uczniom historię Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Całe wydarzenie nie odbyłoby się gdyby nie wsparcie Fundacji BGK która udzieliła nam grantu na 100 lecie odzyskania Niepodległości.

Do Bojkowa udałem się dość wcześnie (8.00) – pierwsza prelekcja odbyła się dla klas V-VIII, kolejne spotkanie które odbyło się po półtorej godziny odbyło się dla klas I-IV. Ostatnią grupą która uczestniczyła w prelekcjach była to najmłodsi uczestnicy szkolenia a dokładniej przedszkolaki.

Każda prelekcja dla każdej grupy była inna, łączyła je jedna rzecz a mianowicie Konspiracyjne Wojsko Polskie. Starszym dzieciom mogłem opowiedzieć o tym czym było KWP i z kim walczyli, u młodszych skupiłem się na tym kim byli Żołnierze Wyklęci a najmłodsza grupa mogła dowiedzieć się w czym chodzili Żołnierze Wyklęci . Każda z grup mogła zapoznać się z historycznym umundurowaniem oraz wyposażeniem które było używane przez żołnierzy KWP. Łącznie spotkanie trwało ponad 3 godziny i mam nadzieję, że uczniom podobała się żywa lekcja historii.

Dziękuje Dyrekcji za zgodę na zorganizowanie spotkania, nauczycielom za bardzo miłe przyjęcie oraz za przygotowanie miejsca, w którym prelekcja się odbyła, młodym artystom za wykonanie utworu Zbigniewa Herberta „Wilki” (było świetne) oraz samym uczniom za to, że wytrzymali ;) 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6


 


BOJKOWSKI WRZESIEŃ W 100 LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

z relacji Pana Tadeusza Puchałki

Dzień I

Wrześniowy świt nad Gliwicami powitaliśmy jak co roku stojąc z pochyloną głową przy grobach bojkowskich Westerplatczyków śp. chorążego Edwarda Szewczuka oraz śp. kaprala Michała Plewaka. O godzinie 4. 45 rozpoczął się alert mający na celu upamiętnienie godziny rozpoczęcia największej w dziejach ludzkości wojny, której szpony jak pamiętamy już niebawem miały dosięgnąć najdalsze zakątki świata. Rok 2018 to także okazja do świętowania okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego podczas uroczystości na bojkowskim cmentarzu wspomniano także o tym szczególnym wydarzeniu. Pięknie prezentowała się drużyna knurowskich harcerzy, obok których stanęli w zwartym szyku gliwiccy harcerze, a także pododdział Strzelców Rzeczpospolitej, oraz Poczty Sztandarowe wielu organizacji i stowarzyszeń, wśród których nie zabrakło górniczej braci i naszych strażaków. Obecne były także delegacje kadry dowódczej jednostek wojskowych stacjonujących na terenie Gliwic, obecni byli także parlamentarzyści oraz delegacja Rady Miasta Gliwic, oraz goście z Kazachstanu i Kirgistanu. Przed grobami bojkowskich Westerplatczyków odprawione zostało nabożeństwo polowe, zaś Oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Pierwszego dnia dwudniowych uroczystości był także czas, na wyróżnienie byłych żołnierzy Montecassinczyków z Bojkowa. W Apelu Poległych wspomniano także o ofiarach – obywatelach II Rzeczpospolitej pomordowanych przez oddziały UPA i OUN w czasie ludobójstwa na Kresach. Licznie zgromadzeni goście, mieszkańcy Bojkowa oraz młodzież, mieli także okazję wysłuchać pieśni, „Hymnu konfederatów barskich”. Warty honorowe przy grobach bojkowskich Westerplatczyków wystawiali żołnierze JW. AGAT, rekonstruktorzy z Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 oraz strażacy OSP w Bojkowie. Na zakończenie uroczystości została oddana salwa honorowa.

Na szczególne słowa uznania zasługuje bojkowska młodzież, o czym wspomniał przedstawiciel Rady Miasta Gliwic podczas swojego wystąpienia, podkreślił, iż to właśnie im zawdzięczamy tak bogatą oprawę tych uroczystości. Z roku na rok młodzieży przybywa, rośnie też w młodzieży zainteresowanie historią, także co bardzo ważne, tą lokalną, a wspaniałym przykładem właściwego wychowania dzieci i młodzieży jest odradzające się harcerstwo – która to organizacja nie tylko uczy ale i wychowuje zaś przykładem tego była chociażby postawa skautów z Gliwic i knurowskich harcerzy. Jak co roku i tym razem, obecni byli wychowawcy, nauczyciele, szkoły nr 8 w Gliwicach Bojkowie, która to placówka podobnie jak ,Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia N.M.P w Gliwicach, a także Jednostka Wojskowa AGAT IM. Gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”, w Gliwicach, 6 Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach, 4 Wojskowy Oddział Gospodarczy, a także Ochotnicza Straż pożarna Bojków, i Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939 były współorganizatorami wspomnianych uroczystości. Nie zapominają o „Bojkowskim Wrześniu” członkowie Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z Gliwic, którzy i w tym roku zaszczycili swoją obecnością bojkowskie uroczystości.. Najdroższe wszystkim są chyba jednak rodziny naszych lokalnych bohaterów, stoją tuż obok wart honorowych i są niejako żywym dowodem pamięci tamtych czasów.

Tradycyjnie honorowym Patronatem bojkowskie wydarzenia obieli; SZEF URZĘDU DO SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH, Jan Józef Kasprzyk, PREZYDENT MIASTA GLIWICE – Zygmunt Frankiewicz, oraz MUZEUM WESTERPLATTE I WOJNY 1939- Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Przypomnijmy, że tegoroczne obchody zostały opatrzone ogólnopolskim programem „Niepodległa” i otrzymały dofinansowanie ze środków Samorządu Miasta Gliwice.

Dzień II

„Jeszcze skrzydła dawnej chwały mogą unieść nas”. Pod tym hasłem będziemy przeżywać dzisiejszy szczególny koncert – przypomniała dyrektor Szkoły Podstawowej nr.8 w Gliwicach – Bojkowie pani Mariola Dumin – Kowal, otwierając uroczystości drugiego dnia obchodów „Bojkowskiego września’, w murach swojej szkoły. Wcześniej jednak czekała nas uczta dla ducha, w kościele parafialnym pw. Narodzenia N.M.P w Gliwicach – Bojkowie. Nabożeństwo zostało odprawione w intencji wszystkich walczących w obronie niepodległości Polski, ze wspomnieniem Westerplatczyków, w tym bojkowskich żołnierzy, chorążego Edwarda Szewczuka oraz kaprala Michała Plewaka.

Po mszy świętej goście oraz mieszkańcy Bojkowa udali się do sali sportowej przy Szkole podstawowej nr.8 w Gliwicach – Bojkowie by uczestniczyć w koncercie zatytułowanym ”Jeszcze skrzydła dawnej chwały mogą unieść nas” , którego wykonawcami byli młodzi artyści zespołu „ANTYRAMA”, z Bielska – Białej w składzie; kierownik zespołu, a także akompaniament (instrumenty klawiszowe) mgr. Aleksandra Kluz Magdalena Baczyńska, Weronika Przemyk, Monika Komędera, Marek Kanior, Wiktoria Kruczek, Mateusz Szewczyk, Damian Pytka.

Koncert zespołu dzięki współpracy bojkowskiej młodzieży, Klaudii Orzechowskiej, Michała Midzierskiego, oraz Macieja Kulczyny, stał się czymś w rodzaju historycznego spektaklu, który uniósł publiczność na skrzydłach burzliwych dziejów naszej historii, przywołując raz jeszcze bohaterów tamtych wydarzeń, a także w słowach poezji ukazując piękno ojczystego kraju. Zarówno artyści zespołu jak młodzi aktorzy bojkowskiej szkoły zostali na koniec pożegnani gromkimi brawami i owacją na stojąco, więc jak należy się domyślać były także bisy. Warto wspomnieć, iż w tegorocznym koncercie uczestniczyły rodziny i bliscy bojkowskich bohaterów, a także goście honorowi; Przedstawiciele Zarządu Fundacji im. Cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej z Warszawy, na ręce których młodzież bojkowska złożyła pamiątkowy prezent w dowód wdzięczności za pomoc, którą fundacja udziela młodym ludziom, w tym także bojkowskiej młodzieży. Obecny był także Konsul Generalny Republiki Kirgiskiej Janusz Krzywoszyński.

Spektakl którego byliśmy świadkami na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych, czego dowodem była reakcja publiczności, która długo nie pozwalała artystom zejść ze sceny. Na koniec poproszono panią Aleksandrę Kluz by w kilku słowach wspomniała o swoim zespole.

Grupa powstała przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielsku Białej informowała kierownik zespołu. Jak należy się domyślać, wysoki poziom artystyczny nie zawsze jest dziełem wysokiego wykształcenia w kierunku muzycznym, pani Aleksandra jest informatykiem pracującym w bielskim liceum, i jest chyba żywym przykładem, że wiele w życiu można osiągnąć dzięki pasji, w tym przypadku do muzyki, którą to stara się z bardzo dobrym skutkiem zaszczepić w młodych ludziach. Dziś w zespole jest jedna tylko uczennica bielskiego liceum, pozostali to już studenci, lecz nie zrywają więzów z dawnym środowiskiem, dzięki temu zespół działa i rozwija się. Grupa odnotowała już pierwsze znaczące sukcesy, trudno wymieniać wszystkie, przypomnijmy tylko, iż jedną z nagród był wyjazd do Brukseli. Zespół otrzymał także kilka nagród IPN-u, mają za sobą nagranie pierwszej płyty, a utworów zespołu z tego krążka można często posłuchać na antenie „Lwowskiej Fali” – Radia Katowice.

Dwudniowe uroczystości wyglądały tak jak wyglądały dzięki młodzieży z Bojkowa. Należy także podkreślić, iż prowadzeniem koncertu zajął się w sposób profesjonalny absolwent bojkowskiej szkoły, Tomasz Szymański, który w niezwykły sposób wprowadzał publiczność w program uroczystości. Zatem niech raz jeszcze wolno nam będzie użyć znanego nam cytatu, który ukazuje, i daje nam niejako obraz bojkowskiej placówki - „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9


 

WAKACYJNY OBÓZ

W tym roku dzięki współpracy naszej szkoły z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK możliwy był wyjazd kilkorga dzieci na zorganizowany przez Fundację obóz „Cichociemnych” w Janowie Lubelskim. W trakcie obozu zaplanowano dla dzieci wiele atrakcji, wśród których znalazły się m.in. zajęcia z zakresu surwiwalu, samoobrony oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaplanowano również zajęcia w parku linowym, olimpiada sportowa, zajęcia na strzelnicy, przeprawę terenowo-bagienna, Park Wodny w Janowie Lubelskim, wycieczkę na Porytowe Wzgórza, wycieczki rowerowe, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe i zajęcia terenowe. Oprócz szansy na wypoczynek oraz atrakcyjne spędzenie wolnego czasu młodzież otrzymała również szansę na poznanie historii Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9


 

ZASADY ZBIERANIA ŚRODKÓW NA FUNDUSZ RADY RODZICÓW

 rok szkolny 2018/2019

Drodzy Rodzice,

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Rada Rodziców w nowym składzie wznawia swoją działalność i tak jak w latach ubiegłych pragnie wszystkich rodziców zaprosić do współpracy oraz zachęcić do udzielenia Radzie finansowego wsparcia.

Wszystkie informacje wraz z mailem kontaktowym do Rady Rodziców zostały zamieszczone na stronie: https://www.sp8gliwice.pl/index.php/rada-rodzicow


 

11 LISTOPADA

W piątek 09.11.2018 o godzinie 10:45 uczniowie i przedszkolaki z naszej szkoły będą uczestniczyć w przygotowanej przez grupę 6-latków akademii z okazji Święta Niepodległości połączonej z uroczystym odśpiewaniem Hymnu Polski.

O godzinie 15:00 serdecznie zapraszamy rodziców i mieszkańców Gliwic na uroczystość przygotowaną z okazji 11 Listopada. 

XXVI ZLOT MŁODZIEŻY TOSZEK 2018

15 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w imprezie turystycznej organizowanej przez PTTK Gliwice. Cała impreza odbywała się na dziedzińcu średniowiecznego zamku w Toszku. Celem wycieczki było poznawanie historii i obiektów zabytkowych Ziemi Śląskiej oraz propagowanie spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i uczestnictwo w różnych konkurencjach sportowych. Rywalizacje sportowe dotyczyły: Piątek Piłkarskich, gry w Dwa Ognie, Zręcznościowego toru przeszkód, Kolarskiego Toru Przeszkód, gry w Bule. W międzyszkolnych rozgrywkach sportowych, drużyna dziewcząt z klasy VI, zajęła III miejsce w Dwa Ognie. Zwiedziliśmy również uroczy rynek Toszka, a pod fontanną na głównym placu wykonaliśmy zdjęcie naszej wspaniałej grupy. Każdy uczestnik zlotu, miał również możliwość zwiedzenia wieży zamkowej oraz poznania historii i legend związanych z Toszkiem. Na terenie zamku wszyscy bawili się wyśmienicie. Nawet pogoda sprawiła nam niespodziankę, bo słońce świeciło jak w środku lata.

Organizatorzy: Małgorzata Kwaśnicka, Barbara Badura


 

POGADANKA

W czwartek 08.11.2018 odbędzie się pogadanka dla uczniów klas I-V na temat:

 


 

SPOTKANIE Z BRACTWEM KERIN

7.11.2018 roku w naszej szkole odbędzie się dla chętnych osób lekcja historii, którą poprowadzi Bractwo KERIN temat 100 lecie odzyskania niepodległości. Zajęcia odbędą się o godzinie 13:00. Koszt uczestnictwa 7zł/osobę.


 

WIATRAK HISTORII

W związku z małą ilością uczniów w dniu 2.11.2018 zaplanowana gra Wiatrak historii zostaje odwołana. W zamian proponujemy dzień gier planszowych. 

Przypominamy w przypadku nieobecności dziecka w szkole/przedszkolu o odwołaniu w tym dniu obiadu.


 Akcja „Światełko dla Lwowa i dla Bojkowa”

W tym roku przypada 100 rocznica odzyskania niepodległości. Również sto lat temu młodzi mieszkańcy Lwowa stanęli do nierównej walki w obronie swojego miasta. We współpracy z Fundacją Pomaganie Łączy Ludzi organizujemy zbiórkę zniczy, które zapłoną na mogiłach Obrońców Lwowa i na polskich grobach na cmentarzach: Łyczakowskim, Janowskim i cmentarzu żołnierzy polskich w Mościskach w dniach 1 i 11 listopada. Wzorem ubiegłego roku chcemy także pamiętać o zmarłych nauczycielach i pracownikach naszej szkoły, a także o osobach zasłużonych dla naszej dzielnicy. Pragniemy aby 1 listopada na Ich grobach zapłonęły znicze,  jako znak pamięci ze strony społeczności szkolnej. Dlatego łącząc te dwie inicjatywy w jedną   - zwaną  „Światełko dla Lwowa i dla Bojkowa”, prosimy chętnych uczniów o przynoszenie do szkoły zniczy średniej wielkości do dnia 22 października.  


 

 

APEL NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA

04.10.2018 odbył się w naszej szkole apel dotyczący bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że wiele kłopotów i nieprzyjemnych sytuacji może być też spowodowanych przez drugiego człowieka. (uczeń idzie do szkoły z tornistrem, zostaje zaczepiony przez obcą osobę, mężczyznę w płaszczu w ciemnych okularach, itp. , który coś od ucznia chce)

Z taką sytuacją możemy się spotkać każdego dnia. Jednak uniknięcie przykrych konsekwencji, które mogą wyniknąć z takiego spotkania jest możliwe pod warunkiem, że będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad:

1.Nigdy nie rozmawiajmy z nieznajomymi bo tak naprawdę nie wiemy, czy taka osoba nie ma złych zamiarów względem nas.

2.Jeśli już zostaniemy przez kogoś zagadnięci, zawsze możemy o tym powiedzieć, że właśnie czekamy na mamę, tatę, starsze rodzeństwo, którzy weszli do sklepu obok.

3.Jeśli to możliwe, nie spacerujemy sami po zmroku. Jeśli już jest to konieczne, a nie możemy udać się gdzieś z osobą dorosłą, starajmy się chodzić z kolegą/koleżanką.

4.W przypadku zauważenia jakieś podejrzanej nieznajomej osoby, która coś od nas chce lub coś nam proponuje, pamiętajmy zawsze, aby powiedzieć o tym osobie dorosłej (rodzicom nauczycielowi, wychowawcy).


 

CASTING!

Do końca września czekamy na wasze formularze zgłoszeń do nowo powstającego koła Teatru Form Muzycznych  Zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6 do 20 lat, którzy chcą popróbować swoich sił na scenie. Przesłuchania do koła odbędzie 4 i 5 października w Teatrze Stara Kotłownia przy Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Kandydaci zostaną poinformowani o dacie i godzinie przesłuchań. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.mdk.gliwice.pl/


 22 września  - żywa lekcja historii

 

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę Stowarzyszenie Tradycji Konspiracyjnego Wojska Polskiego ma zaszczyt zorganizować dla uczniów SP 8 w Gliwicach spotkanie historyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Prelekcja połączona będzie z prezentacją broni używanej przez żołnierzy jak również  z pokazem umundurowania. Oprócz tego, uczniowie dowiedzą się kim byli Żołnierze Wyklęci, przeciwko komu musieli walczyć oraz co działo się z nimi później. Spotkanie przeprowadzane będzie w formie wykładu otwartego – uczniowie będzie mogli aktywnie włączyć się w jego przebieg, poprzez zadawanie pytań oraz wyrażanie swoich  opinii.


 

ZEBRANIE

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach – w nawiązaniu do informacji przekazanych na zebraniu ogólnym z rodzicami 05.09.2018 – powiadamia, że zebranie rodziców uczniów SP 8 w Gliwicach na temat specyficznych  potrzeb edukacyjnych dzieci i uczniów odbędzie się w dniu 26.09.2018 (środa) o godz. 16.00 w sali  26. Spotkanie poprowadzi pracownik Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gliwicach. Zapraszamy wszystkich rodziców nie tylko rodziców uczniów z SPE.

 

Zapraszamy

prowadząca spotkanie, dyrektor, pedagog


 

PETYCJA

W dniu 27 sierpnia 2018 r. do Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Dąbrowskiej w Gliwicach skierowana została petycja.

Wnoszącym petycję jest Osoba Prawna Szulc-Efekt sp. z o.o. ul. Poligonowa 1 04-051 Warszawa KRS: 0000059459 www.gmina.pl www.samorzad.pl Kapitał Zakładowy: 222 000,00 pln

Skan petycji znajduje się tutaj.

Odpowiedź na petycję została wysłana w formie elektronicznej oraz pisemnej.


 

ROBOTYKA

Informacja o zajęciach pokazowych z ROBOTYKI. Dnia 26.09.2018 o godzinie 16:00-17:00 odbędą się pokazowe zajęcia z robotyki. Zajęcia poprowadzi firma „Michał Kusio - Młodzi Programiści”.

 Zainteresowanych zapraszamy!!!


 

INFORMACJA

Informacja dotyczy dziennika elektronicznego Librus Synergia

 

Do dziennika elektronicznego mogą się Państwo rejestrować na dwa sposoby:

 

- poprzez Przeglądarkę internetową (Chrome, Mozilla, IE, Edge itp.) Sposób logowania zamieszczony został poniżej. Wtedy mają Państwo DARMOWY DOSTĘP do wszystkich funkcji dziennika, które były dostępne w zeszłym roku. (oceny, plan lekcji, harmonogram, uwagi, ogłoszenia, nieobecności, wysyłanie i odbieranie wiadomości od nauczycieli)

 

- poprzez aplikację LIBRUS. Wymaga ona założenia konta na portalu Librus Rodzina i powiązania go z kontem szkolnym (do którego otrzymali Państwo loginy i hasła w szkole).  Więcej informacji na temat tego sposobu logowania się  aplikacji mogą Państwo znaleźć na stronie

https://portal.librus.pl/rodzina/artykuly/nowa-aplikacja-librus-dla-rodzicow-i-uczniow

oraz

https://portal.librus.pl/artykuly/jak-zalozyc-konto-librus-szybka-instrukcja-dla-rodzicow-i-uczniow


 

LOGOWANIE DO DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO LIBRUS

 

Sposób logowania do dziennika librus umożliwiający darmowe przeglądanie ocen, frekwencji, uwag, terminarza, ogłoszeń oraz wysyłania i odbierania wiadomości od nauczycieli. Sposób logowania można wydrukować z pliku pdf zamieszczonego tutaj

lub skorzystać z poniższej informacji.

 

LOGOWANIE DO DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO LIBRUS

W przeglądarce otwieramy adres: https://portal.librus.pl/rodzina

lub korzystamy ze strony naszej szkoły

 

 

Nowy portal librusa wygląda jak poniższy obrazek. Wtedy klikamy w filetowy przycisk „LIBRUS SYNERGIA” a następnie "ZALOGUJ"

W miejscach pokazanych strzałką wpisujemy login i hasło otrzymane ze szkoły. Następnie po kliknięciu przycisku zaloguj zostajemy przeniesieni na poniższą stronę. 

Wtedy zmieniamy swoje hasło i nadajemy nowe (jak w zeszłym roku). Adresu mailowego nie muszą Państwo podawać – w każdej chwili w szkole administrator może je zresetować i otrzymają państwo nowe ze szkoły. Imię i nazwisko nie muszą Państwo podawać – każde konto przypisane jest do jednego konkretnego ucznia. Na zakończenie musimy również zaakceptować regulamin. Następnie klikamy fioletowy prostokąt DALEJ.

Następnie przechodzą Państwo na stronę znaną z lat ubiegłych: 


 

INFORMACJA DLA RODZICÓW

 

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 informuje, że drzwi wejściowe do szatni w poniedziałki, wtorki, środy i piątki są otwierane o godzinie 7:45 i zamykane o godzinie 8:00, natomiast w czwartki drzwi otwierane są o godzinie 8:45 i zamykane 8:55. uczniowie spóźnieni są proszeni o wchodzenie drzwiami głównymi.


 

ZEBRANIE DOTYCZĄCE EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach – w nawiązaniu do informacji przekazanych na zebraniu ogólnym z rodzicami 05.09.2018 – powiadamia, że zebranie rodziców uczniów klasy VIII odbędzie się w dniu 24.09.2018 (poniedziałek) o godz. 16.30 w sali 31.

Tematem zebrania będzie:

 • przekazanie informacji dotyczących rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020

 • przekazanie informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty obowiązującym w roku szkolnym 2018/2019

 • zapoznanie rodziców uczniów z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

 • przyjęcie od rodziców uczniów zaświadczeń o stanie zdrowia oraz opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej

 • złożenie przez rodziców pisemnej deklaracji wskazującej język obcy nowożytny, z którego uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty.

 

Zapraszamy

dyrektor, pedagog i wychowawca klasy


 

SZCZEPIENIA LISÓW

Informacja prasowa o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących w 2018 roku. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19.09.-28.09.2018 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202620 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995r., dwa razy w ciągu roku: wiosną i jesienią.

Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Dodatkowo informuję, że na terenie województwa śląskiego w ostatnich latach stwierdzono:

1. w 2003 roku 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,

2. w 2004 roku 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,

3. w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

4. w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

5. w 2007 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

6. w 2008 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

7. w 2009 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

8. w 2010 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

9. w 2011 roku 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,

10. w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,

11. w 2013 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

12. w 2014 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

13. w 2015 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

14. w 2016 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

15. w 2017 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

16. w pierwszej połowie 2018 r. nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 615 


 

CENTRUM PIECZY ZASTĘPCZEJ I WSPIERANIA RODZINY W GLIWICACH

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny, Dział Poradnictwa Rodzinnego i Pomocy Specjalistycznej, 44-103 Gliwice, ul. Sikorskiego 134, informuje, że w czwartek 4.10.2018 r. o godzinie 10.00 rozpoczynamy cykl spotkań dla rodziców chcących poprawić swoje relacje z dzieckiem, uzyskać pomoc w rozumieniu problemów wychowawczych, o nazwie TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH.

Zajęcia będą odbywać się co tydzień przez kolejnych 10 tygodni w każdy czwartek od godziny 10.00 do 12.00.

Zajęcia przeznaczone są wyłącznie dla rodziców, jednakże zapewniamy opiekę nad dziećmi. 


 

SZATNIA

 

Informujemy, że wszyscy uczniowie otrzymali od wychowawców kluczyki do szafek. Kluczyk należy zwrócić do wychowawcy na zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W przypadku zgubienia kluczyka prosimy o powiadomienie o tym fakcie wychowawcę.

W szafkach uczniowie mogą przechowywać zmienne obuwie, okrycie oraz podręczniki/przybory szkolne.

Za pozostawione w szafkach wartościowe przedmioty szkoła nie bierze odpowiedzialności.

Uczniowie zobowiązani są do każdorazowego zamykania swoich szafek i  nie pozostawianie w nich resztek jedzenia.

 


 

PEDIKULOZA

Szanowni rodzice,

przypominamy informacje przekazane na wywiadówkach przez wychowawców, aby indywidualnie sprawdzać i dbać o czystość głów dzieci.

Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie.

Wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

Z naszej strony  prosimy o sprawdzenie głów dzieci.

Liczy się wspólne działanie i natychmiastowa reakcja.

Więcej informacji można znaleźć na stronie:  Problem z głowy


 

 OBIADY

Od poniedziałku rusza żywienie dla uczniów. Zapraszamy wszystkich zapisanych uczniów (zgodnie z deklaracjami) na śniadania o 8:45 i obiady o 11:30. Dzieci przebywające na świetlicy obiad jedzą o godzinie 12:45.


 

TEATRZYK

Uczniowie klas I-II oraz przedszkolaki 10.09.2018 roku miały możliwość wzięcia udziału w darmowym przedstawieniu "Kot w butach".


 

FORUM DZIECIOM 

Rozpoczęła się szkoła, i rozpoczął się także najnowszy projekt gliwickiego CH FORUM adresowany do gliwickich uczniów i pedagogów. Tym razem to projekt edukacyjno-wydawniczy pod hasłem „FORUM Dzieciom”.

 

W poniedziałek 10.09.2018 roku przedstawiciele FORUM z Gliwic zachęcali naszych uczniów w ramach projektu edukacyjnego do stworzenia książki, opowiadań. 


 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

 

W przyszłym tygodniu po 12.09.2018 roku zostanie przedstawiony poradnik ze sposobem logowania się do dziennika elektronicznego poprzez przeglądarkę internetową.

Wtedy dostęp do dziennika zawiera możliwość sprawdzania ocen, frekwencji, ogłoszeń, terminarza, planu lekcji, DARMOWY dostęp do wiadomości wysyłanych przez nauczycieli oraz umożliwia DARMOWĄ wysyłkę wiadomości do nauczycieli. Wtedy wygląd dziennika będzie identyczny jak w zeszłym roku - z tymi samymi funkcjami.

Prosimy rodziców i uczniów o używanie dziennika elektronicznego dopiero po 12.09.2018 roku.

Z góry dziękujemy za cierpliwość i życzymy samych  najlepszych ocen i wiadomości.

Zespół administratorów dziennika.

Aneta Kleczka i Małgorzata Górecka


 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

 

Prosimy rodziców o nieaktywowanie i nieponoszenie dodatkowych kosztów związanych z dziennikiem elektronicznym, czyli wysyłaniem wiadomości - "mobilne dodatki".


 

INFORMACJE NA STRONIE SZKOŁY

 

Na naszej stronie internetowej www.sp8gliwice.pl na bieżąco będziemy uaktualniać lub podawać informacje dotyczące naszej szkoły. Ostatnio zostały zaktualizowane informacje odnośnie:

biblioteki szkolnej, świetlicy tutaj,

pedagoga szkolnego tutaj,

aktualnej oferty wycieczek, wyjść itp. tutaj

kalendarza roku szkolnego i terminów spotkań z rodzicami tutaj.ZEBRANIE OGÓLNE

 

5 wrzesień 2018 r. 17:00 sala gimnastyczna - Zebranie ogólne informacyjne dla rodziców uczniów SP8


 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

W tym roku szkolnym w naszej szkole nadal używamy dziennika elektronicznego Librus. W związku z przygotowaniem do wywiadówki, która odbędzie się w najbliższym czasie wszystkie hasła do kont rodziców i nauczycieli zostały zmienione. Podczas wywiadówek zostaną rozdane nowe jednorazowe hasła.


 

PODRĘCZNIKI

 

Zostały zamieszczone wykazy programów i podręczników na rok szkolny 2018/2019. W zakładce Dokumenty tutaj.


 ŚWIETLICA 2018/2019

Zgłoszenia uczniów do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2018/2019 można już dokonywać w sekretariacie szkoły w godzinach 7:00-14:00. Druki zapisu znajdują się w sekretariacie szkoły lub można pobrać i wydrukować z naszej strony tutaj.


 UWAGA RODZICE, UCZNIOWIE !

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. (poniedziałek)

O godzinie 8:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele NMP, a następnie o 9:00 przechodzimy na salę gimnastyczną na spotkanie z pedagogami, wychowawcami.

DYREKTOR SZKOŁY

mgr inż. Mariola Dumin - Kowal

 

PS3 września uczniowie klas I-VIII otrzymają podręczniki na nowy rok szkolny.

Rodziców uczniów klas I prosimy o  przynoszenie rogów obfitości (podpisanych imieniem i nazwiskiem dziecka) na salę gimnastyczną od godziny 7:30.


 ŻYWIENIE

Żywienie dzieci szkolnych rozpoczniemy w późniejszym terminie (poinformujemy Państwa o tym w osobnym ogłoszeniu) po złożeniu przez rodziców deklaracji. Przedstawiciele firmy cateringowej będą rozdawać i zbierać deklaracje od 03.09.2018.  Do tego momentu prosimy zaopatrywać uczniów w suchy prowiant.


 REMONT

W związku z trwającym remontem w trosce o bezpieczeństwo zabrania się wychodzenia uczniom na teren szkoły bez opiekuna.


 

starsze wiadomości>>

Zegar