Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dla ósmoklasistów

Wielkość czcionki:

Bieżace informacje o egzaminie ósmoklasisty można znaleźć na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/

 

Komunikat dyrektora CKE znajduje się tutaj.


FILM Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

  

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY

Egzamin ósmoklasisty pełni dwie zasadnicze funkcje:

1. określa poziom wykształcenia ogólnego uczniów w zakresie obowiązkowych przedmiotów egzaminacyjnych i zapewnia uczniowi, jego rodzicom, nauczycielom oraz władzom oświatowym informację zwrotną na temat tego poziomu wykształcenia

2. zastępuje egzamin wstępny do szkół ponadpodstawowych, które wykorzystują wyniki egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów jako kryteria w procesie rekrutacji, jeżeli liczba kandydatów jest większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

 

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:

uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej

 

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę.

 

Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

 

W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

a. języka polskiego

b. matematyki

c. języka obcego nowożytnego.

 

Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

a. języka polskiego

b. matematyki

c. języka obcego nowożytnego

d. jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia. 

 

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

a. pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego, który trwa 120 minut

b. drugiego dnia – egzamin z matematyki, który trwa 100 minut

c. trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego, a od roku 2022 również egzamin z przedmiotu do wyboru, z których każdy trwa po 90 minut.

 

Przykładowe arkusze egzaminacyjne można znaleźć tutaj.

Podstawy programowe na poszczególne części egzaminu znajduja się tutaj.


 

LIST MINISTER EDUKACJI

Minister Anna Zalewska skierowała do rodziców i opiekunów uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum list dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020. Informacja na ten temat oraz list znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej tutaj.


  

REFORMA EDUKACJI

 

Bieżace informacje odnośnie reformy można znaleźć na stronach:

Informacje Ministerstwa Edukacji: http://reformaedukacji.men.gov.pl/

Informacje Kuratorium Oświaty w Katowicach: http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=News&menuItemId=1014&news=7233&number=1


NOWA PODSTAWA PROGRAMOWA

Nowa podstawa programowa - rozporządzenie z 14 lutego 2017 r. 14 lutego 2017 r. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Od 1 września 2017 r. z nowej podstawy programowej będą uczyli się uczniowie klas I,IV,VII szkoły podstawowej. Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych będą korzystali z dotychczasowej podstawy programowej i dotychczasowych podręczników. Podstawa programowa dla szkoły podstawowej zawiera wszystkie potrzebne i wymagane treści w kształceniu uczniów klas 7 i 8 w nowej strukturze szkoły podstawowej Uczniowie tych klas będą wypełniali program stanowiący kontynuację tego, który realizowali w klasach 4-6. Program ma ich przygotowywać do podjęcia dalszej nauki w wybranym typie szkół ponadpodstawowych, począwszy od roku szkolnego 2019/2010.

Link do podpisanego rozporządzenia: http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293659/katalog/12403198#12403198 

SPOTKANIE DLA RODZICÓW

W piątek 10 lutego, o godzinie 16.30 w audytorium GCE przy ul. Okrzei 20 w Gliwicach odbędzie spotkanie informacyjne dla rodziców, dotyczące wdrażania reformy systemu edukacji. Spotkanie będzie prowadzone przez przedstawicieli Kuratorium Oświaty, z udziałem reprezentantów Miasta Gliwice. 

LIST MINISTER EDUKACJI

Cały list dostępny jest po kliknięciu w obraz poniżej.


Na stronie: http://reformaedukacji.men.gov.pl/ znajduja się informacje na temat zliżajacej się reformy edukacji. Zachęcamy do zapoznania się z nia oraz do przeczytania broszury nt. reformy, która znajduje sie tutaj.

Zegar