Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Warto przeczytać....

Wielkość czcionki:

 


 

 

 

Czas jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować dzieciom. Ma ogromne znaczenie dla budowania więzi – jedynej i niepowtarzalnej. To inwestycja na lata. A jest szczególnie ceniony, gdy obdarzymy nim każde z naszych dzieci indywidualnie.

 

Warto zatroszczyć się o czas dla każdego ze swoich dzieci. By dobrze to zaplanować, zatrzymajmy się i przyjrzyjmy codziennym decyzjom i ich owocom. Jak organizujemy nasz domowy grafik? Jak dzielimy się obowiązkami? Jak spędzamy czas wolny? To być może pozwoli nam nabrać dystansu i dostrzec, że zmiana w harmonogramie pomoże wygospodarować czas dla każdego z dzieci.

Co zyskujemy my i co dostają nasze dzieci? Wspólnie spędzony czas:

1. Wzmacnia poczucie bycia kochanym

Dziecko otrzymuje przekaz: „Jestem ważny dla mamy i taty, skoro mimo różnych obowiązków mają dla mnie czas”. Starsze dziecko może dzięki temu wyrobić sobie przekonanie, że rodzice nadal je kochają, że nie straciło ich miłości wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny.

2. Wspiera poczucie bezpieczeństwa

Bycie potrzebnym i wartościowym dla tych, których kochamy, jest fundamentalną potrzebą każdego człowieka. Rodzinny dom, ramiona najbliższych to bezpieczny port, do którego dziecko może wracać z każdej życiowej wyprawy: z piaskownicy po kłótni o grabki, z przedszkola, gdy musiało kończyć zabawę, choć wcale nie chciało, ze złamanym sercem, gdy pierwsza miłość się skończyła. Rodzice przecież zawsze wysłuchają i pomogą znów rozwinąć żagle.

3. Umożliwia poznanie każdego z dzieci, dostrzeżenie ich odrębności i indywidualność

Spędzając czas tylko z jednym dzieckiem, mamy okazję zobaczyć je jakby na nowo. Całe jego bogactwo. Bez porównywania z rodzeństwem. Mamy szansę docenić różnorodność naszych dzieci i przypomnieć sobie, że każde z nich potrzebuje czegoś innego, że to, co lubi jedno z nich, tego drugie nie cierpi, że to, co cieszy drugie, pierwsze denerwuje. Wszystko po to, by móc to uszanować i brać pod uwagę każde z nich, gdy jesteśmy wszyscy razem.

4. Jest okazją do rozwijania pasji

Każde z dzieci może mieć inne predyspozycje i talenty. Jedno może lubić lepienie, malowanie, rysowanie, drugie – wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe, pasją trzeciego będzie czytanie lub gotowanie. Nawet jeśli sami jesteśmy kiepscy w danej dziedzinie, nic nie stoi na przeszkodzie, by towarzyszyć dziecku, gdy pochłonięte jest tym, co kocha.

5. Pogłębia poczucie bliskości

Jak ważne dla dziecka jest przytulanie się bez obawy, że zaraz przyjdzie brat lub siostra i będą się domagali tego samego, staje się zrozumiałe dla nas, dorosłych, gdy przypomnimy sobie chwile, kiedy sami chcieliśmy bliskości z partnerem niekoniecznie z udziałem dzieci. Być blisko, tulić się, może szeptać jakieś sekrety to uczenie intymności i wyjątkowości.

6. Pozwala doświadczyć akceptacji i wsparcia

Łatwiej o cierpliwość i łagodność w kontakcie indywidualnym. Łatwiej okazywać empatię i zrozumienie, dać przestrzeń i czas na wszystkie pojawiające się emocje.

7. Ugruntowuje poczucie przynależności

Każde z dzieci doświadcza współtworzenia relacji. Budując ją z każdym z rodziców, może tworzyć ją także z rodzeństwem, by ostatecznie powstała realna wspólnota, jaką jest rodzina. Każdy z jej członków ma w niej swoje miejsce i swoją rolę.

8. Wzbogaca doświadczenia i świat wartości

Wspólny czas daje też okazję do kreowania sytuacji, w których możemy pokazywać dzieciom ważne dla nas wartości i postawy. W zabawie łatwiej nawiązać do spraw, o których czasem trudno rozmawiać wprost. Wcielając się w rolę misia lub lali, mamy okazję na poziomie dziecięcych doświadczeń przepracować to, co dla malucha bywa trudne i bolesne.

9. Zaspokaja potrzebę bycia widzianym

Wchodząc do świata dziecka, jesteśmy tylko z nim i dla niego – ono jest ważne ze swoimi upodobaniami, przeżyciami, wyborami. To bezcenne „mieć tatę tylko dla siebie, gdy słucha i patrzy na mnie całym sobą”.

10. Jest źródłem radości i docenienia wzajemnej relacji

Dziecko widzi, że wspólny czas to dla nas źródło radości i satysfakcji. Dostrzega, że ono samo jest dla nas darem i że wiele od niego otrzymujemy. Może być też dla nas prawdziwym nauczycielem, kiedy dzieli się swoim doświadczeniem albo gdy jest autorem sytuacji, w których mamy okazję sprawdzić nasze rodzicielskie kompetencje.

Warto przemyśleć to, jak my jako rodzice lubimy spędzać czas z dzieckiem i czy ono lubi robić to samo. Co chcielibyśmy mu pokazać, a co ono chce zobaczyć? Czy stać nas na spontaniczność, czy wolimy mieć gotowy plan? Jak odnajduje się w tym nasz syn, a jak nasza córka?

Dzieci na całym świecie potrzebują bliskich relacji, szczególnie z rodzicami. Nie można ich tworzyć, nie poświęcając sobie nawzajem czasu. Bezwarunkowa akceptacja, bezpieczeństwo, szacunek, zaufanie, empatia to kluczowe wyznaczniki tej relacji. Dzieci potrzebują wspierających słów, które będą je uskrzydlały, ale też “bardziej niż inni potrzebują mieć zupełną pewność, że są kochane przez tych, którzy mówią, że je kochają” (Michel Quoist). Wspólnie spędzony czas umacnia to przekonanie.                                                                                                             Na koniec jeszcze cytat ode mnie:

"Nie wychowuj dziecka tak, aby było bogate. Wychowuj je tak, aby było szczęśliwe, po to, aby kiedy dorośnie znało wartość rzeczy a nie ich cenę".

Mam nadzieję, że lektura tego artykułu wiele wniesie w relacje z Państwa pociechami, pozdrawiam,

wicedyrektor

Adam Walczak

 

 


 

 

6 powodów, dla których dziecko nie powinno iść do przedszkola

     Kiedy widzisz, że dziecku dolega jedna z tych rzeczy, nie posyłaj go do przedszkola. W trosce o nie same   i o pozostałe dzieci przebywające w placówce. Sprawdź, kiedy powinno zostać w domu.

     Zimą przedszkola i kluby malucha nagle pustoszeją. Zdarza się, że w kilkunastoosobowej grupie brakuje połowa lub nawet więcej dzieci. Wystarczy, że jedno dziecko przyjdzie z wirusem, by choroba zaatakowała resztę przedszkolaków. Dlatego tak ważne jest, by nie posyłać do placówki malca, który nie jest w pełni zdrowy.


      Jeśli zastanawiasz się, czy w danej sytuacji twoje dziecko powinno zostać w domu, czy może jednak iść do przedszkola, sprawdź poniższe wskazówki. Oto dolegliwości, z jakimi maluch nie powinien wychodzić z domu, a już na pewno mieć kontaktu z innymi dziećmi:

1. Gorączka lub stan podgorączkowy

     Jeśli termometr wskazuje temperaturę wyższą niż 37 stopni C, dziecko powinno zostać w domu. Już niewiele podwyższona temperatura powinna być dla ciebie sygnałem alarmowym, że w organizmie dziecka może rozwijać się jakaś choroba. Nie należy tego lekceważyć.

2.Wymioty i biegunka

     Jeśli dziecko w ciągu doby oddaje 3 lub więcej stolców o luźnej konsystencji albo wymiotuje minimum        2 razy, koniecznie zostaw je w domu. Być może przyczyną tego stanu jest zatrucie pokarmowe, jednak nie można wykluczyć również infekcji rotawirusowej Rotawirusy bardzo szybko się rozprzestrzeniają i bywają groźne, dlatego należy zachować wszelkie środki ostrożności.

3. Zaczerwienione oczy

     Czerwone oczy mogą świadczyć o zapaleniu spojówek, zwłaszcza jeśli dodatkowo pojawia się ropna wydzielina. Zapalenie spojówek to choroba, którą można się niezwykle łatwo zarazić, wystarczy, że dziecko dotknie brudną ręką oka i wirus się przenosi. Nawet niewielkie zapalenie w jednym oku powinno być wyleczone, zanim maluch będzie miał kontakt z rówieśnikami.

4. Bolące gardło

     Ból gardła może oznaczać anginę, ale nie tylko. Wiele infekcji zaczyna się od bólu gardła. Może mu też towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych. W takiej sytuacji należy udać się z dzieckiem do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości.

5. Wysypka

Krostki na ciele dziecka mogą oznaczać alergię, ale mogą też świadczyć o zarażeniu się:

  • ospą wietrzną

  • odrą

  • różyczką

  • szkarlatyną

  • bostonką.

     Są to choroby zakaźne i ich przebieg jest mocno nieprzewidywalny. Bywa, że dzieci przechodzą je łagodnie, ale zdarzają się również poważne powikłania. Dlatego nigdy nie puszczaj do przedszkola malca, jeśli ma wysypkę.

6. Ogólne osłabienie

Widzisz, że tego dnia twoje dziecko zachowuje się jakoś inaczej? Jest:

  • apatyczne,

  • zmęczone, choć dopiero wstało,

  • rozdrażnione,

  • blade,

a w dodatku nie chce jeść? To sygnał, że być może rozwija się u niego jakaś infekcja. Już na tym etapie dziecko może zarażać, więc lepiej zostaw je w domu.

     Warto zastanowić się nad treścią zawartą w powyższym artykule i dla dobra dziecka, oraz jego przedszkolnych kolegów, zostawić czasem malucha w domu by po wychorowaniu, pełen sił mógł znów ruszyć do przedszkola.

Pozdrawiam serdecznie

wicedyrektor

Adam Walczak


 

 

 

 

 

 

 

 

 

KONCERTY UMUZYKALNIAJĄCE DLA DZIECI W ROKU SZKOLNYM 2018/2019 

 
„Muzyka zabiera nas tam, gdzie słowa nie mogą...”, toteż chcemy przyjechać do was tj. do szkół i ośrodków kultury by w ciągu 45 minut przedstawić muzykę, ze słowem dostosowanym do wieku młodego słuchacza, jaka w ciągu ostatnich stuleci czarowała melomanów.
Zaczniemy naszą muzyczną podróż z zespołem Nivel, by później odwiedzić dwa wspaniałe miasta, w których koncertowali i tworzyli muzykę Chopin, Mozart, Beethoven i wielu innych. Świętować będziemy razem 100 - lecie niepodległości Polski, ale też poznamy niezwykłe, amerykańskie pieśni, by już w styczniu zobaczyć i usłyszeć mnóstwo góralskich, ludowych instrumentów. Każdego miesiąca odkrywamy zupełnie inny rodzaj muzyki i instrumenty, które można zobaczyć z bliska. 

Więcej informacji znajduje się tutaj.


 

PODRĘCZNIKI

 

Zostały zamieszczone wykazy programów i podręczników na rok szkolny 2018/2019. W zakładce Dokumenty tutaj.


 

ŚWIETLICA 2018/2019

Zgłoszenia uczniów do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2018/2019 można już dokonywać w sekretariacie szkoły w godzinach 7:00-14:00. Druki zapisu znajdują się w sekretariacie szkoły lub można pobrać i wydrukować z naszej strony tutaj.

ŚWIETLICA
 

W roku szkolnym 2017/2018 świetlica szkolna jest czynna przed lekcjami od godziny 7:00, a po lekcjach do godziny 16:00.Świetlica w tym roku szkolnym jest w harcówce na sali gimnastycznej.

WYWIADÓWKI OGÓLNE

W środę 06.09.2017 roku o godzinie 16:00 na sali gimnastycznej odbędzie się zebranie ogólne dla rodziców klas I-VII. 

 TERMINARZ W DZIENNIKU ELEKTRONICZNYM

Od niedawna na naszym dzienniku elektronicznym rozpoczęliśmy wpisywanie nieobecności nauczycieli i zastępstw za nich. Po zalogowaniu się i wybraniu terminarza mają Państwo rozpiskę z całego miesiąca z zaznaczonymi nieobecnościami nauczycieli, zastępstwami, odwołanymi zajęciami (ale tymi podstawowymi, które są w planie lekcji), kartkówkami, klasówkami i innymi wydarzeniami zapisanymi przez wychowawcę. W przypadku nieobecności nauczyciela w szkole zajęcia dodatkowe (k-k, kółka, zajęcia wyrównawcze) również się w tym dniu nie odbędą. Na bieżąco są Państwo informowani o odwołanych zajęciach. Dzięki temu mają Państwo większą kontrolę nad zajęciami dzieci w szkole i orientacyjnym czasie ich powrotu ze szkoły.

 POSIŁKI

Posiłki w naszej szkole w tym roku szkolnym będą na tych samych zasadach co w roku ubiegłym. Żywienie zaczyna się od poniedziałku 5 września 2016 roku.


 

UWAGA RODZICE, UCZNIOWIE !

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 3 września 2018 r. (poniedziałek)

O godzinie 8:00 odbędzie się uroczysta Msza Święta w Kościele NMP, a następnie o 9:00 przechodzimy na salę gimnastyczną na spotkanie z pedagogami, wychowawcami.

DYREKTOR SZKOŁY

mgr inż. Mariola Dumin - Kowal

 

PS3 września uczniowie klas I-VIII otrzymają podręczniki na nowy rok szkolny.

Rodziców uczniów klas I prosimy o  przynoszenie rogów obfitości (podpisanych imieniem i nazwiskiem dziecka) na salę gimnastyczną od godziny 7:30.


 

DZIENNIK ELEKTRONICZNY

W tym roku szkolnym w naszej szkole nadal używamy dziennika elektronicznego Librus. W związku z przygotowaniem do wywiadówki, która odbędzie się w najbliższym czasie wszystkie hasła do kont rodziców i nauczycieli zostały zmienione. Podczas wywiadówek zostaną rozdane nowe jednorazowe hasła.


 

 

 

Zegar