Raz, dwa, trzy – Krasnoludki to MY
A to nasza piosenka…
…my jesteśmy krasnoludki…
……………………………………………………………………………………………….
Chomik u Krasnoludków
W piątek w naszej sali zagościł chomik Klara, którego przyniosła Julka wraz z mamą. Zwierzątko wzbudziło duże zainteresowanie i ogrom uśmiechu wśród dzieci. Niektóre dzieci zaczęły snuć plany o nowym mieszkańcu swojego domu. Serdecznie dziękujemy p. Magdzie, mamie Julii za przyniesienie chomika i umilenie nam czasu.
……………………………………………………………………………………………….
Wspomnienia z wycieczki
Sporo rozrywki w kowbojskim stylu z iście amerykańskim rozmachem czekało na nas w piątek w Parku Rozrywki Twinpigs w Żorach. Nie brakowało również urządzeń typowych dla wesołego miasteczka. Tak więc dzieciaczki nie tylko poznały historię i kulturę Ameryki Północnej ale świetnie się bawili…
Dziękujemy Pani Ani Cz. i Pani Ewie G. za opiekę podczas wycieczki jak również za trud włożony w jej organizację Pani Ewie G.
……………………………………………………………………………………………….
Ciekawy zawód – lekarz
„Pani doktor zna różne sposoby , żeby przepędzić choroby”…
W piątkowe przedpołudnie 12 maja 2023r. gościem u Krasnoludków była Pani Kasia – mama Hani, która z zawodu jest lekarzem. Pani doktor opowiedziała dzieciom o wykonywanej przez siebie pracy. Podczas spotkania dzieci miały okazję z bliska poznać co kryje się w teczce lekarskiej czyli poznać sprzęt medyczny wykorzystywany w pracy lekarza tj. stetoskop, patyczki do sprawdzania gardła, przyrząd laryngologiczny, glukometr, ciśnieniomierz, pulsometr, strzykawki itd. oraz ubiór. Krasnoludki dowiedziały się również jak należy postępować kiedy jest się chorym, jak wygląda wizyta u lekarza, a korzystając z akcesoriów przyniesionych przez panią doktor mogliśmy się poczuć jak prawdziwy lekarz …
Dziękujemy Pani Katarzynie za przeprowadzenie niezwykle interesującego zajęcia oraz podzielenie się wiedzą na temat wykonywanego zawodu.
……………………………………………………………………………………………….
Tydzień Bibliotek
W ramach akcji Tydzień Bibliotek 2023 Krasnoludki we wtorek tj.9 maja brały udział w tym wydarzeniu w MBP filia 22 Gliwice. Pani Martyna przygotowała wiele atrakcji z książkami w tle.
……………………………………………………………………………………………….
Ciekawy zawód – sędzia
W ramach cyklu zajęć „Ciekawy zawód” gościliśmy 21 kwietnia tj. piątek w naszej grupie Panią Ewę – mamę Kuby, która wykonuje zawód sędziego. Pani Ewa przybliżyła dzieciom swoją trudną i odpowiedzialną pracę. Opowiedziała m. in. jak wygląda sąd, dlaczego idzie się do sądu i co to jest rozprawa sądowa. Pani sędzia wskazała też miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, adwokata, oskarżonego, świadków i protokolanta. Dzieci miały okazję zobaczyć strój Pani sędzi, który zakłada na każdą rozprawę tzw. togę, łańcuch z orłem a także togi prokuratora, obrońcy, adwokata oraz „młoteczek” do przypominania ciszy w sądzie. Odbyła się także rozprawa – „Wilka i Czerwonego Kapturka” przy wsparciu uczniów klasy VIII. Dziękujemy ósmoklasistom i Panu wicedyrektorowi Adamowi W. Brawo!!! Wizyta Pani sędzi wywarła duże wrażenie na Krasnoludkach.
Dziękujemy Pani Ewie za przybycie, trud włożony i przybliżenie dzieciom w bardzo atrakcyjnej formie swojego zawodu oraz za pamiątkowe broszurki w teczkach uściślające wiadomości o sądzie.
……………………………………………………………………………………………….
Warsztaty czekoladowe
Wprowadzenie do świata czekolady rozgrzaniem fontanny czekoladowej, fartuszki i czapeczki, wspólny taniec integracyjny chocolate, produkcja swojej wymarzonej tabliczki w silikonowych foremkach i dekorowanie jej bakaliami, kolorowymi lentylkami i innymi posypkami a następnie spakowanie do tekturowego pudełka swojej tabliczki – tego wszystkiego doświadczyły dzieciaczki w dniu 18 kwietnia. Dziękujemy P. Ewie G. i rodzicom. Było superowo warsztatowo i czekoladowo…
……………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………….
Wielkanocne stroiki
Po posianiu owsa i pielęgnowaniu go z rączek moich Krasnoludków powstały oryginalne stroiki na wielkanocny stół. „Już białą serwetę ścielę, zieleń się owiesku zieleń!”
……………………………………………………………………………………………….
Ciekawy zawód -programista
W piątek 31 marca odwiedził nas tata Hani , który przybliżył nam swój wykonywany zawód programisty. Za pomocą klocków w określonej kombinacji oglądaliśmy na ekranie laptopa efekt programowania Pana Szczepana (oczywiście specjalnie dla nas). Także dzieci miały okazję do myślenia programistycznego i zasad w nim istniejących, bo przyszło im się mierzyć aby zadanie z pociągiem można było rozwiązać na kilka różnych sposobów. Była to świetna zabawa wprowadzająca w świat kodowania i programowania choć brzmi to poważnie, a może nawet skomplikowanie.
Bardzo dziękujemy Panu Szczepanowi za poświęcony czas, bardzo ciekawe zajęcie i wspaniałe doświadczenie.
……………………………………………………………………………………………….
Siejemy owies na Wielkanoc
Krasnoludki rozpoczęły przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Tradycja w naszej grupie musi być zachowana więc każdy w swojej miseczce wysiał owies, który później ozdobi jego wielkanocny stół. Teraz tylko pozostaje obserwować i czekać na pierwsze efekty.
……………………………………………………………………………………………….
Ciekawy zawód – krawcowa
W poniedziałek 27 marca Krasnoludki miały zaszczyt gościć panią krawcową mamę Arona, która przekazała dzieciom na czym polega jej praca. Po wprowadzeniu w tematykę zawodu Pani Ania zademonstrowała przeróżne akcesoria potrzebne jej w pracy (maszynę do szycia, igły, szpilki, nożyczki, centymetr, naparstek, guziki, bębenek w maszynie, ściegi itd.). Zaprezentowała dzieciom także różne rodzaje materiałów z których będziemy mogli ubrać swoją papierową postać. Na koniec Pani Ania podzieliła się z dziećmi wiadomościami na temat kolejnych etapów szycia ubrania. Chętne dzieci obrysowywały, wycinały poszczególne części a pani krawcowa szybko zszywała poszczególne części materiału. I bluzka dla Arona prawie gotowa…
Bardzo dziękujemy Pani Ani za poświęcony czas, bardzo ciekawe zajęcie i wspaniałe doświadczenie.
……………………………………………………………………………………………….
Koszyczku, otwórz się!
Święta Wielkanocne już wkrótce w związku z tym w piątek 24 marca uczestniczyliśmy w warsztatach świątecznych w Centrum Odlewnictwa w Gliwicach. Dziękujemy Pani Ani za ciekawe zajęcia.
……………………………………………………………………………………………….
Powitanie Wiosny – Dzień Zielony
„Pożegnanie zimy – powitanie wiosny” to tradycyjny obrzęd naszego przedszkola.
W barwnym korowodzie ruszyliśmy do naszych kolegów ze szkoły, p. dyrektora, nauczycieli i pracowników szkoły aby stwierdzić, że wiosna już przybyła. Mimo deszczowej pogody, śpiewając i skandując hasła: Wiosno, wiosno, wiosenko przychodź do nas prędko… Zimo, zimo nie zwlekaj odejdź od nas uciekaj!. Mamy nadzieję, że wiosna zagości u nas na dobre. Potem udaliśmy się do MBP filia 22 aby uczestniczyć w „zielonej , wiosennej lekcji”.
……………………………………………………………………………………………….
Rodzice czytają dzieciom
Bajka za bajką – dawno, dawno temu… to zbiór klasycznych baśni: O bohaterskim krawczyku, Pani zima, Słowik, które przeczytała nam w piątek tj. 10 marca pani Agata mama Stasia.
Wraz z dziećmi Pani Agacie dziękujemy.
……………………………………………………………………………………………….
Dzień Kobiet
8 marca to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia i upominki. Nasi dżentelmeni spisali się na medal wraz z rodzicami.
……………………………………………………………………………………………….
Dżungla dinozaurów w miniaturze
Poznając w tym tygodniu różne rodzaje parków, odtworzyliśmy w miniaturze park jurajski nazwany ” „Dżunglą dinozaurów”. Takie cudo wykonane wspólnymi siłami przez dzieciaczki to pełne zaangażowanie i radość z działania. Makieta spodobała się wszystkim, słychać było słowa: fantastyczna, super, cudowna. Dziękujemy naszemu koledze Szymonowi J. miłośnikowi dinozaurów, bo jego duża wiedza w tym temacie okazała się bardzo pomocna. Brawo!, Brawo!
……………………………………………………………………………………………….
Dinozaur w przedszkolu
Bardzo łagodny dinozaur odwiedził nasze przedszkole, obyło się bez strachu. Brawo!!! Krasnoludki…
……………………………………………………………………………………………….
W teatrze
Pomyślmy przez chwilę… Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucane do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy jedną. I tak właśnie dzieje się w domu Małej BE… Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami, albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo… O tym opowiada spektakl „Niesamowite przygody skarpetek”, który obejrzały Krasnoludki w Teatrze Nowym w Zabrzu. Różne formy przekazu, aktorskie kreacje , multimedialne obrazy, animacja lalek i piosenki to dobra lekcja, która wprowadza nas w świat sztuki.
……………………………………………………………………………………………….
Wspomnienia z balu
Kliknij na obrazek:
……………………………………………………………………………………………….
Dla Babci i Dziadka
Dla tych, których bardzo KOCHAMY!
Kliknij na zimowe okno:
……………………………………………………………………………………………….
Lekcja biblioteczna
Dzisiejsza lekcja tj. 16 lutego odbyła się w grupie u Krasnoludków. Pani Martyna z MBP w Gliwicach Filia 22 przeczytała nam opowiadanie A. Stelmaszyk
Akcja Morze! a potem wykonaliśmy pracę plastyczną” Podwodny świat”. Brawo!!!
……………………………………………………………………………………………….
Dzień pizzy
Wiadomo, że pizza to ulubiona potrawa nie tylko dorosłych ale także dzieci, dlatego 9 lutego włączyliśmy się w obchody Światowego Dnia Pizzy. Oprócz poczęstunku pizzą wykonaliśmy w grupach papierowe pizze „max”, które naprawdę wyglądają jak z włoskiej pizzerii. Mniam, mniam. Nawet otrzymały swoje nazwy: Składnikowa i Kosmiczna.
……………………………………………………………………………………………….
Wizyta u dentysty
Czwartkowe przedpołudnie spędziliśmy w gabinecie dentystycznym. Wszyscy byli bardzo dzielni i otworzyli buzię. Nie było awantury. Hehehe…
……………………………………………………………………………………………….
Bal karnawałowy – odlotowy i szałowy
Nadszedł czas karnawału. Przebrał się każdy z Nas. Więc wirujemy, skaczemy i klaszczemy. Bal, Bal, Bal! Tańczy już sto par…
Dodatkową atrakcją balu był Człowiek sprężyna, uczestnik programu „Mam talent” z Rumunii i poczęstunek od Rady Rodziców. Dziękujemy!!!
……………………………………………………………………………………………….
Koncert Noworoczny u Krasnoludków
Dawno, dawno temu w małym mieście Betlejem narodziło się Dzieciątko… Byśmy pamiętali tamto wydarzenie…. Z udziałem zaproszonych gości: P. Dyrektorów, Ks. Proboszcza, P. Danusi, P. Asi, P. Krzysztofa oraz dzieciaczków z grupy Rybek i uczniów kl. III b w czwartek 12 stycznia 2023r., odbył się Koncert Noworoczny u Krasnoludków. Dziękujemy…
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. Patyczaki
Odkrywamy na żywo.
Krasnoludki ciekawi świata przyrody otrzymali w prezencie od mamy Kuby p. Ewy patyczaki, które zamieszkały w terrarium w naszym kąciku przyrody. Założona hodowla patyczaków, wywołała wśród dzieci wiele radości, ciekawości i jak zawsze lawinę pytań. Z pomocą przyszedł nam internet w którym poszukaliśmy wielu przydatnych informacji na temat życia i hodowli tych owadów. Ustaliliśmy, że „głównym dowodzącym” będzie Kuba i dyżurni, których zadaniem będzie dbanie o odpowiednią wilgotność terrarium i dopilnowanie żeby owady miały świeże listki do jedzenia. W ten sposób dzieci nie tylko mogą rozwijać swoje pasje przyrodnicze, ale przede wszystkim uczą się odpowiedzialności.
……………………………………………………………………………………………….
Moja Pierwsza Wizyta w Kinie
W ramach programu edukacyjnego dzisiejszy dzień był wspaniałym przeżyciem i okazją do nowych odkryć! , a spędziliśmy go w Multikinie w Zabrzu. W przystępny i atrakcyjny sposób zostaliśmy wprowadzeni w wymagający świat kultury audiowizualnej. Przed seansem filmu poznaliśmy zasady kinowego savoir vivre’u i zwiedziliśmy kino spacerując po różnych zakamarkach obiektu poznając tajniki pracy na różnych stanowiskach. Prawdziwą gratką były naklejki i certyfikaty uczestnictwa w pokazie. I Ty też możesz zostać młodym kinomanem!
……………………………………………………………………………………………….
Uroczysta Wigilia u Krasnoludków
22 grudnia w naszej grupie panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczne dekoracje oraz dzieci w odświętnych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie – Wigilię Bożego Narodzenia. Po wspólnym przygotowaniu wigilijnego stołu wszyscy symbolicznie podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wigilii.
……………………………………………………………………………………………….
Nasz pomysł na choinkę
Papierowa choinka, którą wykonaliśmy to bardzo fajna propozycja do twórczej zabawy. Trenujemy małą motorykę, precyzję ruchów i uczymy się cierpliwości. Wystarczyło tylko kilka drobiazgów i wspaniała zabawa gotowa.
Choinko ma, choinko ma o jakże piękna jesteś…
……………………………………………………………………………………………….
Teatrzyk
„Mikołajowy klops reklamowy” – to bajka, utrzymana w klimacie świątecznym którą obejrzały dzieci w poniedziałek w której elf z fabryki zabawek i elficzka z mikołajowej poczty przypadkowo spotykają się w domu Świętego Mikołaja. Obydwoje mają do szefa niepokojące wieści – listy od dzieci nie przychodzą, wytwórnia prezentów stoi. Może świętemu przyda się dobra reklama. Ekipa filmowców już stoi u drzwi…
……………………………………………………………………………………………….
Świąteczne przygotowania – ozdabiamy pierniczki
Pierniczki kojarzą się ze Świętami Bożego Narodzenia i właśnie z tej okazji w piątek zabraliśmy się ochoczo do prac. Ozdabianie pierników przebiegało w atmosferze skupienia i pełnego zaangażowania. Pachnące pierniki wypełniły zapachem naszą salę. Dzieci wykazały się fantazję i niesamowitym kunsztem cukiernika, oczywiście też nie mogąc się powstrzymać przed skosztowaniem produktów. Haha nikt nie widzi!!! I kolędowaniem. Brawo!!!
Kliknij na obrazek:
……………………………………………………………………………………………….
Rodacy Bohaterom – „Paczka Pamięci”
W ramach tegorocznej akcji Bożonarodzeniowej rodzice wraz z dziećmi przekazali od naszej grupy dwie paczki dla środowisk kombatanckich na kresach. W imieniu p. Krzysztofa i moim dziękujemy p. Ewie G. i rodzicom moich dzieciaczków za ten wspaniały odzew. Ta pamięć bieżąca, pamięć młodych pokoleń zasługuje na szacunek i uznanie. To jest naprawdę budujące.
……………………………………………………………………………………………….
Świąteczne aniołki
Aniołek to jedna z podstawowych świątecznych dekoracji. U Krasnoludków praca wre…w ruch poszły kleje z brokatem w które zaopatrzył nas Oskar W. z mamą. Dziękujemy. Wykonane przez dzieci anioły będą wspaniałą świąteczną dekoracją. Wszystkie aniołki są śliczne, każdy jest inny, wyjątkowy i niepowtarzalny.
……………………………………………………………………………………………….
Betlejemska Szopka
Jednym z magicznych elementów Bożonarodzeniowych Świąt jest tradycyjna szopka, a więc makieta przedstawiająca wnętrze stajenki betlejemskiej podczas nocy narodzenia Syna Bożego. Aby kultywować tradycję świąt u Krasnoludków powstały takie piękne szopki, które wzbogaciliśmy o figurkę Jezusa z Muzeum Odlewnictwa z Gliwic. Dziękujemy!!!
A Betlejemska gwiazda złotym blaskiem świeci i w stajence mały Jezus na sianku małymi rączkami błogosławi dzieci.
……………………………………………………………………………………………….
Z górki na pazurki…
Dużo śniegu, spora górka, jabłuszka, odpowiedni strój i zabawa gotowa. A po zabawie oczywiście ciepła herbatka zaparzona przed wyjściem na górkę.
……………………………………………………………………………………………….
Czas na herbatkę
Każdy dzień u Krasnoludków to okazja do świętowania. Tak to już jest w naszej Krasnoludkowej drużynie , że lubimy się bawić, harcować i świętować. Dzisiaj mieliśmy ku temu idealną okazję – Dzień Herbaty. Dzieci dowiedziały się jak powstaje herbata, jakie są jej rodzaje. Krasnoludki poznawały herbatę wielozmysłowo poprzez węch, dotyk, wzrok i smak .
Finalną częścią zajęć było parzenie różnych smaków herbat wśród wybranych królował smak: karmelowo-jabłkowy, truskawkowy, ananasowy i malinowy. A później to tylko degustacja i z pełną gracją wypić filiżankę pysznej herbaty. Chyba nam się to udało…
……………………………………………………………………………………………….
Mikołaj w przedszkolu
Wizyta Świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Kiedy pojawił się długo oczekiwany gość w naszej sali, wywołał on uśmiech na twarzach dzieci. Krasnoludki z ogromną radością przywitały Mikołaja piosenkami i wierszem. Na zakończenie Święty Mikołaj obdarował dzieci prezentami a w nich – dla każdego coś dobrego.
……………………………………………………………………………………………….
Wyniki konkursu „Odznaka Super Eko”
Gratulacje dla Dominika W. i Szymona Cz. za otrzymane wyróżnienie w konkursie organizowanym przez PZO Sp. z o.o Gliwice.
……………………………………………………………………………………………….
Ubieramy choinkę
Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. U Krasnoludków nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Świętego Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Wspólnie zawieszaliśmy bombki, gwiazdki, łańcuchy i światełka. Teraz w naszej sali od razu zrobiło się świątecznie i wyjątkowo.
Moje pracowite Krasnoludki dbają o porządek po zabawie, pracy i wiedzą że … wspólne sprzątanie to świetna sprawa niby to praca a jaka zabawa… Więc odkurzacz, zmiotka i szufelka poszły w ruch.
……………………………………………………………………………………………….
Tropiciele misiowych śladów…
Drugi dzień świętowania z naszymi misiami zakończył się niespodzianką? Nasz król Misiu o to zadbał „Bo dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”…
……………………………………………………………………………………………….
Barbórka. Niech żyje nam górniczy stan. Warsztaty
Piątkowe przedpołudnie spędziliśmy w Muzeum Odlewnictwa w Gliwicach, na warsztatach w związku ze zbliżającym się świętem górnika.
……………………………………………………………………………………………….
Misie ,miśki, misiaczki – Światowy Dzień Pluszowego Misia
Miękkie, puchate, duże, małe, brązowe, białe, z serduszkiem zagościły w naszej sali z okazji swojego święta. Najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś… Czy święto misia jest potrzebne? „Oczywiście, że tak” – odpowiadają zgodnie Krasnoludki. I tak też było bo świętowaliśmy aż dwa dni. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija bo ” Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.
STO LAT MISIU!!!
kliknij na obrazek
Wspólne zabawy z misiami przyniesionymi do przedszkola nawet w języku angielskim. Ile radości?
Na deser – słodkie misie: Przygotowanie z pomocą pani Małgosi szybko poszło.
Efekt końcowy: Mniam, mniam…”Misiu przepraszam ale muszę cię zjeść”.
Dziękujemy rodzicom Jessici za pyszny miodek a rodzicom Hani za misiowe produkty.
……………………………………………………………………………………………….
Dzień Kredki
Kredki to wspaniały przedmiot dostępny dla każdego, pozwalający wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenia fantastycznych, kolorowych obrazków. W dniu święta wzięliśmy kredki do ręki i połączyliśmy przyjemne z pożytecznym ale w niekonwencjonalny sposób poprzez zabawy matematyczne np. szukanie najdłuższej i najkrótszej kredki, układanie kredek pod kątem rozmiarów i tworzenie figur np. trójkąty, kwadraty itd.
Kredki sprawdziły się też jako element budowlany labiryntu, trasy dla resoraków i równowagi.
Po obiedzie zaserwowaliśmy sobie wyszukiwanie przedmiotów według koloru kredki i mieszaliśmy kolory: „Czary mary nowy kolor mamy”.
……………………………………………………………………………………………….
Lubię baśnie , lubię bajki…
Teraz wszystkich zapytamy: Z jakiej baśni jesteśmy?
……………………………………………………………………………………………….
Dzień Jeża
Dzień Jeża u Krasnoludków to świetna okazja aby przypomnieć dzieciom, jaką rolę pełnią jeże w środowisku, co im zagraża i jak im pomóc, a także pamiętać, że jeże to zwierzęta chronione i wcale nie jedzą jabłek, jak to ukazuje mam wiele bajek.
A teraz taniec z naszymi jeżykami. „Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy jestem sobie mały jeżyk”.
Kliknij na obrazek:
……………………………………………………………………………………………….
11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości
„Szkoła do hymnu”
Po raz piąty w naszym przedszkolu, szkole oraz w całej Polsce, odbyła się akcja „Szkoła do hymnu”. Mazurka Dąbrowskiego przedszkolaki, uczniowie i przybyli mieszkańcy Bojkowa odśpiewali o godz.11.11. Występ poprzedziła uroczysta akademia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości.
Kliknij na nuty.
Po części artystycznej i hymnie wyruszyliśmy w biało-czerwonym pochodzie świętomarcińskim po okolicy. Na zakończenie, każdy uczestnik otrzymał słodki poczęstunek – rogala marcińskiego.
……………………………………………………………………………………………….
Rodzice czytają dzieciom
Po raz drugi gościliśmy w naszej sali p. Kasię mamę Hani, która przeczytała nam książeczkę „Zęby” – autora W. Grajkowskiego, przygotowująca świetnie dziecko do wizyty u stomatologa. Bardzo nas zainteresowała!!! A korzystając z tego , że pani Kasia jest lekarzem przygotowała dla nas niespodziankę.? Przyszła do nas z Bartkiem naszym nowym kolegą. Była świetna zabawa w układanie puzzli. Nie nudziliśmy się…
Wraz z dziećmi Pani Kasi serdecznie dziękujemy.
……………………………………………………………………………………………….
Dzień Postaci z Bajek
Bajki, baśnie zarówno te czytane, jak i oglądane, odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta. Również do Krasnoludków zawitała bajkowa atmosfera. Dzieci 7 listopada zamieniły się w postacie bajkowe. Było „fajowo”- warsztatowo – bajkowo.
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. Fascynujący świat mrówek.
Odkrywamy na żywo.
7 listopada Krasnoludki i uczniowie klasy II a uczestniczyli w warsztatach pt: Fascynujący świat mrówek z pasieki Boża Iskierka. Podczas spotkania Pan prowadzący pomógł dzieciom w odkrywaniu fascynującego królestwa tajemniczych owadów jakimi są mrówki. Na warsztatach edukacyjnych dzieci poznały zwyczaje mrówek, szczegóły ich życia, budowę oraz strukturę mrowiska. W trakcie prelekcji dzieci mogły zajrzeć do mrowiska i podziwiać królową mrówek. A także oglądały świat mrówek przez specjalne okulary, które przybliżyły im świat oczami tych owadów. Dzieci dowiedziały się jakie zadania wykonują mrówki robotnice, a jakie królowa mrówek. Ile potrafią unieść pomimo swej niewielkiej wagi i wielkości. Pan opowiedział nam również o zdrowotnych właściwościach miodu spadziowego, którego mieliśmy okazję skosztować. Po spotkaniu każdy otrzymał na pamiątkę certyfikat, linijkę z wyrzeźbioną mrówką oraz materiały do wykonania mrowiska. Ale to będzie wkrótce.
Ogromny zachwyt wzbudziło szklane filakterium zamieszkałe przez rodzinę mrówek.
Dziękujemy p. Ewie G. mamie Kuby i rodzicom za zorganizowanie warsztatów edukacyjnych.
……………………………………………………………………………………………….
Sznupek w przedszkolu
Dzisiejszy dzień obfitował w wiele niespodzianek bo również odwiedził nasze przedszkole Sznupek – policyjny pies, maskotka wraz z p. policjantem Piotrem R. naszym dzielnicowym. Sznupek bardzo zainteresował naszych milusińskich . Każdy chciał go dotknąć a najbardziej dowiedzieć się kto tak naprawdę ukrywa się pod kostiumem Sznupka.
……………………………………………………………………………………………….
Smok Ziejek i Smok Dymek – warsztaty ekologiczne
Smog czy smok, który nas z nich truje? Tego dowiedzieliśmy się 3 listopada podczas doświadczeń i obserwacji w plenerze na warsztatach zorganizowanych przez Śląski Ogród Botaniczny z Mikołowa.
……………………………………………………………………………………………….
Wszystkich Świętych, to czas w którym odwiedzamy groby tych którzy odeszli. Kultywując polską tradycję w Zaduszki udaliśmy się na nasz cmentarz parafialny aby zapalić znicze na grobach zmarłych nauczycieli, księży i Westerplatczyków naszych bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność. Odwiedziliśmy również miejsce spoczynku „Małych Aniołków”. Mam nadzieję, że ta pamięć wpajana moim dzieciom od najmłodszych lat to nie tylko ważny element wychowawczy ale także dobra lekcja historii, która z pewnością pozostanie w ich pamięci.
……………………………………………………………………………………………….
Zabawy z jesiennymi dębowymi liśćmi
Do parku przyszły z przedszkola dzieci, chcą z liści zrobić piękne bukiety.
A teraz tkamy dywany. Który najładniejszy?
Siadamy na dywany i odlatujemy. Sprawdzamy czy mają one magiczną moc przenoszenia w powietrzu?
……………………………………………………………………………………………….
Dyniowa fotobudka
……………………………………………………………………………………………….
Dzień dyni i ziemniaka
Pomarańczowy i brązowy kolor królował w naszym przedszkolu i szkole 26 października, gdyż w tym dniu obchodziliśmy Dzień dyni i ziemniaka. Dodatkowo dziewczynki dostały na głowę opaski z dynią a chłopcy z ziemniakami.
Podczas zabaw Krasnoludki zmagały się z konkurencjami sportowymi.
Obserwowały doświadczenia.
Działały również twórczo, wykonując dyniowe opaski i małe dynie z masy solnej.
Dziękujemy starszym kolegom ze szkoły , paniom, rodzicom za przygotowanie tego dnia.
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. Ćmy
Odkrywamy na żywo.
Owada wypatrzyła za oknem naszej sali Natalka. Dzieci od razu poznały, że to ćma czyli motyl nocny. Nasunęły się pytania: Co jedzą ćmy?, Czy gryzą?, Dlaczego lecą do światła?, I jak się nazywa?. Ale od czego jest internet??? Już wiemy, że to Luperina nickerlii (Sandhill Rustykalny). To znowu była spontaniczna lekcja przyrody.
……………………………………………………………………………………………….
Rodzice czytają dzieciom
Maks poznaje świat – pełne humoru historyjki o małym hipopotamie, który codziennie odkrywa piękny świat przeczytała nam dzisiaj tj. 17 października mama Kamila p. Kasia. Z Maksem nie można się nudzić.
Wraz z dziećmi Pani Kasi serdecznie dziękujemy.
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. A pająk przędzie swą nić…
Odkrywamy na żywo.
Jeden z najbardziej fenomenalnych tworów przyrody to nić pajęcza. Taką często spotykaną, choć może niezauważaną jest sieć lejkowata, którą wypatrzyliśmy na płocie przy wejściu do parku utkaną przy ziemi wśród roślin i opadających liści.
……………………………………………………………………………………………….
Rodzice czytają dzieciom
W tym tygodniu 12 października mama Hani p. Kasia z przyjemnością zawitała w progi naszej sali aby poczytać Krasnoludkom. Wspólnie z Hanią wybrały jedno z opowiadań pt: Basia i gotowanie, które przypadło do gustu każdemu Krasnoludkowi. Na zakończenie była też wspólna zabawa.
Wraz z dziećmi Pani Kasi serdecznie dziękujemy.
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. „Operacja pestka”
Odkrywamy na żywo.
Co w środku mają jabłka, gruszki, śliwki? Jak smakują? A na koniec degustacja. Był to także punkt wyjścia do rozmowy o języku i kubkach smakowych, które są na nim rozmieszczone i pozwalają rozpoznawać smaki. Nam najbardziej smakowały gruszki i śliwki.
……………………………………………………………………………………………….
Międzynarodowy Dzień Muzyki – 2022
W tym dniu dzieci miały okazję poznać różnorodność i bogactwo instrumentów muzycznych i wykazać się już zdobytą wiedzą. Poznały pięciolinię, klucz wiolinowy i nutki. Razem stworzyli przedszkolną orkiestrę i odbył się koncert. To był koncert na 102 w wykonaniu Krasnoludków…
Wspólna zabawa zakończyła się wykonaniem kasztanowych nutek.
……………………………………………………………………………………………….
Super chłopaki
30 września, ale draka! w naszym przedszkolu obchodziliśmy szczególne święto czyli Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy nasi chłopcy z krasnoludkowej drużyny zostali obdarowani dyplomami i miękkimi poduszkami z napisem: SUPER CHŁOPAK. Mamy nadzieję, że sprawiliśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień. Dziękujemy Szymonowi wraz z rodzicami za przygotowanie deseru – mniam, mniam, dyplomów oraz naszej przedszkolnej trójce rodziców.
……………………………………………………………………………………………….
Czytaj z nami
29 września czyli Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, to święto którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W tym dniu Krasnoludki wysłuchały: Mądre bajki dla mądrych dzieci, które przeczytała nasza p. księgowa. Pani Jola otrzymała również od nas tytuł : Przyjaciela Książki. Dziękujemy!
……………………………………………………………………………………………….
Witamy Jesień
Idzie lasem, parkiem, polem … Kto to taki? Czy już wiecie? Tak! To właśnie jesień jest! A my Krasnoludki bystrzaki wypatrzyliśmy ją w parku 23 września.
……………………………………………………………………………………………….
Bezpieczni na drodze
Dzięki spotkaniu z policjantami, panem z drogówki i naszym panem dzielnicowym utrwaliliśmy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze tj. bezpiecznego przejścia przez jezdnię, znajomość sygnalizacji świetlnej i niektórych znaków drogowych. Podczas rozmów dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą. Na zakończenie dzieci otrzymały od naszych gości odblaski. Bądźmy uważni i przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. Nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!
……………………………………………………………………………………………….
Radosny Dzień Przedszkolaka
20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków od najmłodszego aż po starszaka. W naszej grupie upłynął pod znakiem dużej ilości zabaw i ruchu. Na koniec czekały niespodzianki czyli słodki poczęstunek, pyszne babeczki przygotowane przez Kubusia i jego mamę oraz baloniki wypełnione marzeniami.
„Niech Wasze marzenia się spełniają!!!
……………………………………………………………………………………………….
Kreatywne Krasnoludki
Zabawy z plasteliną to świetna zabawa dla moich Krasnoludków , bo podczas lepienia rozwijają nie tylko motorykę małą ale uczą się planowania, cierpliwości, łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz rozwijają kreatywność. Spójrzcie jakie te Krasnoludki są zdolne. Brawo!!!
……………………………………………………………………………………………….
Poszukiwacze Ciekawostek Przyrodniczych. Grzyby trujące!
Odkrywamy na żywo.
Jesień zbliża się dużymi krokami, pojawiają się grzyby. Podczas naszej wyprawy wypatrzyliśmy muchomory rosnące w pobliżu boiska oraz borowiki szatańskie w parku. Warto się im przyjrzeć i zapamiętać…Krasnoludki już wiedzą że są grzyby jadalne i trujące. W parku dopisało nam szczęście bo pod dębem znaleźliśmy grzyby jadalne, które zabraliśmy do naszego kącika przyrody.
……………………………………………………………………………………………….
Stasiu i Hania opowiadają baśnie
Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy baśni o „Śnieżce” i „Kopciuszku”, które opowiedzieli nam Hania i Stasiu. Duże brawa!!!
……………………………………………………………………………………………….
Krasnoludkowa drużyna wita wszystkich po wakacjach
Już wakacje się skończyły, do przedszkola wracać czas. A w przedszkolu wiele nowych przygód czeka nas.
……………………………………………………………………………………………….
Witaj lato!
Moim Krasnoludkom i ich rodzicom życzę udanych i bezpiecznych wakacji!!!
Dziękuję za całoroczną współpracę…
Mali przyrodnicy. Rośliny i drzewa w parku
Odkrywamy na żywo.
Najpierw trochę ruchu tj. ćwiczymy równowagę a potem otwieramy szeroko oczy i uszy bo poznajemy rośliny lecznicze: lipę, babkę lancetowatą oraz drzewa ozdobne: akację różową i mały dąbek bezszypułkowy , który udało się wypatrzeć Olkowi, Kamilowi, Krzysiowi i Oskarowi. Brawo!!!
Teatrzyk
Przedstawienie teatralne pt: „Magiczny sklepik”, które obejrzały dzieci 9 czerwca promowało wiedzę na temat klasycznych baśni ale także było tematyką wychowawczą – bo mówi ,że wiara czyni cuda a wiedza stanowi klucz do sukcesu.
Festyn szkolny
Mimo kapryśnej pogody 4 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość podczas naszego występu w strugach deszczu i wspólną zabawę…
Bezpieczne wakacje- spotkanie z panem policjantem
Wakacje zbliżają się dużymi krokami!!! W związku z tym uczestniczyliśmy w prelekcji z naszym panem dzielnicowym Piotrem R. na temat: bezpiecznych wakacji.
Cała Polska Czyta Dzieciom
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom dnia 2 czerwca spotkaliśmy się w MBP z panią Martyną na głośnym czytaniu a dodatkowo bawiliśmy się w odgadywanie tytułów książek dla dzieci.
Dzień Dziecka trwa w najlepsze…
Prezenty przygotowane przez naszych rodziców bardzo nas ucieszyły…
Wata cukrowa też nam smakowała!!! I to nic, że nawet chwilowo byliśmy „słodkimi brudaskami” . Była zabawa dużo się działo…
Wycieczka do ZOO
31 maja Krasnoludki odwiedziły ZOO w Opolu. Pogoda, dobre humory oraz opieka pań: p. Agnieszki, p. Ani Cz. i p. Ani B. dostarczyły nam wielu wrażeń i radości. Dzieci trochę zmęczone ale zadowolone wróciły do swoich rodziców.
Atrakcyjna lekcja przyrody:
„Ładujemy energię” trochę zmęczenie nam doskwiera – podpatrzone w obiektywie przez p. Anię Cz.
Mamo! Tato! Dziękuję że jesteście!
Kliknij na obrazek:
Brawo!!! Brawo!!!
Dla Leny Ladzińskiej za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym pt: „Woda podziemna – ukryty skarb” zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach oraz Dominika Wielocha za zdobycie wyróżnienia.
Portret Teodora – sprawność artystycznej duszy
W ramach naszego projektu „Wyzwania Teodora” zdobyliśmy sprawność: artystycznej duszy. Stworzyliśmy portrety Teodora oraz zaśpiewaliśmy dla niego piosenki. Jedno jest pewne – spodobało to się Teodorowi.
Tak tworzyliśmy portrety Teodora.
Teatrzyk
13 maja dzieci obejrzały spektakl pt: „Prawdziwy skarb czyli Ada to nie wypada” uczący dobrych manier, nawiązujący również do wartości patriotycznych, której akcja toczy się w dawnej Polsce.
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W ramach tygodnia bibliotek w czwartek uczestniczyliśmy w zajęciach z panią Martyną z MBP filia 22 Gliwice, która czytała nam opowiadanie pt:”Ciekawostki George w bibliotece” a my rysowaliśmy ilustracje do opowiadania będących uzupełnieniem tekstu. Mogliśmy na chwilę zostać ilustratorami.
Nie obyło się też bez zabawy przy „Rzepce” J. Brzechwy – Bo …”Tak się zawzięliśmy, że nagle rzepkę . Trrrach!!! – wyciągnęliśmy!!!
Światowy Dzień Higieny Rąk
Czyste ręce zdrowia więcej!!! Pamiętajmy o tej ważnej czynności sprzyjającej zachowaniu zdrowia, które jest najcenniejszą wartością w życiu każdego człowieka.
Z biało-czerwoną w ręku
Tego się uczymy. Szacunku do flagi i kraju w którym mieszkamy.
Kolorowy świat – z ekologią za pan brat
Kliknij na obrazek:
W takich domach wraz z otoczeniem chcemy mieszkać i gdy wszystkie na świecie dzieci zadbają o piękno Ziemi, to wszystko skończy się szczęśliwie, nic się nie zmieni. Ochroń Ziemię , bądź jej przyjacielem – Krasnoludki.
Mali przyrodnicy. Bociany
Odkrywamy na żywo.
Nasze bojkowskie bociany już są . Przyleciały 29 marca przed godziną 13.00 do gniazda, które znajduje się w pobliżu naszego przedszkola. Oj!!! Pogoda ich nie rozpieszczała ale dały radę są wytrzymałe. Podpatrzone: 6 kwietnia
Podpatrzone: 11 kwietnia
Podpatrzone: 21 kwietnia
A teraz krótka rozłąka ??? Pewnie w poszukiwaniu jedzenia…
Świętujemy urodziny Ziemi
Pamiętajmy o naszej Ziemi nie tylko raz w roku, a będziemy mogli przez długie lata, wspólnie i radośnie obchodzić jej kolejne urodziny…
Z tej okazji 22 kwietnia celem promowania postaw proekologicznych w pobliskim parku, zasadziliśmy swoje krasnoludkowe drzewko (Głóg).
Koszyczek dobrych życzeń
Gdy marzenia spełnić chcesz, coś z koszyka szybko bierz! I życz szczęścia, pomyślności, a na święta dużo gości.
Wielkanoc
Pisanki, pisanki jajka naklejane…
Święta za pasem, do pracy się bierzemy, pisanki dziś robić będziemy…
Kliknij na obrazek
Wszystkie piękne i kolorowe bardzo się cieszymy. Brawo!!!
Gratulacje dla Krasnoludków
Cieszymy się ze zdobycia I miejsca w Miejskim Konkursie Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej Rozśpiewani. Gala konkursowa, odbyła się 11 kwietnia na scenie Centrum Kultury Victoria w Bojkowie.
Siejemy owies
Aby cieszyć się zielonymi źdźbłami owsa na wielkanocnym stole, po krótkim wprowadzeniu dotyczącym zasad higieny i kolejnych czynności „trochę już o tym wiemy”, Krasnoludki zabrały się do pracy.
Miseczki z zasianym owsem zostały podlane i ustawione na parapecie. Czekamy!!!
Rośnie sobie owies jak na drożdżach.
Po sześciu dniach podlewania i oczekiwania na wzrost owsa, zabieramy się do pracy.
Efekt końcowy: Teraz podziwiamy i cieszymy się z naszych wielkanocnych stroików, które będą ozdobą świątecznego stołu.
Kącik przyrody
Mimo, że już wiosna, za oknem biało a ostatnio szaro i ponuro, bo to „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jednak w naszym kąciku przyrody na dobre zagościła Wiosna. Zrobiło się zielono i wiosennie…
Teatrzyk
Ekoludek czyli piąta strona świata to przedstawienie teatralne, które obejrzały przedszkolaki we wtorek. W spektaklu Ekoludek, który przybył na Ziemię w zabawny sposób za pośrednictwem zwierzęcych bohaterów: kurki, kotka oraz świnki przypomniał wszystkim, co należy robić aby nasza planeta była czysta. Pozytywne zachowania zwierzątek utrwaliły małym widzom zasady proekologiczne, których należy przestrzegać.
Powitanie wiosny
Tego dnia w naszym przedszkolu od samego rana było gwarno i wesoło. U nas dominował kolor zielony bo wiemy, że to kolor wiosny. Barwny korowód przedszkolaków – Krasnoludków i Lisków wyruszył z przedszkola żeby przepędzić zimę a powitać wiosnę. Aby tradycji stało się zadość – słomianą kukłę Marzannę wszystkie grupy uroczyście pożegnały. Ale to nie koniec niespodzianek ponieważ od strony szkoły nadeszła już Wiosna …
Muzyka jest wszędzie – spotkanie z muzyką klasyczną
Z wykorzystaniem różnych przedmiotów jako instrumentów zagraliśmy koncert do utworu: Cztery pory roku – „Wiosna” A. Vivaldiego
Koncert na 102 – kliknij na obrazek
Każda dama duża, mała dzisiaj święto ma …
8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy to swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Wszystkie kobietki małe z Krasnoludków wraz z wychowawcą dziękują chłopcom za upominki a rodzicom za ich przygotowanie.
Każdej damie – miły chłopiec dzisiaj upominek da…
Mali przyrodnicy. Pierwsze wiosenne kwiaty
Odkrywamy na żywo: w ogródku u pani Teresy
Na tropie wiosny w ogródku pani Teresy zobaczyliśmy: przebiśniegi, krokusy, śnieżyce, ciemierniki. Już wiemy, że pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie są idealnym powszechnie znanym symbolem wiosny.
Kreatywny sposób na nudę – sprawność antynudka
Dalszy ciąg naszych zabaw – tym razem z chrupkami kukurydzianymi. Zadanie profesora Teodora w ramach naszego projektu wykonane i kolejna sprawność zdobyta.
Czary mary chrupkowe czary…
Do zabawy dołączyły także nasze Rybki, które znakomicie poradziły sobie z „chrupkowymi zagadkami”. Brawo!!!
Wspomnienia z balu
Kliknij na obrazek
Zimowe podróże po literaturze – Ferie 2022
Jak co roku w ferie Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 22 przygotowała dla Krasnoludków tym razem podróż z Nelą małą reporterką. Każdy z nas mógł także poćwiczyć logiczne myślenie, zdolności manualne i puścić wodze fantazji biorąc udział w niezapomnianej przygodzie.
Spotkania z książką urozmaicali nam także: Kuba, Nikola i Wiktoria uczniowie klas VIII.
Było ciekawie …
Naelektryzowane Krasnoludki – balonowe zabawy
Pozostałe po przedszkolnym balu balony jako nieodłączny atrybut dekoracyjny, pozwoliły nam dzisiaj wykonać eksperyment i zapoznać się ze zjawiskiem elektryzowania się balonu.
Czary mary balonowe czary…
Niech żyje bal…
Witajcie w naszej bajce…
Balony, serpentyny, małe co nieco oraz pozytywna energia i gotowość do wspaniałej zabawy moich dzieciaczków, sprawiły że tegoroczny bal karnawałowy 2022 zostanie w pamięci na długo.
Była to niezapomniana zabawa.
Dzień pizzy
Obchodzony 9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy zamienił naszą salę w włoską pizzerię. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy placek i jakich składników potrzeba aby go przygotować. Krasnoludki miały także możliwość stworzenia kolorowych smakowicie wyglądających placków. Pomimo, iż nasze pizze były papierowe bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem było oczywiście zjedzenie pizzy.
Fotorelacja poniżej
Nasz kącik przyrody
Kącik przyrody w naszej sali to nie tylko ważny element dekoracyjny ale także dydaktyczny.
Bezpieczna zima
Aby czas zimowego wypoczynku i zabaw dostarczał nam radosnych i niezapomnianych wrażeń, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pogadanki na ten temat były prowadzone wcześniej w przedszkolu, ale bardziej trafiają do wyobraźni małych dzieci, gdy wypowiadane są przez policjanta.
Z górki na pazurki czyli Krasnoludkowe szaleństwa na śniegu
Korzystając z pięknej zimowej aury, dzisiejsze wtorkowe przedpołudnie Krasnoludki spędziły na górce. Radość była wielka…
Droga Babciu, drogi Dziadku chcemy dzisiaj Wam coś dać
kliknij w zimowe okno
Portret Babci i Dziadka
Z okazji dnia Babci i Dziadka dzieci rysowały portrety swoich Babć i Dziadków. Wyszła bardzo ładna wystawa ich prac. Proszę zobaczyć!!!
Kreatywność bez końca…
Słone paluszki dla moich Krasnoludków to nie tylko przekąska ale także pomoc w zabawach matematycznych i przyrodniczych. Utrwalamy.
Czary mary paluszkowe czary…
Wigilii czas …
22 grudnia, dzieci usiadły do wspólnego posiłku. Był również tradycyjnie opłatek a wizytowy strój podkreślił uroczysty charakter tego spotkania. Tradycji stało się zadość.
Kliknij na obrazek
Świąteczne pierniki – dekorowanie
Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowaniem pierników. Również u Krasnoludków nie mogło tego zabraknąć. W poniedziałek 20 grudnia, dzieci zabrały się do pracy, aby udekorować świąteczne pierniczki. Na stołach pojawił się kolorowy lukier, rysiki dekoracyjne, kuleczki, gwiazdki oraz kolorowe pisaki, które pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu (no trochę z małą pomocą p. Agnieszki i p. Oli). Każdy z nich wyglądał inaczej był wyjątkowy i niepowtarzalny.
W pełnym rynsztunku przygotowani do pracy… Załoga.
A więc uwaga zaczynamy!!!
Nikt nie widzi? Mniam, mniam…
Hurra! Gotowe! Podziwiamy!
Stroik bożonarodzeniowy. Praca wre…
Przy dźwiękach kolęd dzieci zabrały się chętnie do pracy. Zajęcia te sprawiły dzieciom wiele radości . Przez dwa dni Krasnoludki wykonywały stroik bożonarodzeniowy, który świątecznym dniom nada w ich domach wyjątkowości, piękna oraz niezwykłej atmosfery.
Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś …
Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera. Jest to również okazja do kolędowania. Taki radosny i świąteczny nastrój zapanował u nas 19 grudnia. Dziękuję moim dzieciaczkom za piękny występ stworzenie wyjątkowej świątecznej atmosfery.
Kliknij na obrazek
Nie miały Aniołki choinki na święta. Taniec
Kliknij na obrazek
Choinko piękna jak las…
Takie choinki niezwykle efektowne wykonane przez dzieci z papieru, kosztują niewiele, a ile radości. To doskonała okazja do świetnej zabawy, współpracy oraz niezwykła lekcja kreatywności i zdolności manualnych. Efekty pracy Krasnoludków możemy oglądać poniżej i na filmiku.
Kliknij na obrazek
Świąteczna dekoracja naszej sali
Świąteczny klimat już odczuwamy w naszej krasnoludkowej sali. Zapraszamy !!!
Mali przyrodnicy. Śnieg: zjawisko topnienia i zamarzania
Odkrywamy na żywo
Padający śnieg stał się okazją do wysunięcia wniosków: Co się dzieje ze śniegiem w słoiku, który postawimy na parapecie okna w sali i odwrotnie na parapecie na zewnątrz (temp. ujemna). Za pomocą prostego doświadczenia, obserwowaliśmy zmiany, które zaszły w słoiku i mogliśmy wyjaśnić te pojęcia. Och! Było zainteresowanie…
Jedna z wielu atrakcji zimowych
Podczas naszej aktywności na powietrzu dla naszych Krasnoludków nie ma rzeczy niemożliwych ,bo nawet mała powierzchnia placu może być wykorzystana np. do odciskania śladów naszych butów. Super!!!
Mikołaj Święty jest uśmiechnięty – Mikołaj w przedszkolu
Tradycyjnie 6 grudnia Mikołaj odwiedził nasze przedszkole bo on nigdy nie zawodzi i do dzieci zawsze na czas przychodzi. Mikołaj miał trudne zadanie . Od świtu do zmierzchu bieganie. Oj!!! niełatwo Mikołajem być…
Ubieramy choinkę
Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszej sali nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Świętego Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Wspólnie zawieszaliśmy bombki, ozdoby choinkowe, łańcuch i kolorowe światełka z pomocą pań.
Choinka wygląda prześlicznie? Dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się wyjątkowo, bajkowo i świątecznie. Proszę zobaczyć…
Każdy Krasnoludek był zadowolony z efektu wspólnych działań. Na koniec jeszcze wspólne sprzątanie, świetna sprawa a jaka zabawa!!!
4 grudnia Dzień Górnika
4 grudnia jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. To data o której powinniśmy pamiętać? Podczas naszych zajęć, poznaliśmy historię powstawania węgla a także dowiedzieliśmy się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni.
Najwięcej entuzjazmu wzbudziła czapka górnicza – czako z czerwonymi piórami, dzięki której na chwilę zamieniliśmy się w muzyków orkiestry górniczej.
Zdrowo jemy! Wzmacniamy naszą odporność
Dla wszystkich, którzy chcą zdrowo zacząć jesienny dzień proponujemy pyszne kanapki. Wersja Krasnoludki !!! Inspirujące wersje kanapek tj. kotków, kwiatków, motylków itp. na pewno zjedzą również „niejadki”. Mniam, mniam!!! Dziękuję rodzicom za przygotowanie produktów a moim Krasnoludkom, gratuluję zdobycia kolejnej sprawności: kuchcikowego mistrza.
Dzień Pluszowego Misia
Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!
Dzień Pluszowego Misia, obchodzony jest 25 listopada w każdym przedszkolu. I tak też było u nas ? A to my podczas naszych misiowych zabaw.
Każde dziecko też to wie, że „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.
Wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie świątecznym na wykonanie najpiękniejszej świątecznej ozdoby. Na prace czekamy do 15 grudnia.
Zapraszamy do udziału!
Dzień Kredki
W poniedziałek 22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Jak widzicie nudy nie było? Kredka nasza bohaterka nie tylko służy do rysowania czy kolorowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa.
A takimi kredkami, które zrobiliśmy możemy „wyczarować wszystko”. Był to wesoły i kolorowy dzień.
Zajęcia ekologiczne
Zajęcia ekologiczne dla Krasnoludków w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbyły się 18 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 22 w Gliwicach. Tematem było czytanie książeczek na temat oszczędzania wody i energii, a także ograniczania ilości śmieci oraz dbania o nasze powietrze. Na koniec dzieci otrzymały ekologiczne zakładki.
Dzisiaj w Bojkowie brzmi Mazurek…
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godz. 11:11 nasza grupa w ramach akcji „Szkoła do hymnu” wzięła udział w uroczystym odśpiewaniu hymn Polski.
Kliknij w zdjęcie.
Kto ty jesteś? Polak mały…
W zajęciach o Polsce rozmawialiśmy o naszych symbolach narodowych. Godło, flaga i hymn, są wyrazem szacunku i czci dla naszej Ojczyzny. My mali Polacy nasze symbole już znamy i po kolei je wszystkie wymieniamy.
Hymn, godło Polski i ojczysta flaga na nich się skupia nasza uwaga.
W ten wyjątkowy dzień, ulubione postacie bajkowe można było spotkać u Krasnoludków.
A po wspólnej zabawie, odbyły się: „Podróże małe i duże po bajkowej literaturze”.
Mali przyrodnicy. Drzewa: miłorząb cz.3
Odkrywamy na żywo.
Dzisiaj zakończyliśmy obserwację miłorzębu. Już wiemy, że to dekoracyjne drzewko o wachlarzykowatych liściach, które lubi światło a nie znosi cienia. Miłorząb wykorzystywany jest również w medycynie i kosmetyce.
Tak zmieniał się miłorząb od września do dzisiaj 3 listopada.
Pielęgnując tradycję związaną z dniem Wszystkich Świętych Krasnoludki wybrały się na cmentarz aby zapalić znicze. To na pewno cenna lekcja historii i szacunku, bo pamięć od najmłodszych lat to najpiękniejszy pomnik, który można postawić tym, którzy odeszli…
Jesteśmy kreatywni
Liście miłorzębu to doskonały materiał i pomysł dzieci na jesienne róże.
Trochę modyfikacji jeszcze w przedszkolu jest już efekt końcowy i kwiatek dla mojej mamy jest gotowy.
Tarka w ruch i witamin pełen brzuch
Dalszy ciąg przyjemności z jabłkami. Mniam, Mniam…
Festiwal jabłka
25 października Krasnoludki przyszły do przedszkola ubrani na czerwono, by świętować Dzień jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji.
Kolorowy Dzień jabłkowy zaliczamy do udanych i zachęcamy do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”.
W parku mieszka jeż. Chcesz zobaczyć to się śpiesz
Piątkowy słoneczny dzień i opadłe liście były inspiracją do spontanicznej zabawy w jeża. Popatrz! „Pod gromadką liści śpi. Zbudź się, jeżu zbudź”…
Jesienny bieg krasnoludka – cykliczny
Biegowe zmagania odbyły się w naszym parku. Przed startem krótka rozgrzewka a po zakończeniu każdy uczestnik otrzymał medal. Radości było „co nie miara” bo zdobyliśmy pierwszą Sprawność zdrowego osiłka czyli wykonaliśmy zadanie profesora Teodora z realizowanego przez nas projektu.
Mali przyrodnicy. Jeż cz.2
Odkrywamy na żywo.
Już wiemy, że jeże to bardzo żarłoczne zwierzęta. Potrafią w ciągu nocy zjeść dużo owadów (to tyle, ile waży duża paczka chipsów). Prócz owadów w swoim menu mają również gryzonie, jaszczurki, ślimaki, dżdżownice. Nie jedzą jabłek…Jeż to pożyteczny zwierz, więc postaraliśmy się o lokum dla niego. Może odwiedzi naszą kupkę liści i w niej spędzi zimę?
Moc jest w naszych rękach
To święto obchodzone jest corocznie 15 października jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Krasnoludki już po raz drugi przystąpili do tej akcji bo wykształcenie nawyku mycia rąk jest dla nas bardzo ważne.
Nasze kredowe malowidła
Malując po asfalcie mieliśmy prawie nieograniczoną przestrzeń, tworzenia z rozmachem kredowych dzieł. Była to także okazja do usprawniania motoryki małej a także mająca walory sensoryczne.
Mali przyrodnicy. Muchomory cz.1
Odkrywamy na żywo.
Muchomory rosnące w naszym parku zostawiamy bo już wiemy, że są to grzyby trujące mimo, że są piękne. Zjadane są przez ślimaki, a także w lesie przez jelenie, sarny, daniele, łosie by pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu
Jesienny poniedziałkowy dzień spędziliśmy w ogrodzie botanicznym, dopisała nam zarówno pogoda jak i humory. Pierwszym etapem eskapady było spotkanie z panią przewodnik i spacer alejkami gdzie mogliśmy podziwiać ekspozycję roślin , krzewów oraz drzew iglastych i liściastych. Spotkaliśmy również zwierzątka i owady żyjące w ogrodzie. W końcu dotarliśmy na plac zabaw. Bawiliśmy się świetnie. Potem urządziliśmy sobie piknik aby nabrać dodatkowych sił. Na łonie natury czas minął nam bardzo przyjemnie.
Międzynarodowy Dzień Muzyki
W piątek 1 października Krasnoludki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Razem stworzyliśmy prawdziwą orkiestrę, rozpoznawaliśmy i poznawaliśmy instrumenty muzyczne. Odbyliśmy także wirtualną wycieczkę po Operze Wrocławskiej razem z krasnalem Wokalkiem.
…Ale draka! Dziś jest Dzień Chłopaka…
Wydarzenie przyjemne jak i pożyteczne
W tym roku do głośnego czytania został zaproszony pan Krzysiu, który przeczytał zabawne i pouczające opowiadanie o sympatycznej dziewczynce, która miała na imię Martynka.
Od października nasza grupa będzie brała udział w projekcie „Wyzwania Teodora”. Projekt to sposób na przekazanie dzieciom, czasem prostych, ale bardzo ważnych umiejętności i wartości . Teodor chce, aby przedszkolaki zdobyły siedem sprawności, które uważa za najbardziej przydatne dlatego wyznacza siedem zadań do wykonania. Będą one związane ze sportem, przygotowaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę ale również znajdzie się coś dla małych artystów. A wszystko to za sprawą z pozoru zwykłego bociana. Organizatorem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora” jest Publiczne Przedszkole im. Jana Pawła II w Woli Dębińskiej.
Nasz kącik przyrody
Z zebranych darów jesiennych stworzyliśmy mały kącik przyrody, który tworzy doskonały warsztat do wielozmysłowego poznawania wiedzy o jesieni.
Jesień nasza złocista Jesień….
Radośnie i w dobrych humorach 23 września dzieci witały nowa porę roku jesień. Tego dnia w przedszkolnej sali królowały kolory jesieni – żółty, czerwony, pomarańczowy oraz brązowy. W poszukiwaniu jesieni wybraliśmy się do parku. jak widać: piękna, złota jesień już jest ….
Krasnoludkowe podziękowanie
Nasza Krasnoludkowa rodzina dziękuje Kubusiowi i jego mamie Ewie za pyszne babeczki. Mały cukierniku polecamy się na przyszłość???
Fajnie być jest Przedszkolakiem takim sobie małym żakiem
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka zbliżył się wielkimi krokami. Tego dnia czyli 20 września dzieci naprawdę poczuły , że to ich święto.
Mały miś w świecie wielkiej literatury
Spotkania z naszym misiem Felkiem i literaturą dla dzieci to kolejny rok projektu w którym uczestniczą dzieci.
Promować czytelnictwo w życiu dziecka można wszędzie!!!
Bezpieczny przedszkolak
Dnia 8 września nasze Krasnoludki uczestniczyły w spotkaniu z panem policjantem, który przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, w domu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Pan dzielnicowy wyjaśnił także dzieciom jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi i psem.
Na pamiątkę wszyscy otrzymali odblaskowe emblematy.
Witaj Krasnoludkowa drużyno w nowym roku szkolnym 2021/2022
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
I tak u Krasnoludków było…
Dziękujemy również za słodki poczęstunek od Rady Rodziców i upominki przygotowane przez p. Kasię Sz.
Zdrowo jem – zielono, kolorowo
W poniedziałek Krasnoludki wzięły udział w zajęciach kulinarnych „Robimy zdrowe kanapki” w roli głównej był szczypiorek, wyhodowany w naszej krasnoludkowej sali. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem, dzieci zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.
Krasnoludki o roślinki dbają i plony zbierają.
Mamo, Tato to dla Was!
Zapraszamy do obejrzenia filmiku – niespodzianka po kliknięciu w obrazek.
Ogrodnik, malarz – poznajemy zawody -nasze prace
Jestem sobie ogrodnik – ogrodniczka
Chodzę tu i tam z konewką …
Rośnij, rośnij fasolko i cebulko prędko!
W naszym Krasnoludkowym „mini” ogródku zasadziliśmy cebulkę oraz prowadzimy obserwację fasoli.
Jestem Polakiem i Europejczykiem.
Polska to nasza ojczyzna – nasze prace.
Tu jest nasz dom, przedszkole,
mama i tata.
Miasta i wioski, chata rybaka,
morze i góry, kwiaty i drzewa,
nic prócz miłości nam nie potrzeba.
Nasze osiągnięcia i sukcesy.
Gratulacje dla Krasnoludków za zajęcie I miejsca w Szkolnym Konkursie „Marzanna 2021” i Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP11 „Wielkanoc oczami dziecka – najpiękniejsza palma Wielkanocna”.
Wyróżnienie dla – Hani Sz. i udział dla Kamila W.
Zajęcia zdalne 12.04.2021 – 16.04.2021
Chciałbym być kosmonautą.
Poniedziałek:
- Poranna gimnastyka na cały tydzień, aby wszyscy się dobrze obudzili i nabrali energii.
- Oglądanie filmu związanego z kosmosem.
- Rozwiązywanie zagadki: Czasem ma kształt bułki, czasem – srebrnego rogala. Kiedy słońce gaśnie on na niebie się zapala. Wśród gwiazdek wysoko, świeci się z daleka. Można już do niego dolecieć rakietą.
Zobacz obrazek przedstawiający księżyc w kształcie koła i rogalika, rysuj te kształty w powietrzu.
- Słuchanie opowiadania „Jak nasza mama zreperowała księżyc”.
Rozmowa na temat opowiadania:
Kto płakał w nocy i obudził mamę?
Co się stało księżycowi? – O co martwił się księżyc?
Na jaki pomysł wpadła mama?
Z jakich składników zrobiła ciasto?
Czego użyła do przyklejania brakującego rożka?
O co mama poprosiła księżyc?
- Zabawa z Kosmo Żabą.
Wtorek:
- Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – ułóż puzzle Kosmos i Ufoludek.
- Wyprawa w Kosmos – posłuchaj opowieści ruchowej i naśladuj czynności, o których opowiada rodzic.
- Kto to może być? Spróbuj go opisać.
- Wykonaj swojego ufoludka.
- Zabaw się przy piosence.
Środa:
- Nauka rymowanki: Ziemia nasza planeta. (Wypowiadaj ją z różna intonacją i różnym natężeniem głosu.)
Ziemia to nasza planeta i na niej wszyscy mieszkamy.
Jest domem dla ludzi i zwierząt, więc za to ją bardzo kochamy.
- Zabawa Sufit – podłoga. Na hasło rodzica podnosisz ręce do góry, a na hasło „podłoga” wykonujesz przysiad podparty.
- Słuchanie opowiadania N. Usenko „Ufo”.
- Ćwiczenia plastyczne. Wyczaruj kulę ziemską.
https://www.youtube.com/watch?v=pxmuBkvUDYo&t=5s
Czwartek:
- Ćwiczenia słuchowe: Zaklaszcz tak jak ja – Rodzic wyklaskuje proste układy rytmiczne, a dziecko je powtarza.
- Dzień, noc i pory roku. Zobacz film.
https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k&t=39s
- Zabawa pantomimiczna: Co można robić w dzień? Rodzic pokazuje różne czynności, a dziecko odgaduje i zmiana.
- Zabawa klasyfikacyjna: Od najmniejszej do największej gwiazdki.
Potrzeba: papierowe gwiazdki – dziecko układa łańcuch z gwiazdek z zastosowaniem rytmu: mała, większa, największa (trzy sekwencje).
- Zabawa: Dzień – noc.
Spacerujemy po ogrodzie, pokoju, na hasło „Dzień” naśladujemy zabawy z piłką, na hasło „Noc” układamy się na dywanie, zasypiamy.
Piątek:
- Zabawa słowna: Sufit – nos – podłoga. Rodzic poleca dziecku uważnie słuchać, co mówi i wykonywać jego polecenia. Następnie kilka razy pokazuje i wymawia np. nos, podłoga, sufit. Po kilku razach udaje, że się myli. Mówi np. nos, a jednocześnie pokazuje sufit. Zadaniem dziecka jest wychwycenie błędu.
- Dla chętnych: Statek kosmiczny. Zbuduj swój statek z różnych klocków.
12 – 16 kwietnia 2021
TEMAT:
Pan Jezus żyje i jest wśród nas
Witam: Chrystus zmartwychwstał !!!
Odpowiedz: Prawdziwie powstał !!!
Wykonaj następujące treści:
- Modlitwa:
Aniołeczku ze skrzydłami, bądź Ty zawsze między nami.
Czuwaj, czuwaj mi przy boku, nie odstępuj ani kroku.
- Zobacz film:
- Zaśpiewaj :
Trwajmy w radości ze zmartwychwstania Pana Jezusa. Życzę wam radosnego „Alleluja”.
Zajęcia zdalne 06.04.2021 – 09.04.2021
Rozpoczynamy kolejne nasze zdalne zajęcia. Mam nadzieję, że Krasnoludki będą wspólnie ze mną pracować 🙂
Chciałbym zostać sportowcem.
Wtorek:
- Muzyczna rozgrzewka na cały tydzień.
- Teraz wykonuj proste ćwiczenia powtarzając za rodzicami np. podskoki, przysiady, skłony do przodu, wymachy rąk, nóg.
- Posłuchaj wiersza „Gimnastyka” i odpowiedz na pytania: Co nam daje gimnastyka? Co wykonujemy podczas gimnastyki?
- Teraz ruchowa interpretacja wiersza – ćwicz z rodzicami i naucz się na pamięć, bo to super zabawa.
- Podziel rytmicznie słowa związane ze sportem na sylaby : gimnastyka (gim-nas-tyka), skłony (skło-ny), skoki (sko-ki), przysiady (przy-sia-dy).
- Wymień przedmioty, które masz w domu i służą rozwijaniu aktywności.
- Poćwicz przy piosence: https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE
Środa:
- Ćwiczenia buzi i języka:
- Posłuchaj piosenki „Sposób na nudę’ i zatańcz przy piosence.
MAC EDUKACJA · Sposób na nudę (sł. i muz. Bożena Forma)
- Moje ulubione zabawy ruchowe na powietrzu, rozmowa.
- Zobacz i powiedz co robią dzieci na ilustracji.
- Weź kredki i kartkę i narysuj „Moje ulubione zabawy ruchowe na powietrzu”.
- Po skończonej pracy weź piłkę, usiądź z rodzicem na dywanie i toczcie piłkę do siebie, potem wstańcie i rzucajcie piłką.
Czwartek:
- Posłuchaj piosenki „Sposób na nudę” (z wtorku) i zabaw się przy piosence:
Zwrotka I – naśladuj malowanie farbami.
Zwrotka II – naśladuj oglądanie książek.
Zwrotka III – naśladuj ścieranie kurzu z mebli i wycieranie naczyń.
- Ćwiczenia klasyfikacyjne „Duża i mała piłka”. Przygotuj: dwa talerze, siedem piłek (3 małe, 4 dużych) wyciętych np. z gazety, kolorowych kartek.
– Segreguj według wielkości.
– Przelicz piłki na talerzach, których piłek jest więcej? O ile?
– Rodzic układa piłki w pary mówiąc głośno : Pierwsza para – duża piłka z pierwszą małą piłką. Druga para – duża piłka z drugą małą. Trzecia para – trzecia duża piłka z trzecią małą piłką. Czwarta para – czwarta duża piłka i… ta piłka nie ma pary.
– Której piłki brakuje? Czyli – o ile więcej jest dużych piłek?
- A teraz poruszaj się :
Piątek:
- Rysowanie prostych kształtów na tacce z piaskiem albo kaszą manną.
- Przypomnij sobie części ciała – rodzic wymienia nazwy części ciała, a Ty wykonaj głęboki wdech i na wydechu powtórz nazwę, jednocześnie jej dotykając np. głowa, ucho itd.
- Wymień elementy, które wchodzą w skład twarzy (które występują pojedynczo, a które podwójnie). Następnie przygotuj kartkę i kredki i narysuj buzię.
- Zobacz film „Sport, ćwiczenia i dyscypliny sportowe”.
Pamiętaj o aktywności na świeżym powietrzu!
TEMAT: Spotykamy Zmartwychwstałego Pana Jezusa
Chrystus Zmartwychwstał!!!
- Modlitwa:
Do Ciebie, Boże, rączki podnoszę,
o zdrowie dla moich najbliższych proszę
i proszę także, niech mnie od złego
na każdym kroku aniołki strzegą
Amen.
- Zobacz teraz film:
- Posłuchaj piosenki i zaśpiewaj
- Pozdrawiam wielkanocnie – Alleluja!!! Jezus żyje!
Temat: „Alleluja” – Jezus żyje
Proszę rozpocząć wykonywanie zadań z dzieckiem znakiem Krzyża
i modlitwą do Anioła Stróża
Proszę posłuchać słuchowiska :
Zachęćmy dzieci do śpiewu i tańca:
Szanowni Rodzice Krasnoludków
Zachęcam Państwa wraz z dziećmi do codziennego korzystania z propozycji zabaw, ćwiczeń i zadań do wykonania z dziećmi w domu aby wypełnić czas, doskonalić swoje. umiejętności i wzbogacić wiedzę w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt?
WIELKANOC
29.03.2021 -2.04.2021.
Poniedziałek:
- Rytmiczna rozgrzewka na cały tydzień.
- Co kojarzy się z Wielkanocą? – potrzebne będą kartki świąteczne, widokówki albo gazetki reklamowe. Zachęcanie do swobodnych wypowiedzi.
- Słuchanie opowiadania G. Kasdepke „Najpiekniejsze…” – czytanego przez Rodzica.
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!…Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. – Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. – Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski. – A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura. – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga. – Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: – Mamo! Już jestem!
Rozmowa z dziećmi na temat tekstu:
O jakich kurczakach marzyły kury?
Co kury zrobiły z jajkami?
Jakiego koloru były małe kurczaczki?
Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj?
Odpowiedź na ostatnie pytanie można pomóc znaleźć dziecku w internecie.
Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Kurczątko.
Dziecko przykuca, głowę ma skuloną między ramionami, na hasło „kurczątko się wykluwa” powoli podnosi się, prostuje stopniowo dolne i górne kończyny, kręci głową, ogląda świat.
Zabawa badawcza – Z czego składa się jajko?
Przygotuj jajko surowe i ugotowane na twardo. Zapytaj dziecka, czy potrafi rozpoznać, które jajo jest surowe, a które gotowane. Każ dziecku zakręcić na stole oboma jajkami i określić co się dzieje. Następnie oba jajka rozbijamy i podsumowujemy (surowe jajko kręci się wolno, a ugotowane szybko).
Wytłumacz dziecku to zjawisko – gotowane jajko kręci się szybciej, bo ma zwartą konsystencję – konsystencja surowego jaja hamuje jego obrót.
Wtorek:
- Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – „Popękane jajeczko”. Potrzeba: sylwetę jajka pociętego na trzy części – dziecko przykleja jajko na kartkę.
- Zabawa ruchowa – „Kury szukają ziarenek”. Dziecko jest kurą, spaceruje po pokoju małymi kroczkami w rytm wyklaskiwanego przez rodzica, podczas przerwy przykuca i stuka ugiętym palcem wskazującym o podłogę, kura je ziarenka.
- Zabawa matematyczna – „Cztery jajeczka”. Potrzeba : 4 wycięte sylwety jajek, kartoniki z kropkami od 1 do 4. Dziecko układa przed sobą tyle sylwetek jajek ile kropek jest na kartonikach.
- W jakim kolorze jest słońce? – Posłuchaj rymowanki: Słoneczko, słoneczko – tak, tak, tak! Świecisz nam codziennie – pięknie tak! Gdy usłyszysz słowo „tak” – klaśnij w dłonie, a potem narysuj słoneczko.
Środa:
- Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co nie pasuje do Wielkanocy? (Przygotuj kilka przedmiotów związanych i nie związanych z Wielkanocą np. bazie kotki, bombka, gałązka choinki itp.) Dziecko nazywa je i wskazuje.
- Zwyczaje Wielkonocne.
- Ćwiczenia spostrzegawczości: Ukryta pisanka. – Rodzic chowa pisankę w pokoju w różnych miejscach, dziecko je znajduje i stosuje słowa: na, pod, obok, za, nad.
Czwartek:
- Zobacz filmik „Bajeczka Wielkanocna”
- Zabawa bieżna – Bieg z pisanką (połóż pisankę na łóżko i biegnij między rozłożonymi krzesełkami slalomem).
- Posłuchaj piosenki.
- Zagadki Wielkanocne.
Piątek:
- Zobacz film, a potem przygotuj z rodzicami koszyczek Wielkanocny.
- Zabawa rytmiczna – Dziecko porusza się po pokoju, podczas tupnięcia przez rodzica powtarza za rodzicem: Pisanki, kraszanki, prześliczne wzory. Wszystkie ubrane w piękne kolory.
- Niech nam żyją Święta!!!
Pisanki, pisanki w prześliczne wzory. Wszystkie ubrane w piękne kolory – nasze prace
Wysiew owsa do ziemi – zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi
Przed Świętami Wielkanocnymi Krasnoludki wysiewali owies, aby udekorować nim stół wielkanocny . Dowiedzieli się, że młode soczyste pędy owsa to jedna z obowiązkowych dekoracji wielkanocnych, bo symbolizuje rodzące się życie oraz …. wiosnę!
Kle, Kle, Kle – nasze bociany już są …
Wypatrywane podczas naszych spacerów i wycieczek przyleciały 20 marca. Pięknie się prezentują. Prawda …..
Zielony dzień u Krasnoludków…
Chodź zima jeszcze marudzi – My Krasnoludki pozdrawiamy wszystkich zielono, wiosennie.
Żegnamy zimę – Witamy wiosnę!
Marzanna odchodzi, a z nią groźna zima.
Słoneczko na niebie mocniej grzać zaczyna.
Nie żal nam jej wcale, niech ją porwie rzeka.
Spieszmy się przecież wiosna na nas czeka.
Marzanna – zimowa panna – nasze prace
Teatrzyk cieni
Nasze zabawy z cieniem – nawet nam to wyszło!
Krasnoludek jestem mały – nasze prace
Przygoda krasnali.
Dalej w koło, dalej w koło wszyscy wraz,
bo na tańce, bo na pląsy nadszedł czas…
Krasnoludkowa Fotobudka
Gadżety sprawdziły się świetnie. Czy mnie poznajesz?
Pizza party –
Znam jedzenie, które zaczyna się na P. Pizza to jego nazwa.
Nawet zrobiona z ciastoliny robi wrażenie i apetyt „miam, miam. Prawda!!!
Praca wre!!!
Pomagamy mamie w domowych pracach – nasze prace
Droga Babciu, Drogi Dziadku
– w tym wyjątkowym okresie Krasnoludki ślą życzenia drogą elektroniczną.
Ślemy całuski!!!
Przyjemnego oglądania!
Z górki na pazurki – ale frajda!
Bałwankowa rodzina – nasz bałwanek śmieszny panek.
Nasze zimowe zabawy na górce za szkołą.
Tradycje świąteczne.
Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, dlatego w naszej Krasnoludkowej rodzinie przeżywamy go uroczyście.
Zachowując obostrzenia zasiedliśmy do odświętnie nakrytego stołu.
W ten sposób rozpoczęliśmy kultywowanie typowo polskich tradycji.
Na pewno był to miły wstęp dla dzieci do przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego z rodziną.
Święta tuż, tuż – nasze prace.
U Krasnoludków praca wre! Tak przygotowaliśmy świąteczny wystrój naszej sali, aby już trochę odczuć świąteczny klimat.
Hej kolęda, kolęda…
Zuzia opowiada bajkę
To jedna z bajek naszego Krasnoludka.
Dzień Górnika, Mikołaj- nasze prace
Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci – nasze prace
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Tak 25 listopada świętowaliśmy przesympatyczne święto Dzień Pluszowego Misia, najlepszego przyjaciela każdego malucha. Trudno temu zaprzeczyć!
„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę”- kto nie zna tej piosenki?, którą śpiewają już kolejne pokolenia. W poniedziałek u Krasnoludków kredka znajdowała się w centrum oddziaływań . Kredki to prawdziwe dziecięce skarby, które przenoszą na papier wszystko , o czym się pomyśli.
Domowi ulubieńcy – nasze prace
Papierowe dalmatyńczyki.
Zabawy z folią bąbelkową
Tak Krasnoludki wspomagają rozwój motoryki małej, rozwijają zmysł dotyku, ćwiczą napięcie mięśniowe ręki, a także się wyciszają.
Wzbogacamy wiedzę
Zabawy z jesiennymi liśćmi i wiatrem to prawdziwe źródło informacji dla naszych Krasnoludków.
Drodzy Rodzice!
Uległy zmianie godziny zajęć języka angielskiego i religii.
Jest to spowodowane realizacją nauczania zdalnego przez nauczycieli uczących danych przedmiotów. Jednocześnie przypominamy,
że nauczyciele wychowania przedszkolnego realizują podstawę programową od godziny
8 do 13.
W tych godzinach powinny przebywać dzieci w placówce.
JĘZYK ANGIELSKI odbywa się we wtorek 9.00 – 9.30
RELIGIA odbywa się we wtorek od godziny 8.00 – 8.30
Pada deszcz – nasze prace
Tak powstawały prace z wykorzystaniem plasteliny, naklejek, rurek do napojów. Ile zapału i radości… 😉
Dla naszych Krasnoludków była to wyśmienita okazja, aby zanurzyć się w świat magicznych historii, a także inspiracja do wspólnej, dobrej zabawy bycia aktorem.
Również nasze Krasnoludki: Oliwka, Amelka i Adaś aktywnie spędzają czas w domu i są z nami na bieżąco… Dziękujemy!!
Zanim dorosnę do maratonu…
I Cykliczny bieg Krasnoludka – maluszka, który odbył się w piątek jest już za nami.
Wspólna rozgrzewka.
Start i do mety.
Po biegu „złoty medal”, który otrzymał każdy uczestnik.
To sportowe wydarzenie jak widać przyniosło dzieciom dużo radości i pozytywnej energii.
BRAWO!!! Dla wszystkich uczestników biegu, mimo „okrojonego składu”.
Dzień marchewki.
Dzień 29 października u Krasnoludków był dniem wyjątkowym – marchewkowym, zdrowym i witaminowym. Ten bardzo zdrowy dzień wypełniony był zabawami przy piosenkach o marchewce, pracami plastycznymi, pysznym ciastem marchewkowym, które znalazło się w naszym jadłospisie oraz degustacją soku marchewkowo-jabłkowego.
Był to dzień, w którym wszyscy dobrze się bawili i marchewkę polubili.
Zmysły pomagają poznać świat – nasze prace.
Zabawy Krasnoludków z wykorzystaniem tablicy interaktywnej…
Współcześnie trudno wyobrazić sobie już życie bez korzystania z technologii informacyjnych, a zapoznanie dzieci z korzystania z nich już na poziomie przedszkolnym jest nie tylko atrakcją, ale koniecznością.
W naszym przedszkolu proponujemy dzieciom zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Nasze Krasnoludki bardzo lubią te zajęcia i świetnie sobie dają radę. Brawo !!!
Czwartkowe zabawy z Rybką MiniMini to :
- kolory
- wykonywanie czynności w odpowiedniej kolejności.
Po deszczu dzieci się nie nudzą – mali obserwatorzy
O tym, że warto było się wybrać po deszczu do parku przekonały się nasze dzieciaczki.
Proszę zobaczyć ! 🙂
Czyste ręce – zdrowia więcej…
Akcja do której włączyły się nasze krasnoludki, miała na celu uświadomienie dzieciom jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma częste mycie rąk.
Ten dzień dostarczył nam wielu miłych wrażeń oraz pokazał, że pewne umiejętności i nawyki należy kształtować już od najmłodszych lat.
Jesień w sadzie -Smaczne warzywa
„Jedz owoce i warzywa będziesz zdrowy tak jak ryba”.
Konsultacje
Drodzy Rodzice!
przypominam, że konsultacje indywidualne odbywać się będą w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 16.
Z uwagi na sytuację związana z covid-19 oraz reżim sanitarny bardzo proszę o wcześniejszą informację o chęci rozmowy.
W tym dniu Krasnoludki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką z zaproszonym gościem p. Krzysztofem grającym na skrzypcach i fagocie, a także każde dziecko miało możliwość spróbowania samodzielnej gry na instrumentach – odkrywając swój talent muzyczny.
Razem stworzyliśmy prawdziwą muzykę.
„Ucha nadstawiam, słucham jak gra.
Muzyka we mnie – w muzyce ja”.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Święto to powstało z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
Krasnoludki propagują taką formę lektury, ponieważ czytanie na głos najmłodszym stymuluje ich rozwój oraz wzbogaca ich słownictwo. Krasnoludki codziennie spędzają czas na głośnym czytaniu, a w ramach akcji zaprosili do głośnego czytania Panią Agnieszkę z grupy Żabek, która przeczytała opowiadanie pt. „Kicia Kocia Mówi Dzień Dobry.”
Jesienne prace naszych krasnoludków
Witamy Jesień
24 września powitaliśmy Jesień, jedną z najpiękniejszych pór roku. Tego dnia pani Jesień zaprosiła nas do wspólnej zabawy do parku. Były zabawy, jesienne zagadki . Po powrocie do przedszkola wykonaliśmy piękny dywan pani Jesieni. Mamy nadzieję , że tak miło powitana Jesień nie będzie nudna i zimna, ale ciepła i pogodna. Pogoda nam dopisała dlatego mogliśmy się nacieszyć widokiem otaczającej nas przyrody.
Spotkanie ze strażakami
Dnia 23 września nasze przedszkole odwiedzili niecodzienni goście z OSP Bojków, strażacy. Krasnoludki wspólnie z Żabkami uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego mogli poznać specyfikę pracy strażaka, umundurowanie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują. Dzieci dowiedziały się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków, zalanych domów, ratują zwierzęta. Podczas spotkania strażacy uświadomili także dzieciom, jak się zachować w sytuacjach zagrożenia oraz jak powiadomić służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przeprowadzenia spotkania.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – to dzień ważny dla każdego przedszkolaka
Krasnoludki hucznie świętowali ten szczególny dzień. Radość, śmiech, tańce, konkursy i śpiew przedszkolnych piosenek świadczyły o wspaniałej zabawie. Muszę przyznać, że ze wszystkim zadaniami Krasnoludki poradzili sobie fantastycznie i zasłużyli na miano SUPER PRZEDSZKOLAKA.
Wizyta policjanta
W piątek 18 września nasze przedszkolaki odwiedził dzielnicowy pan Piotr Radzik w ramach akcji bezpieczny przedszkolak. Opowiedział naszym Żabkom i dzielnym Krasnoludkom jak należy poruszać się po drogach i jak zachowywać się w razie kontaktu z nieznajomym. Pan policjant podarował naszym przedszkolakom odblaski, które pozwolą być widoczny na drodze. Na zakończenie dzieciaki mogły pooglądać radiowóz policyjny.
Wrzesień – tematyka miesiąca
Odkrywam siebie. Przewidywane osiągnięcia dziecka.
Pierwszy raz w przedszkolu:
Fizyczny obszar rozwoju:
• Uczestniczy w zabawach ruchowych: rozwijającej reakcję na sygnał słowny − Jestem w przedszkolu; ruchowo-naśladowczej Pokaż, jak to robią.
• Zna zasady bezpiecznej zabawy w ogrodzie.
• Uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach na świeżym powietrzu.
• Ćwiczy chodzenie w parach.
• Samodzielnie się rozbiera.
Emocjonalny obszar rozwoju:
• Rozpoznaje i naśladuje emocje – złość, smutek, radość, strach.
Społeczny obszar rozwoju:
• Przedstawia się, podając swoje imię.
• Wymienia imiona kolegów i koleżanek.
• Wie, że należy po sobie sprzątać zabawki.
• Rozpoznaje i nazywa swój znaczek rozpoznawczy, odszukuje go w sali, szatni i łazience
Poznawczy obszar rozwoju:
• Wymienia kąciki zainteresowań znajdujące się w sali.
• Stosuje określenia: na, pod, obok.
• Składa w całość obrazek pocięty na kilka części.
• Ilustruje ruchem piosenkę Jestem przedszkolakiem.
• Wymienia to, co przedstawiała schowana tablica.
• Rwie papier na paski (sztanca), układa z pasków kompozycję.
Nadeszła jesień:
Fizyczny obszar rozwoju:
• Uczestniczy w zabawach ruchowych: orientacyjno-porządkowej Dzieci i drzewa; rozwijającej spostrzegawczość i utrwalającej znajomość kolorów − Kolor do koloru; orientacyjno-porządkowej Taniec liści.
• Uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach na świeżym powietrzu (wybranie drzewa do całorocznej obserwacji).
Emocjonalny obszar rozwoju:
• Pokazuje dane emocje za pomocą ruchu, gestu, mimiki.
Społeczny obszar rozwoju:
• Porządkuje zabawki po zabawie.
Poznawczy obszar rozwoju:
• Uważnie słucha wiersza.
• Wielozmysłowo poznaje liście.
• Wymienia nazwy wybranych drzew.
• Segreguje liście według kształtu.
• Wykonuje wydzierankę z kolorowego papieru.
• Dopasowuje liście do ich rysunków.
• Rozpoznaje dźwięki − wysokie i niskie.
• Posługuje się określeniami: długi, krótki, dłuższy, krótszy, wąski, szeroki, węższy, szerszy.
• Stempluje na rysunku szala listki stemplami z ziemniaków.
• Śpiewa piosenkę Jeż.
• Naśladuje głosy wybranych zwierząt leśnych.
• Wykleja sylwetę wiewiórki kawałkami wełny.
• Liczy w zakresie trzech.
Co robią zwierzęta jesienią
Fizyczny obszar rozwoju:
• Uczestniczy w zabawach ruchowych: ruchowo-naśladowczej Jestem zwierzątkiem; orientacyjno-porządkowych: Wiewiórki – do dziupli, Zanieś śniadanie jeżykowi.
• Uczestniczy w zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.
• Samodzielnie spożywa posiłki.
Emocjonalny obszar rozwoju:
• Wie, że zwierzęta odczuwają; wyraża opiekuńczy stosunek względem nich.
Społeczny obszar rozwoju:
• Bawi się z innymi dziećmi.
Poznawczy obszar rozwoju:
• Odpowiada na pytania dotyczące utworu.
• Rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta leśne.
• Wykonuje jeża z łupiny kasztana i plasteliny.
• Syntezuje podzielone rytmicznie nazwy zwierząt.
• Wskazuje małe liście i duże liście z tego samego drzewa.
• Wskazuje wymienione, wybrane części ciała.
„Nasze jesienne drzewo” – pierwsza wspólna praca
efekt końcowy
Drodzy Rodzice
Pierwszy dzień za nami. Dzieci okazały się bardzo dzielne i świetnie sobie poradziły. Proces adaptacji powinien przebiec szybko i łagodnie, na co liczymy. Proszę pochwalić swoje pociechy za postawę godna prawdziwego przedszkolaka. Do zobaczenia jutro.
AW
Pani Lidia Sromek zaprasza rodziców Krasnoludków (3 latki), na godzinę 16:00, na plac przed szkołą. W razie niepogody spotkanie odbędzie się w holu parteru szkoły.
WYPRAWKA DLA MALUSZKA
Dla dzieci 3-letnich, prosimy o przygotowanie:
- kapci, które dziecko samo założy, najlepiej wsuwane, zapinane na rzepy , lub zatrzaski ,podpisane na podeszwie
- przybory higieniczne, chusteczki higieniczne w kartoniku, chusteczki nawilżane, szczotka lub grzebień do włosów (w kosmetyczce), podpisane.
- worek podpisany do szafki w szatni, a w nim: ubranka na zmianę ( najlepiej 2 komplety): bluzeczka, koszulka, majtki, rajstopy.
- Wyprawka plastyczna będzie uzgadniana z nauczycielami na zebraniach grupowych
Drodzy Czytelnicy tej strony, czasem wkrada się tu jakich Chochlik i psocąc podrzuca błędy w druku. Wybaczcie te niecelowe omyłki…
1 – 5 czerwca 2020
Szept w szumie wiatru – Zesłanie Ducha Świętego.
Jak można usłyszeć szeptaną cicho tajemnicę? Szeptu się słucha z nadstawionym uchem i …duszą. A jak nadstawiać uszy duszy? O to trzeba spytać Matki Boskiej i Apostołów, gdy po pożegnaniu się z Panem Jezusem wstępującym do nieba czekali cicho i cierpliwie na obiecanego im Pocieszyciela. Ale nie wiedzieli, skąd, jak i kiedy przyjdzie ani jak wygląda … . Dlatego ukryli się przed gwarem różnych gaduł i krzykaczy w Wieczerniku. I tam nie rozmawiali, tylko modlili się tak cicho, że tylko Pan Bóg ich słyszał. Byli jak świece czekające na to, by je ktoś zapalił. I tak czekając, w końcu się doczekali. Bo nagle jakby znikąd zaszumiał wiatr i zapalił nad nimi jasne płomyki. O, jak im od tego w głowach pojaśniało! Jak wszystko nagle zaczęli rozumieć i widzieć, co mają mówić o Panu Jezusie. Wtedy razem wybiegli z Wieczernika i przemówili. Ale tak, jakby znali wszystkie języki, bo każdy cudzoziemiec ich rozumiał. A wyglądali tak, jakby tańczyli i śpiewali z radości. Niektórzy nawet myśleli, że może oni za dużo wina wypili. Ale to nieprawda! Czasem komuś radość zaszumi w głowie. A kogo oni usłyszeli w tym szumie? Kto im tak myśli porozświecał? Kto kazał im wyruszyć na wszystkie strony świata? TO DUCH ŚWIĘTY POCIESZYCIEL. Cichy i potężny. Mądry i roztańczony jak płomień. Biegnący jak nadzieja. I dlatego Apostołowie z Nim mogli w świat wyruszyć, nie mając nic oprócz Niego w duszy.
Posłuchaj pieśni pt. „Duchu Święty uśmiechnięty” https://www.youtube.com/watch?v=u6Fm_szQ070
Pokoloruj załączoną kolorowankę : http://www.wikom.pl/pm100lodz/upload/user/zdalne_nauczanie/Zeslanie_Ducha_Swietego..jpg
Obejrzyj filmy „Zesłanie Ducha Świętego” https://www.youtube.com/watch?v=6UAHAhFNQTo
25 – 29.05.2020
Pan Jezus wstępuje do nieba.
Poznajemy historię według podanego linku: Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Komentarz do Ewangelii – https://www.youtube.com/watch?v=SZ838zG_F6k
Zachęcamy Was do wspólnego śpiewania: Niebo jest w sercu mym(Diakonia Modlitwy i Tańca) – Mocni w Duchu): https://www.youtube.com/watch?v=OU6hVoYqzls
A teraz czas na zabawę: https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/224577-wniebowst¹pienie
Kochamy naszą Mamę.
Zapraszam Was do obejrzenia krótkiej Opowieści o życiu Maryi
https://www.youtube.com/watch?v=AoURjRhkbV0
Posłuchajcie słów podanej piosenki i razem zaśpiewajcie: Arka Noego – Mama Królowa: https://www.youtube.com/watch?v=LSnpQYW_44I
Posłuchajcie słów podanej piosenki: Piosenki w wykonaniu dzieci – Czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią –https://www.youtube.com/watch?v=L0y8wjb6hvo
A teraz czas już na zabawę! Maryja – Królowa nieba i ziemi
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/230324-maryja-królowa-nieba-i-ziemi
18 – 22.05.2020
Święty Jan Paweł II. Katecheza z okazji 100. rocznicy urodzin.
https://www.youtube.com/watch?v=kpa5ZxPlhy0
11 – 15.05.2020
Kolorowanka Matka Boska Częstochowska do wydrukowania:
https://www.maluchy.pl/kolorowanki/kolorowanka-735-Matka-Boska-Czestochowska.html
Posłuchaj piosenki: MAŁE ANIOŁKI – MATKA BOSKA
https://www.youtube.com/watch?v=s3Ski-eVn64
4 – 8.05.2020
Witajcie Dzieci. Z okazji ostatniej niedzieli Dobrego Pasterza, proszę abyście ułożyli sami, lub przy pomocy starszej osoby puzzle oraz nauczyły się piosenki.
Puzzle:
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/dla-dzieci/214209-dobry-pasterz
Piosenka:
https://www.youtube.com/watch?v=vaopqbIwsR0
27 – 30.04.2020
Szanowni Rodzice, Drogie dzieci – Polecam kanał Mocni w Duchu dla dzieci w różnym wieku. Codziennie nowa transmisja.
https://www.youtube.com/watch?v=xZRVRevJRtk
A tu obrazek do wydrukowania i pokolorowania
https://www.e-kolorowanki.eu/chrzescijanskie/zmartwychwstanie-jezusa/
20 – 24.04.2020
Religia- zobaczcie drogie dzieci film o św. Faustynie Kowalskiej
https://www.youtube.com/watch?v=984Jyp65J_Y&t=4s
14 – 17.04.2020
https://www.youtube.com/watch?v=IcU94EeMVps
Zobacz Kronikę Wielkiego Tygodnia:
https://www.youtube.com/watch?v=RM6YAfIl6Z4
Stwórz domowe misterium – propozycja:
https://www.youtube.com/watch?v=uIbRUhnzzpA
30.03-3.04.2020
https://www.youtube.com/watch?v=w_Zu3MgPBzc&t=451s
NIBY TACY SAMI , A JEDNAK INNI
1.06 – 5.06.2020
poniedziałek:
ćwiczenia poranne na cały tydzień – Hyc, tup, klap
https://www.youtube.com/watch?v=GzhvK3zwAXo
– posłuchaj piosenki pt: Inni ,a tacy sami i powiedz! czego pragnie każde dziecko?
https://www.youtube.com/watch?v=bgfyMKxwWT0
– obejrzyj obrazek i opowiedz co się na nim dzieje. KP4 (fioletowe) str 56 – 57
– narysuj obrazek dla przyjaciela (kogo nazywamy przyjacielem?), poproś rodziców o przesłanie zdjęcia Twojemu przyjacielowi, sprawisz mu radość.
– powiedz, jak Olek i Ada obchodzili Dzień Dziecka A dla wszystkich moich Sówek z okazji Dnia Dziecka
https://wordwall.net/pl/resource/2628003/dzie%C5%84-dziecka-
wtorek:
wysłuchaj opowiadania M. Strękowskiej pt: Karim i poproś mamę o przypomnienie słowa: tolerancja
(poszanowanie cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne)
https://www.youtube.com/watch?v=TfVmHl0ErMU
– Badamy swoją twarz – zabawa ( za pomocą dotyku badaj kształt swojej głowy, wypukłość nosa, uszu, policzków i in.)
– narysuj siebie w swoim ulubionym ubraniu, ze swoja ulubiona zabawką KP4 ( fioletowe) str 54 – prześlij
środa:
przypomnij mamie nazwy miesięcy?
– porównaj masę wybranych przedmiotów np. klocki – lalka, klocki – samochód, garnek – kubek i inne i określ co jest cięższe co jest lżejsze, KP4 (fioletowe) str 55 – przypomnij do czego służy waga
– zabawaWaga – Dobierz się w parę z mamą , tatą , rodzeństwem i naprzemiennie wykonujcie przysiady.
– ćwicz razem
https://www.youtube.com/watch?v=H0I1BRT3N7M
czwartek:
naucz się wiersza K. Datkun- Czerniak pt: Wszystkie dzieci
W sercach dzieci,
radość świeci – gdy bezpieczne są.
Mają prawo do miłości,
przecież po to są!
– z pomocą spróbuj rozwiązać krzyżówkę i odczytaj hasło
https://www.youtube.com/watch?v=GGwk39p_PNg
– bańki mydlane super zabawa, uwielbiacie ja też, to puszczamy???? Zróbcie i prześlijcie zdjęcie
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=jak+zrobi%C4%87+ba%C5%84ki+mydlane
piątek:
zakręć kołem i nazwij emocje
https://wordwall.net/pl/resource/1037470/spo%c5%82eczne/emocje
– a teraz zrób minę jak na obrazku
https://wordwall.net/pl/resource/1708042/minki
– rysuj szlaczki po śladach, a potem samodzielnie KP4 (fioletowe) str 59
– jak pozbyć się złych emocji?
https://www.youtube.com/watch?v=kRJFN6V7TB4
Na cały tydzień:
– znajdź i kliknij w ukryty wyraz
https://wordwall.net/pl/resource/2550785/dzie%C5%84-dziecka
– zobacz ” Dzieci z różnych stron świata
https://www.youtube.com/watch?v=lXXsAajTMw8
https://www.youtube.com/watch?v=zl_dYe03Yx0
ŚWIĘTO RODZICÓW
od 25 – 29.05.2020
poniedziałek:
ćwiczenia poranne na cały tydzień – ćwicz z Fruzią
https://www.youtube.com/watch?v=3ucDVAsz_C0&feature=youtu.be
– rozwiąż zagadki: Jest jedyna na świecie,
nigdzie lepszej nie znajdziecie.
Z nią można bawić się, uczyć i śmiać,
przy niej nic złego nie może się stać. (mama)
Wszystko zrobić w domu potrafi,
o tajemnicach nie powie nikomu.
Często z nim w piłkę nożną gramy,
i bardzo go kochamy. (tata)
– posłuchaj wiersza pt:” Moja rodzina” i zaproś do wysłuchania mamę i tatę
https://www.youtube.com/watch?v=kuqV7ksJp6E
– połącz pierwsze głoski z nazw rysunków a dowiesz się jakie prezenty dostała mama i dostał tata Olka i Ady
KP4 (fioletowe) str. 44-45
– z ilu osób składa się Twoja rodzina? posłuchaj profesora Szymona
https://www.youtube.com/watch?v=u28atnroqrY&feature=youtu.be
wtorek:
– naklej brakujące serduszka i wyklaszcz rytm Kp4 (fioletowe) str. 48
– słowami piosenki powiedz mamie jak bardzo ją kochasz? – zaproś mamę do wysłuchania piosenki
https://www.youtube.com/watch?v=MeRTMshkHJs
– zrób laurkę i podaruj ją rodzicom – podpowiedź
https://www.youtube.com/watch?v=hnBEEi-CLMI&feature=youtu.be
środa:
– ułóż zdrobnienia do słów: mama, tata
– przeczytaj zdania i narysuj swoją mamę i tatę KP4 (fioletowe) str. 46
– ćwicz razem z mamą i tatą
https://wordwall.net/pl/resource/2246235/%C4%87wiczenia-ruchowe-majowa-%C5%82%C4%85ka-przedszkole
– uzupełnij KP4 (fioletowe) str. 47. Utrwalanie pojęć wyższy- niższy
– zabaw się z rodzicami Kto jest wyższy ? Kto jest niższy?
czwartek:
– posłuchaj co słychać w twoim domu w ( kuchni i łazience)
https://www.youtube.com/watch?v=tdOfLb9pjSM&feature=youtu.be
– powiedz w czym Ada i Olek pomagają rodzicom a w czym pomagasz Ty? KP4 (fioletowe) str. 49
– zabaw się z mamą lub tatą W lustro a więc stań naprzeciwko rodzica – jedna osoba wykonuje dowolne ruchy a druga
je naśladuje
– słowami piosenki powiedz tatusiowi jak bardzo go kochasz? – zaproś tatę do wysłuchania piosenki
https://www.youtube.com/watch?v=-VDZDUQYWDc
– policz, ile jest słów w podanych zdaniach:
Mama to mój największy skarb. (5)
Niech tata żyje sto lat. (5)
Życzę mamie i tacie, aby byli zdrowi, szczęśliwi. (8)
Mamo, tato kocham Was. (4)
piątek:
– odszukaj i zaznacz 10 różnic KP4 (fioletowe) str. 52
– pokoloruj bukiet dla mamy i odwzoruj kwiaty KP4 (fioletowe) str. 50 – 51
– posłuchaj opowiadania
https://www.youtube.com/watch?v=lbBUqhnxZA0
rozmowa nt. opowiadania
– zaproś rodziców do wspólnego wysłuchania piosenki: Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!
https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE
Na cały tydzień dla chętnych:
– rysuj szlaczki po śladzie KP4 (fioletowe) str. 53
– obejrzyj film Rodzina Treflików
https://www.youtube.com/watch?v=58V52JdiwPA&feature=youtu.be
ŁĄKA W MAJU
18.05 – 22.05
poniedziałek:- ćwiczenia poranne na cały tydzień – a więc zaczynamy Równowaga
https://www.youtube.com/watch?v=ozI7YcVASgo
– obejrzyj obrazek KP4 (fioletowe) str. 36-37 i powiedz co się dzieje na łące w maju
– posłuchaj opow. M. Strękowskiej – Zaremby „Zabawa w chowanego”
https://www.youtube.com/watch?v=hwHrtKLjzCo
rozmowa nt. opow. – W co bawili się żabka, konik polny, biedronka i motylek cytrynek?
– Dlaczego biedronka nie mogła odnaleźć przyjaciół?
Dowiedz się także co to jest barwa ochronna i zapamiętaj. Ubarwienie ochronne czyli maskujące, polega na upodobnieniu się barwą ciała do środowiska życia danego zwierzęcia.
– zabawa ruchowa „Żabki skaczą” naśladujcie żabie skoki. Na hasło rodzica: żabki pływają , wykonujecie siad klęczny , głowę chowacie w ramiona i pochylacie się do przodu.
wtorek: – posłuchaj i rozwiąż zagadki: Na majowej łące
https://www.youtube.com/watch?v=eIe_iAcpQJg
– przypomnij sobie cykl rozwoju motyla KP4 (fioletowe) str. 38- 39, pomoże tobie także filmik
https://www.youtube.com/watch?v=zNeizTuJCgg
– zapoznanie z sześcianem, zabawy z sześcianem KP4 (fioletowe) str. 40 i kostką do gry.
Przygotuj kostkę do gry i baw się , rzucaj kostką i wykonaj np. tyle przysiadów (podskoków, skłonów itd. ile pojawi się oczek na ściance. Pytanie jaką bryłą jest kostka.
środa: – pamiętasz Skrzata Borówkę , dzisiaj zaprasza cię na spacer po łące
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4
– dowiedz się co otrzymujemy dzięki pszczołom KP4 (fioletowe) str. 42 i obejrzyj filmik
https://www.youtube.com/watch?v=osAR2QTZfs8
– jesteś owadem i naśladuj dźwięki : pszczoły – bzzz, bzzz, bzum bzum
ważki – źźź, źźź, źźź, źźź
konika polnego – cyk, cyk, cyk
– teraz posłuchaj piosenki „Wiosna na łące” J. Kucharczyk naucz się jej fragmentami ( może mi zaśpiewasz?)
https://www.youtube.com/watch?v=814z9Tpphkw
czwartek: – odszukaj ukryte zwierzęta na łące KP4 (fioletowe) str. 43 i poznaj produkty z roślin zielnych ( przypomnij co to jest barwa ochronna?)
https://www.youtube.com/watch?v=IoC7WCfx6Z0
– często spotykasz biedronkę to posłuchaj trochę o niej:
https://www.youtube.com/watch?v=xJAm5WfqCuM
– praca plastyczna :Biedronka podpowiedź:
https://www.youtube.com/results?search_query=biedronka+praca+plastyczna+przestrzenna+
jeżeli wykonasz biedronkę przestrzenną to możesz się z nią bawić potrzeba: patyk, nici grube(o,5 m)
przywiąż nitkę do biedronki i nawijaj nitkę na patyk będzie chodziła, fruwała. Prześlij pracę
piątek: – poćwicz razem z Pipi Pończoszanką
https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w
– posłuchaj wiersza A. Onichimowskiej „Zielnik”
Na kartce:
Biały rumianek.
Na drugiej –
mały bukiet sasanek,
Na trzeciej –
liście dębu i babki.
Na czwartej- fiołki, konwalie, bratki.
– wyjdź na podwórko, znajdź mlecz (mniszek lekarski) i dmuchaj na trzymaną w ręce roślinę z różnym natężeniem (dmuchawce, latawce, wiatr)
– załóż własny Zielnik (mamy takie możliwości bo dużo roślin jest wokół nas), przyklejaj na kartki z bloku technicznego za pomocą taśmy lub kleju i włóż do koszulek. Pochwal się swoim zielnikiem
Na cały tydzień:
Rysowanie szlaczków Kp4 (fioletowe) str. 41
Kolorowanie i nazywanie zwierząt KP (turkusowe) Nowe przygody Olka i Ady Str. 74
https://www.youtube.com/watch?v=Ud_1ylAJPb0&t=15s
MOJA OJCZYZNA
11 – 15.05.2020
poniedziałek: Ćwiczenia poranne na cały tydzień – ćwicz razem z DJ Miki
https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464
– wymień wszystkie miesiące roku i określ, którym miesiącem jest maj?
– posłuchaj legendy pt: Wars i Sawa
https://www.youtube.com/watch?v=vWUsUoADLM0
– a potem opowiedz ją swoim najbliższym;
– teraz zabiorę Was na wirtualną wycieczkę po niektórych zakątkach Polski
https://www.youtube.com/watch?v=_neHlpNXZmY
możesz te miejsca wskazać na mapie.
wtorek: ułóż zdania z podanymi wyrazami : stolica, Wisła, syrenka
– powiedz co zwiedzali Olek i Ada w Warszawie KP4 (fioletowe) str.30-31
– zabawy i ćwiczenia związane z mierzeniem pojemności płynów potrzebne : szklanki różne, kubek plastikowy, butelki 0,5 l, 1 l, 1,5 l
wykonaj ćwiczenia samodzielnie patrz KP4 (fioletowe) str. 32. Dzieci poznają miarę pojemności płynów.
– a teraz czas na ruch, poćwicz –
https://www.youtube.com/watch?v=ju8W_SX_wy4
środa: zaśpiewaj hymn Polski tyle zwrotek ile znasz i wyjaśnij w jakich okolicznościach można go usłyszeć
i jak należy się zachować podczas śpiewania hymnu?
– zabawa Warszawskie gołębie – poruszaj się po pokoju lub podwórku naśladując lot ptaków. Na dźwięk np. dzwonka, gwizdka zatrzymujemy się i klaszcząc w ręce rytmizujemy tekst: Warszawskie gołębie wysoko latają i stolicę Polski z góry podziwiają.
– posłuchaj piosenki”Syrenka”
https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=c-id729zpjs&feature=emb_logo
– praca plastyczna „Warszawska Syrenka” wykorzystaj rysunek syrenki z KP4(fioletowe) str. 29 wyrwij po linii przerywanej
naklej na kartkę czerwoną, pokoloruj, a ogon wyklej kawałkami gazety (wydzieranka)
czwartek: obejrzyj mapę Europy KP4 (fioletowe) str. 34 i przeczytaj nazwy państw naszych sąsiadów;
– UE czyli skrót do Unii Europejskiej – zobacz flagi państw UE i pokoloruj KP4 (fioletowe) str. 35
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=Dxy1Z-8dV8M&feature=emb_logo
– poznaj kuchnię włoską , która kojarzy nam się z makaronem i pizzą. Teraz z powodu epidemii nie możemy pójść do pizzerii
pozostaje filmik jak zrobić samemu pizzę
https://www.youtube.com/watch?v=d-fEFhfD7w8&feature=emb_logo Może pochwalicie się swoją pizzą?
piątek: naucz się rymowanki W Europie mieszkam,
tak jak ty, kolego,
że jestem Polakiem –
dumny jestem z tego.
– zabawa Kto tak potrafi? Rozłóż gazetę – przeskakuj przez rozłożoną gazetę obunóż, skacz dookoła gazety na jednej nodze, zwijaj gazetę w kulki , dmuchaj na nie tak aby się turlały a potem wrzucaj kulki do kosza.
– a może nauczysz się kilku słów po włosku np. arrivederci (czyt. airwederczi) – do widzenia
buongiorno (czyt. bondżorno) – dzień dobry, mi chiamo (czyt. mi kjamo) – nazywam się, grazie (czyt. gracje)- dziękuję
https://www.youtube.com/watch?v=5VVAotBHuiM
Na cały tydzień:
– rysuj szlaczki KP4 (fioletowe) str 33
– https://www.youtube.com/watch?v=Z0jsFOkSkO0 czytamy
– Wesoła Nauka – pasmo TVP dla dzieci najmłodszych.
MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION – od 4.05 – 8.05
poniedziałek:
Ćwiczenia poranne na cały tydzień. Zapraszam na przechadzkę z krasnalami.
https://www.youtube.com/watch?v=3_oZrVBfnhA – swobodne rozmowy na temat miejscowości w którym mieszkamy – (Moja mała Ojczyzna)
– posłuchaj wiersza M. Strękowskiej – Zaremby pt: „Małe miasteczko”
W małym miasteczku nie ma wieżowców,
schodów ruchomych ni zoo,
lecz drzew tu więcej, kwiatów i ptaków,
które śpiewają wesoło.
Dokoła rynku stoi rząd domów
w siedmiu kolorach tęczy;
ruch jest nieduży, spokojnie, miło,
czasami pszczoła zabrzęczy
Czyste powietrze pachnie zielenią,
na niebie świeci słoneczko,
wszędzie jest blisko, ludzie się znają,
dbają o swoje miasteczko.
Rozmowa na temat wiersza.
− Jak wygląda małe miasteczko?
− Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku? KP 4 (fioletowe) str 22
– wskazywanie różnic między miasteczkiem ( wsią) a dużym miastem? KP 4 (fioletowe) str 23
– zabawa „Spacer krętą uliczką” (potrzebna apaszka do zawiązania oczu) Mama zawiązuje oczy dziecku ( lub sam sobie to zrób, potrafisz!)
i prowadzi podając określone kierunki np. prosto, w prawo w lewo
wtorek:
ćwiczenie oddechowe: narysuj i wytnij domek a potem za pomocą słomki przenieś go w inne miejsce itd.
– liczymy, o ile kratek środki kwiatów są oddalone od linii – Nowe Przygody Olka i Ady. cz.2 (turkusowe) str. 75
– mini gimnastyka w domu –
https://wordwall.net/pl/resource/1122145/wf/mini-gimnastyka-w-domu
środa:
– zrób chorągiewkę (biało-czerwoną) i podczas refrenu piosenki machaj chorągiewką.
– posłuchaj piosenki pt:” Najpiękniejsze miejsce świata”
https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=31iMeePXKM8&feature=emb_logo
– obejrzyj herb naszego miasta Gliwice . Z jakich elementów składa się herb. Zobacz herby innych miast KP 4(fioletowe) str. 24
https://www.google.com/search?q=herb+miasta+Gliwice&oq=herb+miasta+Gliwice&aqs=chrome..69i57.8193j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
– spróbuj narysować herb naszego miasta lub wydrukuj i pokoloruj a potem poproś rodziców o przesłanie pracy na mojego maila
czwartek:
– rysowanie po śladzie Kp 4(fioletowe) str. 25
– ćwiczenia w czytaniu – układanie wyrazów z liter Przygotuj kilka zabawek i z liter na kartonikach ułóż ich nazwy.
– Co to za krajobraz? KP 4 (fioletowe) str 26
piątek:
– posłuchaj : https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A
– słuchanie wiersza E. Stadtmuller pt: Kim jesteś? a potem naucz go się na pamięć . Bardzo było by mi miło gdybym mogła go wysłuchać?
Czy wiesz, kim jesteś?
− To oczywiste!
Co ci jest bliskie?
− Znaki ojczyste.
Ojczyste barwy
− biało – czerwone.
Ojczyste godło
− orzeł w koronie.
Ojczyste w hymnie
− mazurka dźwięki,no i stolica
− miasto syrenki
I jeszcze Wisła
co sobie płynie:
raz na wyżynie,
raz na równinie,
i mija miasta
prześliczne takie…
− Już wiesz, kim jesteś?
− Jestem Polakiem.
– czytanie całościowe: To mapa Polski KP 4 (fioletowe) str. 28
Na cały tydzień:
– rysuj szlaczki Kp 4 (fioletowe) str 27
– zabawa Dokończ zdania ……
Mama czyta ty kończysz:
Miejscowość w której mieszkam, to …………
Mieszkam ……. przy ulicy …………
Lubię swoją miejscowość, bo ……………
Moje przedszkole znajduje się w …………, przy ulicy …………..
Dziękuję za nadsyłane prace, zdjęcia i zachęcam innych. Pochwal się !
SZANOWNI RODZICE SÓWEK
W tym tygodniu zapraszam Państwa wraz z dziećmi do realizacji projektu aktywności z zakresu postaw proekologicznych oraz kształtowania wiedzy dotyczącej recyklingu,
PROJEKT ZABAWKI EKOLOGICZNE
27.04 – 30.04
poniedziałek:
Ćwiczenia poranne na cały tydzień – Ręce,nogi się ruszają
https://www.youtube.com/watch?v=rib2jV2PmbA
– Torba skarbów – przygotuj kilka przedmiotów (butelka plastikowa, gazeta, zeszyt, zakrętka do butelki, szklana butelka itp. włóż do torby na zakupy ( wybieraj po jednym przedmiocie z torby) i powiedz: Z jakiego materiału jest to zrobione. Np. gazeta- papier itd.
– posłuchaj wiersza I. Sikiryckiego „Sznurek Jurka”-
Sznurek Jurka
Za przedszkolem, bardzo blisko,
Było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka,
Wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków,
Pustych kubków moc z plastiku,
Wyskubane słoneczniki,
Jeden kalosz, nauszniki,
Stare trampki, piłka z dziurą,
Połamane wieczne pióro,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papierów.
Oto tak, od sznurka Jurka,
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki, wielka góra,
Której szczyt utonął w chmurach.
Nie ma miejsca na boisko,
Lecz śmietnisko mamy blisko.
Rozmowa nt, wiersza . Jakie śmieci znalazły się na boisku?, Dlaczego ktoś je wyrzucił?, Gdzie należy wyrzucać śmieci?
– tworzenie siatki pytań na temat ekologii – poproś mamę o przygotowanie dużej kartki papieru lub arkusza szarego papieru i coś do pisania, Na kartce poproś o napisanie wyrazu EKOLOGICZNE i posłuchaj pytań: – Co to jest ekologia?
– Po czym poznać, że coś jest ekologiczne?
– Co chcielibyście wiedzieć o ekologicznych przedmiotach? (odpowiedzi zapisujemy)
– zabawa plastyczna Dorysuj ……. Zadaniem dzieci jest dorysowanie wybranej przez siebie figurze geometrycznej (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt) wybranych przez siebie elementów , aby tworzyła wspólną całość i nadanie jej tytułu np. Kula śmiechu, Kwadratowy obrazek) itp.
wtorek:
Przeprowadzenie doświadczenia z magnesem – przygotujcie magnes (poproś rodzica) i przedmioty np. łyżeczka, zakrętka, patyk, kredka itp. i zobacz co się dzieje? My wiemy.?……..
– określanie cech wspólnych wszystkich metali i innych tworzyw (Pytanie problemowe , jakie można postawić” Dlaczego kaloryfery są ciepłe w sezonie grzewczym?
potrzeba: miskę z bardzo ciepłą wodą, drewniany patyk, butelka plastikowa, puszkę
– dotknij puszkę – określ temperaturę puszki ;
– puszkę zanurzyć w misce z wodą (oczywiście pod kontrolą rodzica) i wyciągamy. Wylej wodę, dotknij i zastanów się , kiedy metale są ciepłe a kiedy zimne? Czy patyk, butelka plastikowa ma właściwości takie same jak metal? np. przewodnictwo cieplne
– tworzenie z puszki -Pojemnika na kredki (zrób sobie)
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pojemnik+na+kredki+z+puszki
środa:
Wyjaśnienie dzieciom Co to jest recykling? (weź np, reklamówkę i wyszukaj symbolu recyklingu) zapamiętaj!
https://www.google.com/search?q=symbol+recyklingu&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=_U5MJD
– posłuchaj piosenki pt: „Świat w naszych rękach” – Już ją słyszałeś
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
Rozmowa na temat piosenki: Mama pyta: -Na czym polega segregacja śmieci?
– Co to jest recykling?
– Dlaczego sprawą śmieci trzeba zająć się szybko?
– W jaki sposób dzieci mogą dbać o cały świat?
– Pomyśl :Czy instrumenty muzyczne mogą być ekologiczne? Tak masz rację i Ty sobie taki instrument zrób i zagraj do piosenki: „Świat w naszych rękach”
https://www.google.com/search?source=univ&tbm=isch&q=instrumenty+muzyczne+ekologiczne&client=firefox-b-d&sa=X&ved=2ahUKEwj_iLz2zobpAhWS1aYKHaQoCQkQsAR6BAgJEAE&biw=1366&bih=654
czwartek:
https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY – dzieci segregują śmieci
– ćwiczenia oddechowe: przygotuj pasek papieru z gazety i dmuchaj na pasek z różnym natężeniem.
– sprawdzanie wiedzy na temat ekologii na podstawie siatki pytań (siatka pytań z poniedziałku) Mama ponownie zadaje pytania z siatki pytań i porównuje je z wcześniejszymi odpowiedziami dziecka.
– PODSUMOWANIE WIEDZY – Quiz ekologiczny
1.Czy wszystkie śmieci wrzucamy do jednego pojemnika?
2.Czy dzięki recyklingowi można dać drugie życie wykorzystanym już przedmiotom?
3.Czy do zbierania śmieci mogą przydać się rękawiczki ochronne?
4.Jeśli w pobliżu nie ma pojemników do segregacji odpadów, wrzucamy je do kosza?
5.Czy instrumenty muzyczne mogą być wykonane z materiałów odpadowych?
Prace wykonane z recyklingu bardzo chętnie chciałabym zobaczyć więc proszę o przesłanie na e-maila. Dziękuję za otrzymane zdjęcia pt: Czynności,zabaw sówek. Informacja wcześniejsza. Proszę o dalsze nadsyłanie.
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt. Dziękuję za kontakty.
Dbamy o przyrodę
20.04 – 24.04.2020 r.
poniedziałek:
Rytmiczna rozgrzewka na cały tydzień – poskacz tak jak na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=LNouuY9zrKQ
– drzewa liściaste i iglaste, nazywanie i porównywanie. Wypowiedzi nt. „Co to jest las?”…
podawanie skojarzeń ze słowem las (przypomnienie budowy drzewa)
https://www.youtube.com/watch?v=31z7hEiIDVs
– słuchanie wiersza A. Widzowskiej „Strażnicy przyrody” KP4(fioletowe)str 12-13
– zabawa przy piosence: Hyc, tup, klap https://www.youtube.com/watch?v=WeRYx4rZRSc
– odkrywamy literę H, h : dużą i małą, drukowaną i pisaną. Zabawy dydaktyczne KP2(turkusowe) str 70-73
– odpowiedz: kogo nazywamy Przyjacielem przyrody? – (podpowiedź) nie łamie gałęzi, lubi zwierzęta, oszczędza wodę i co jeszcze?????
wtorek:
– ocenianie na podstawie obrazków Olka i Adę KP4(fioletowe) str 14-15;
– ćwiczenia słuchowe „Odgłosy zwierząt leśnych” –
https://www.youtube.com/watch?v=WKIjwCT_oMI
– układanie zadań na podstawie przedstawionych sytuacji KP4(fioletowe) str16 . Przedstawianie za pomocą liczmanów lub dla chętnych zapis działań
– Ćwicz –
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/cwiczenia-dla-dzieci-wideo,6575,n,168
środa:
– wyjaśnianie słów: lasy to płuca Ziemi ( przypomnij sobie)
https://www.youtube.com/watch?v=54Rv8Dlm5m4
– posłuchaj i naucz się krótkiego wierszyka – Ziemia, ziemia to nasza planeta.
Dbamy o czyste powietrze.
Nie chcemy śmieci na leśnej łące.
Precz z dymem, który zasłania słońce.
– Posłuchaj piosenki „Świat w naszych rękach”
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE
– posegreguj śmieci KP4(fioletowe) str18
czwartek:
– w kontakcie z naturą –
https://www.youtube.com/watch?v=zleExE18fqQ
– rozszyfrowanie rysunków – Co robią Olek i Ada? KP4(fioletowe) str 19
– https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM Co to za wirus sprawił że musimy zostać w domu
piątek:
– SOS dla ziemi – nasza misja
https://www.youtube.com/watch?v=1MZovZPTP7I
– dbamy o czystość naszego przydomowego ogrodu. Ponieważ mieszkamy w domach jednorodzinnych mamy możliwość wyjścia na dwór to więc zachęcam was do ruchu. A więc pozbierajcie drobne patyki, pozamiatajcie ścieżki a może posadzicie jakieś kwiaty ( ja już to zrobiłam). ale pamiętajcie – dokładnie umyjcie ręce i dbajcie o siebie.
Na cały tydzień:
– rysowanie szlaczków po śladach a potem samodzielnie KP4(fioletowe) str 17,20-21
– bajka edukacyjna: https://www.youtube.com/watch?v=PYd88-RyaLs
W razie pytań i wątpliwości . Proszę o kontakt? oraz dziękuję i doceniam każdy wysiłek dziecka i Państwa.
Wiosna na wsi
14 – 17 kwietnia 2020
Szanowni Państwo – rozpoczynamy ćwiczenia z nową książką KP4 (fioletowa)
oraz zachęcam do wysyłania zdjęć z domu moich „Sówek”. Mogą to być zdjęcia różnych prac, rysunków, albo jak odrabiacie zajęcia czy się bawicie. Z uwagi na to , że w przedszkolu mamy zgody na wizerunek tylko waszych buziek proszę, żebyście na zdjęciu byli sami. Wszystkie zdjęcia będą wystawione na naszą przedszkolną stronę a wasi koledzy i koleżanki nie będą czuć się samotnie. Przesyłamy na mojego e-maila, poniżej.
Wasza pani Lidka
wtorek:
Rytmiczna rozgrzewka na cały tydzień – Poskacz i pobiegaj troszeczkę z dziećmi jak na filmie
https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA
– odszukaj zdjęcia zwierząt i naklej KP(turkusowe) Nowe przygody Olka i Ady.str 68
podziel na sylaby i głoski wklejone zwierzęta.
– a to zgadywanka czy potrafisz odgadnąć co to za zwierzęta?
https://www.youtube.com/watch?v=B3GWjOfgEDs
– rysuj szlaczki po śladach KP4 (fioletowe) str 3
środa:
Gdzie ja mieszkam? Utrwalamy nazwy zwierząt z gospodarstwa, ich domy i odgłosy
https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA
– gospodarstwo agroturystyczne KP4(fioletowe) str 4-5. Powiedz jakie zwierzęta tam zobaczyłeś?
– naśladuj głosy zwierząt przedstawionych na zdjęciach KP4(fioletowe) str 6 i podziel na głoski.
pomoże ci w tym:
https://www.youtube.com/watch?v=g0y37RE8xwE
– praca plastyczna: Zwierzęta z wiejskiego podwórka – namaluj farbami lub wykonaj techniką origami z kół
patrz: https://www.google.com/search?q=zwierz%C4%99ta+z+k%C3%B3%C5%82+domowe&client=firefox-b-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=-i9lA5OO8cL8YM%253A%252CnAiV0q-ymcA-qM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kSMCysb5KUQSDUCBJsI–vIcLC1BA&sa=X&ved=2ahUKEwjwwLDns-boAhVrAxAIHb6_Bv4Q9QEwAHoECAEQBQ#imgrc=-i9lA5OO8cL8YM
pracę wyślij na adres e-mail lideczka0@op.pl
czwartek:
Mamy i ich dzieci – pokoloruj puzzle KP4( KP4(turkusowe) str 8 oraz poćwicz spostrzegawczość KP4 (turkusowe) str 9
– Długi ,krótki – ćwiczenia w mierzeniu długości.
ćwiczenia dotyczące stałości miary KP4(turkusowe) str 7
mierzenie długości stopami, krokami, sznurkiem, kredką pokaz linijki, miarki.
– Ćwiczenia gimnastyczne – aktywność fizyczna
https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/cwiczenia-dla-dzieci-wideo,6575,n,168
piątek:
Rytmy – na filmie narysowane są części ciała co oznacza, że gdy pokazane są ręce to – klaszczemy, nogi – tupiemy itp. obok wyświetlają się kropki , oznacza ile razy tupnąć czy klasnąć.
https://www.youtube.com/watch?v=sSN62o1Jo94
– rozmowy o wiosennych pracach na wsi – rozwijanie mowy KP4(fioletowe) str 10 , nazywanie narzędzi ogrodniczych, ćwicz. w czytaniu KP4(fioletowe) str 11
– a teraz zagraj : pomyśl i kliknij
https://www.youtube.com/watch?v=VyXhyl00qGw
Na cały tydzień dla chętnych:
– zabawy i ćwiczenia w czytaniu również z użyciem kartoników z literami
– poznajemy literę Ż, ż KP (turkusowe)str 65
– proponuję gry planszowe.
Jednocześnie zachęcam , aby ten czas przebywania w domu wykorzystać w sposób cenny. Dbajcie o siebie.
Wesołego Alleluja!
Takie piękne palmy tuż przed Niedzielą Palmową wspólnie z mamą i braćmi wykonał nasz kolega Dawid Wajda. Musi zostać w domu tak samo jak wszyscy inni. To takie ważne.! ale duchowo będzie uczestniczył we mszy świętej. W związku z trudną sytuacją pamięta o księżach i wszystkich parafianach.
WIELKANOC 6 – 10 KWIETNIA 2020
SZANOWNI RODZICE SÓWEK
Zachęcam Państwa wraz z dziećmi do codziennego korzystania z propozycji zabaw, ćwiczeń i zadań do wykonania z dziećmi w domu w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt?
Propozycje zabaw, ćwiczeń i zadań na kolejny tydzień
poniedziałek:
Rytmiczna rozgrzewka na cały tydzień
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo
– słuchanie ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych; KP3 (fioletowe) str72
https://www.youtube.com/watch?v=feWmihyw5eM
– odkrywamy literę: F, f – małą i dużą, drukowana i pisaną. Zabawy dydaktyczne z literami przygotowujące do nauki czytania i pisania . KP2. (turkusowe) Nowe przygody Olka i Ady str od 58-61 ( wybór dla chętnych, treści trudniejszych);
– przedświąteczne porządki – Też pomogę! A z piosenka jeszcze weselej.
https://www.youtube.com/watch?v=imoS6Wkr04w
wtorek:
Słuchanie piosenki pt; Pisanki, pisanki
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
– rysowanie drugich połówek pisanek KP3 (fioletowe) str 73
– ćwiczenia z pisankami, zabawy matematyczne KP3(fioletowe) str74 oraz KP2 (turkusowe). Nowe przygody Olka i Ady str 62, 63
środa:
Historyjka obrazkowa KP3 (fioletowe) str 75;
– oglądanie obrazka koszyczka wielkanocnego – przygotowanie koszyczka KP3 (fioletowe) str 76;
– zabawa „Szukamy jajka”, rodzic lub rodzeństwo chowają jajko ugotowane lub ozdobne w pokoju i naprowadza dziecko stosując określenia. Na podstawie tradycyjnej zabawy” ciepło – zimno”
Propozycja dla dzieci chętnych . Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pt: Pisanki, pisanki jajka malowane …..
tj. wydrukować lub narysować kontur jajka na kartce, wyciąć i ozdobić dowolną techniką. Potem zrobić zdjęcie pracy i wysłać na mój adres e-mailowy lideczka0@op.pl podczas pracy możesz słuchać –
https://www.youtube.com/watch?v=OTPObfVuHCY
Ćwiczenia na cały tydzień: rysowanie po śladach KP3(fioletowe) str 78, 80
szlaczki str 79 i kodowanie str 77 Dziękuję rodzicom wraz z dziećmi za współrealizację podstawy programowej i wspólne psychiczne wsparcie aby stworzyć dzieciom normalne warunki rozwoju.
Drodzy rodzice i dzieci
Zbliżają się Święta Wielkanocne niestety w tym roku nie będzie to pora spotkań, odwiedzin. Musimy przebywać w naszych domach.
I choć to będzie Wielkanoc bez dyngusa, bez marszu z koszyczkami do kościoła ze święconką. bez rezurekcyjnej procesji – mimo wszystko niech te święta będą zdrowe i radosne. ALLELUJA! Lidia S. wychowawca
Dzień dobry
Drodzy rodzice i dzieci! Zostańmy w domu! Walka z wirusem nadal trwa.
Przesyłam kolejne ćwiczenia, zabawy i zadania do wykonania z dziećmi w domu, aby wypełnić czas, doskonalić swoje umiejętności i wzbogacić wiedzę.
W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt?
WIOSENNE POWROTY – ( od 30.03 – 3.04.)
-
Poniedziałek
– Poznanie nazw wybranych ptaków, które powróciły do nas na wiosnę: skowronek, bocian, czajka i szpak link
– zabawa: Jesteś ptakiem – wracasz z Afryki. Dzieci biegną w różnych kierunkach z rozłożonymi na bok rękami podczas klaśnięcia przez rodzica, rodzeństwo – przykucasz, ptaki odpoczywają przed dalszą podróżą itd.
– Słuchanie opow. H. Zdzitowieckiej „Gdzie budować gniazdo?
Nie ma to jak głęboka dziupla! Trudno o lepsze i bezpieczniejsze mieszkanie dla dzieci – powiedział dzięcioł.
Kto to widział, żeby chować dzieci w mroku, bez odrobiny słońca – oburzył się skowronek.
O, nie! Gniazdko powinno być usłane na ziemi, w bruździe, pomiędzy
zielonym, młodym zbożem. Tu dzieci znajdą od razu pożywienie, tu skryją się w gąszczu.
Gniazdo nie może być zrobione z kilku trawek. Powinno być ulepione porządnie z gliny pod okapem, żeby deszcz dzieci nie zmoczył. O, na przykład nad wrotami stajni czy obory – świergotała jaskółka.
Sit, sit – powiedział cichutko remiz. – Nie zgadzam się z wami. Gniazdko w dziupli? Na ziemi? Z twardej gliny i przylepione na ścianie ? O, nie! Spójrzcie na moje gniazdko utkane z najdelikatniejszych puchów i zawieszone na wiotkich gałązkach nad wodą! Najlżejszy wiaterek buja nim jak kołyską…
Ćwirk! Nie rozumiem waszych kłótni – zaćwierkał stary wróbel. – Ten uważa, że najbezpieczniej w dziupli, tamtemu w bruździe łatwo szukać owadów na ziemi. – Ja tam nie jestem wybredny w wyborze miejsca na gniazdo. Miałem już ich wiele w swoim życiu. Jedno zbudowałem ze słomy na starej lipie, drugie pod rynną, trzecie…hm…trzecie po prostu zająłem jaskółkom, a czwarte – szpakom. Owszem dobrze się czułem w ich budce, tylko mnie stamtąd wyproszono dość niegrzecznie. Obraziłem się więc i teraz mieszkam kątem u bociana. W gałęziach które poznosił na gniazdo miejsca mam dosyć, a oboje bocianostwo nie żałują mi kąta.
Rozmowa na temat opowiadania. – KP 3 (fioletowe) str 62
– Odkrywamy literę J, j –dużą i małą, drukowana i pisaną. KP (turkusowe). Nowe przygody Olka i Ady. str 52-55. Postępujemy jak wcześniej. Zabawy dydaktyczne przygotowujące do nauki czytania i pisania. Pamiętaj! czerwone cegiełki to samogłoski, niebieskie -spółgłoski.
2. Wtorek
Opowiedz historyjkę o wildze KP 3(fioletowe) str 63. Odpowiadanie na pytanie o gniazdo kukułki (podrzuca jajka).
– rozwiązywanie zadań metodą symulacji (pomocne liczmany np. zapałki, guziki). Rodzic podaje zadania, a dzieci starają się je rozwiązać, dokładając liczmany lub je odkładając.
Na drzewie siedziało 7 wróbli. Potem przyleciały jeszcze 3 wróble. Ile wróbli siedzi teraz na drzewie?
dzieci potem układają działanie: 7+3=10
lub na Drzewie było 8 gołębi. Przejeżdżający samochód wystraszył je i wszystkie odleciały. Ile gołębi pozostało na drzewie? działanie: 8-8=0 , KP (turkusowe) str 56-57
– ćwiczenia gimnastyczne – link
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=du%C5%BCy+i+maly+skok-+wygibasy+z+naszej+klasy
-
Środa
Przypomnij części ciała ptaka. KP 3 (fioletowe) str 64, 65
– poznajemy słowa piosenki (sł. i muz. k. Gowik) – nauka fragmentami „Wołanie wiosny” –
-
Dzisiaj w drodze do przedszkola
już zielone były pola,
a bociany klekotały,
bo na łąkę przyleciały.
Ref. Zielona wiosenka nas woła,
zielona panienka wesoła.
W oczy świeci nam
złotym słońcem
i rozrzuca kwiaty pachnące.
2. Na gałązkach pierwsze pąki,
a na pąkach pierwsze bąki.
Żabki skaczą, a skowronek
śpiewa jak srebrzysty dzwonek.
3. Na spacerze zobaczymy,
czy już nigdzie nie ma zimy.
Teraz wiosna rządzić będzie,
z czego bardzo się cieszymy!
– Wesoły bocian – praca plastyczna ( wydrukuj lub narysuj) , wytnij i przyklej na rolkę po ręczniku papierowym. Zachowaj ….
– Ćwiczenie spostrzegawczości KP3 (fioletowe) str 66
4. Czwartek
Kończenie podanego rytmu (naklej naklejki), KP 3 (turkusowe) str 67
– rozmowa o wiosennych powrotach ptaków. Co robią ptaki po powrocie? Czy wszystkie ptaki budują gniazda? KP 3 (fioletowe) str 68 . Jeżeli macie w domu globus z pomocą rodziców lub rodzeństwa pokaż drogę przelotu ptaków z ciepłych krajów do Polski.
– zabawa ruchowa: Bociany na łące – dzieci poruszają się po pokoju wysoko unosząc kolana, co pewien czas zatrzymujemy się, stajemy na jednej nodze (szukamy żabek).
– sadzenie cebuli – założenie zielonego ogródka w domu.
5. Piątek
Ćwiczenia – Co to za ptak? rodzic podaje pierwszą głoskę a dziecko wymyśla nazwę -np. b- bocian, k – kukułka itd. KP3 (fioletowe) str 69.
– ćwiczenia oddechowe – Wyścig piórek (przedmuchiwanie piórka z jednej części pokoju na drugi).
– bociany: wywiad z bocianem
https://www.youtube.com/watch?v=PMUUm7Xx-Fw
Na cały tydzień – potrzebne do diagnozy, ćwiczymy
szlaczki i liczenie KP3 (fioletowe) str 70, 71
„Wiosenne słońce” – wydzieranie koła i pasków (promyków) z żółtego papieru, naklejanie na kartkę. niebieską, chmurkę (połowa kartki). Będzie to na pewno miniaturka i trudność. Ale damy radę …….. Zachowaj
polecane strony: www. vod.tvp.pl e- przedszkole. https://flipbooki. mac.pl/przedszkole
Dziękuję rodzicom wraz z dziećmi za współrealizację podstawy programowej.
Przypominam!!!!
Przekazany przez p. Anię materiał znajduje się również na stronie internetowej sp8gliwice.pl – przedszkole. Zakładka „Sówki”.
Dziękuję
TEMATYKA 23 – 27 MARCA
Kolejna „Dawka zabawy” wspólnie z rodzicami. W razie pytań proszę o kontakt?
WIOSENNE PRZEBUDZENIE
1.poniedziałek – Oznaki wiosny – KP 3 (fioletowe) str 52, 53
– nazywanie oznak wiosny przedst. na zdjęciach , słuchanie wiersza L. Łącz „Już” str 52
i nauka na pamięć
– Odkrywamy literę Ł ,ł – dużą i małą, drukowaną i pisaną KP.(turkusowe) Nowe przygody Olka i Ady. str 46 – 47, 48 – 49
tj. ćwiczymy analizę i syntezę słuchową , budowanie schematu i modelu słów: łopata, Łatek, umieszczanie kartoników pod modelami słów.
ćwiczenia w czytaniu, układanie wyrazów z poznanych liter.( tak jak w kartach )
Dobrze jest wydrukować lub w przypadku braku drukarki napisać litery alfabetu – pomocne przy układaniu wyrazów , zdań pociąć.
2. wtorek – ćwiczenia graficzne KP 3 (fioletowe) str 54
– zabawa matematyczna – Wiosna na łące:
– układanie nazw wybranych zwierząt żyjących na łące ( z liter alfabetu) np. motyl, biedronka itd.
– zadania matematyczne ( dodawanie i odejmowanie w zakresie 10) pomoce: liczmany np. klocki, cyfry i znaki matematyczne
Pewnego dnia zakwitły na łące 2 stokrotki , następnego dnia zakwitły jeszcze 3. Ile stokrotek zakwitło na łące?
2+3=5
KP (fioletowe) str 55
3. środa – Rozwój żaby KP (fioletowe) str 56
– Praca plastyczna – Pierwszy motyl – wykonaj dowolną plastyką z dostępnego materiału w domu np. filc, zestawy kreatywne, bibuła, kredki , mazaki itd. Na kartce papieru. Zachowaj …….
4. czwartek – zapoznanie z monetami i banknotami o nominałach : 1 zł, 2 zł, 5 zł. 10 zł Kp. ( turkusowe) str 61
zabawa – Kto nadaje się na bankiera?
wyobraźcie sobie że jesteście bankierami a ja chcę wypłacić 10 zł , a wy dysponujecie tylko monetami 1 zł, 2 zł, 5 zł. np. 5 5 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 5
5. piątek – Wczesnowiosenne kwiaty Kp 3 (fioletowe) str 57, 58, 59.
Praca plastyczna – dotyczy str 59
wytnij ze strony 1 lub 2 pokolorowane wiosenne kwiaty, naklej na talerzyk papierowy okrągły lub wytnij koło i naklej. Doklej zieloną trawkę. Zachowaj……. wycinaj wkoło wybranych kwiatów , żeby nie rozciąć .
Na cały tydzień : Potrzebne również do diagnozy.
doskonalenie wiązania butów,
skoki na skakance,
szlaczki KP 3 (fioletowe) str 61 .
Dziękuję rodzicom wraz z dziećmi za współrealizację podstawy programowej.Utrwalanie.
Jestem pod telefonem
Nowość dla dzieci na vod.tvp.pl
Lwie warsztaty w Centrum Odlewnictwa Artystycznego.
W Gliwicach oprócz dwóch słynnych lwów: „Lwa śpiącego” i „Lwa Czuwającego” rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalidego znajdują się jeszcze dwa lwy „Lwy leżące”. Autorem lwów leżących jest niemiecki rzeźbiarz, malarz i grafik Johann Gottfried Schadow. Rzeźby znajdują się przed wejściem głównym do Palmiarni Miejskiej. Lwy leżące z uniesionymi głowami wieńczą dwie ukośnie murowane podstawy. Wykonane zostały z żeliwa w 1830 r. w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach.
Historia tych właśnie lwów i miejsce ich powstania było tematem dzisiejszej wyprawy naszej najstarszej grupy przedszkolne.
Mama Marty i pan Tomasz Ocieczek, dyrektor Zespołu Szkół im. J. Korczaka poczytali naszym Sówką.
Czyli z cyklu Małego Misia w świecie wielkiej literatury.
Prawdziwy kosmos…
Mateusz, zapaleniec kosmosu, wraz ze swoim tatą przybliżyli nam ten temat. Prelekcja jaka z ich udziałem odbyła się w Sówkach okazała się ogromnym sukcesem. Panowie poopowiadali i pokazali jak tam u góry wygląda i jak może tam funkcjonować człowiek. Wielką atrakcją okazał się strój Tomka i gadżety z jakimi zjawili się w grupie. Dziękujemy.
Wizyta na poczcie i w aptece.
W ramach edukacji prozawodowej, która prowadzona jest w naszym przedszkolu, Sówki odwiedziły pobliską pocztę oraz aptekę. Pani Lidia opowiedziała o zawodzie listonosza i pracy na poczcie oraz w aptece, jednak aby poczuć prawdziwy smak tych zawodów pokazała dzieciom jak to wygląda od środka.
Czary mary z wody, czyli spotkanie z p. Danusią
Kolejny raz zagościła u nas p. Danusia. Tym razem pokazała maluchom parę naukowych sztuczek związanych z wodą. Pokaz był fascynujący, bo kto by pomyślał, że zużyciem tej zwykłej wody można tyle zrobić, no i to tak ciekawych doświadczeń.
Lekcja biblioteczna w Sówkach
Dziękujemy naszemu Gościowi za zabawę i naukę jaką przyniósł z sobą do przedszkola.
Mały Mis w świecie bezpiecznego internetu…
Nasz kolega mały Miś, zabrał dziś Sówki na lekcję informatyki, gdzie dowiedziały się jak działa internet i jak się w nim poruszać by było to bezpieczne. Sówki z zainteresowaniem słuchały ciekawostek p. Małgosi i z przyjemnością sprawdziły swoje praktyczne umiejętności.
Uroczystość „Dnia Babci i Dziadka”
Wspaniały wystrój, odświętne stroje no i szacowni goście, dla których przygotowano prawdziwą galę z okazji ich święta. Dzień Babci i Dziadka w naszym przedszkolu był wielkim wydarzeniem, w którego przygotowanie wszyscy włożyli wiele trudu i serca. Opłaciło się. Tańce, śpiewy, a nawet pokazy prawie akrobatyczne, zaprezentowały nasze przedszkolaki dla swoich kochanych Dziadków. Pod okiem czujnych nauczycielek wszystko poszło doskonale. Dziękujemy gościom za przybycie i już zapraszamy za rok na kolejną dawkę emocji i wzruszeń.
Naszym drogim paniom: Agnieszce, Ani, Asi oraz Lidce, składamy ogromne podziękowania za pracę włożoną w przygotowanie maluchów, naszym woźnym paniom Agnieszką za pomoc w organizacji imprezy, a drogim rodzicom za poczęstunek.
Już 17 lutego…
Nasze przedszkole odwiedzili strażacy. Przybliżyli nam ten ciekawy i niebezpieczny zawód oraz zaprezentowali umiejętności ratownicze. Dzieci uczyły się technik pierwszej pomocy przedmedycznej i same ratowały życie, ćwicząc na fantomie.
A z Cyklu czytana z Misiem, jeden z naszych gości, pan Łukasz również przeczytał dzieciakom kolejną bajkę za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni
Dziękujemy wszystkim, którzy uświetnili dzień w przedszkolu i tradycyjnie zapraszamy znowu.
Czytanie z Małym Misiem..
W przedszkolu zagościła pani Danusia, wieloletni pedagog naszej szkoły. To ona właśnie, jako kolejna osoba zaproszona przez panią Lidię, wciągała małe Sówki w świat książek. Podziwiając zapał i dziękując za poświęcony czas, zapraszamy ponownie życząc wiele sił i zdrowia.
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury…
Dziś zagościła u nas mama Karolka. Miś wraz z nią przeczytali kolejna historię wciągającą dzieci w świat literatury. Nie zabrakło również wspólnej zabawy. Zapraszamy kolejnych rodziców do poczytania dzieciakom, to wielki zaszczyt móc Państwa gościć, a dla dziecka ogromne przeżycie i duma…
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury…
Zaszczyt poczytania dla Sówek wraz z Misiem miał pan wicedyrektor. Maluchy usłyszały pouczające opowiadania dotyczące spojrzenia na różne sytuacje z dwóch stron oraz o przygodach małej, dobrej czarownicy. Miś zaprosił na kolejne czytanie, a kogo ten zaszczyt dotknie? Zobaczymy już wkrótce…
Zimowa lekcja biblioteczna naszych Sówek…
Jak widać powyżej, my tu wcale nie próżnujemy. Ciągle zdobywamy wiedzę i umiejętności, a sposobów na to mamy bez liku. Ferie to świetny czas by odwiedzić bibliotekę, czy inne blisko dostępne miejsca by się czegoś dowiedzieć i miło spędzić czas…
Nasze Sówki dowiedziały się dziś wiele na temat bezpieczeństwa podczas ferii. Wszystko możecie przeczytać wyżej…
Przedszkolaki, jak tradycja każe, również obchodziły swoja wigilię. Nie zabrakło opłatka, rybki i serdecznych życzeń. Maluchy złożyły życzenia wszystkim pracownikom przedszkola, a i sam pan Dyrektor zawitał z takowymi w grupie. Z małych usteczek popłynęły kolędy, które rozweselały cały ten świąteczny dzień.
Świąteczne warsztaty w „Zamku Piastowskim” w Gliwicach
Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury..
Program jaki realizuje grupa Sówek, polegający na przekazywaniu najmłodszym miłości do czytania rozpoczęty. Miś będzie przekazywany z rąk do rąk, a z nim książka, którą maluchy będą czytać wraz z rodzice, zaproszonymi gośćmi i nauczycielami. Pierwszym czytającym był pan Dyrektor, którego Sówki ugościły w grupie.
Pieczenie pierniczków….
Smakowity był to dzień w Sówkach, pieczenie pierniczków, którym dowodziły prawdziwe szefowe kuchni, wyszło doskonale.