WYCHOWAWCA, MGR LIDIA SROMEK

Raz, dwa, trzy - Krasnoludki to MY

A to nasza piosenka...

…my jesteśmy krasnoludki…

Witaj lato!

Moim Krasnoludkom i ich rodzicom życzę udanych i bezpiecznych wakacji!!!  

Dziękuję za całoroczną współpracę…

Mali przyrodnicy. Rośliny i drzewa w parku

Odkrywamy na żywo.

Najpierw trochę ruchu tj. ćwiczymy równowagę a potem otwieramy szeroko oczy i uszy bo poznajemy rośliny lecznicze: lipę, babkę lancetowatą oraz drzewa ozdobne: akację różową i mały dąbek bezszypułkowy , który udało się wypatrzeć Olkowi, Kamilowi, Krzysiowi i Oskarowi. Brawo!!!

Teatrzyk

Przedstawienie teatralne pt: „Magiczny sklepik”, które obejrzały dzieci 9 czerwca promowało wiedzę na temat klasycznych baśni ale także było  tematyką wychowawczą – bo mówi ,że wiara czyni cuda a wiedza stanowi klucz do sukcesu.

Festyn szkolny

Mimo kapryśnej pogody 4 czerwca, odbył się w naszej szkole festyn. Dziękujemy wszystkim za wytrwałość podczas naszego występu w strugach deszczu i wspólną zabawę…

Bezpieczne wakacje- spotkanie z panem policjantem

Wakacje zbliżają się dużymi krokami!!! W związku z tym uczestniczyliśmy w prelekcji z naszym panem dzielnicowym Piotrem R. na temat: bezpiecznych wakacji.

Cała Polska Czyta Dzieciom

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom dnia 2 czerwca spotkaliśmy się w MBP z panią Martyną na głośnym czytaniu a dodatkowo bawiliśmy się w odgadywanie tytułów książek dla dzieci.

Dzień Dziecka trwa w najlepsze...

Prezenty przygotowane przez naszych rodziców bardzo nas ucieszyły…

Wata cukrowa też nam smakowała!!! I to nic, że nawet chwilowo byliśmy „słodkimi brudaskami” . Była zabawa dużo się działo…

Wycieczka do ZOO

31 maja Krasnoludki odwiedziły ZOO w Opolu. Pogoda, dobre humory oraz opieka pań: p. Agnieszki, p. Ani Cz. i p. Ani B. dostarczyły nam wielu wrażeń i radości. Dzieci trochę zmęczone ale zadowolone wróciły do swoich rodziców.

Atrakcyjna lekcja przyrody:

„Ładujemy energię” trochę zmęczenie nam doskwiera – podpatrzone w obiektywie przez p. Anię Cz.

Mamo! Tato! Dziękuję że jesteście!

Kliknij na obrazek:

Brawo!!! Brawo!!!

Dla Leny Ladzińskiej za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym pt: „Woda podziemna – ukryty skarb” zorganizowanym przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach oraz Dominika Wielocha za zdobycie wyróżnienia.

Portret Teodora - sprawność artystycznej duszy

W ramach naszego projektu „Wyzwania Teodora”  zdobyliśmy sprawność: artystycznej duszy. Stworzyliśmy portrety Teodora oraz zaśpiewaliśmy dla niego piosenki. Jedno jest pewne – spodobało to się Teodorowi.

Tak tworzyliśmy portrety Teodora.

Teatrzyk

13 maja dzieci obejrzały spektakl pt: „Prawdziwy skarb czyli Ada to nie wypada” uczący dobrych manier, nawiązujący również do wartości patriotycznych, której akcja toczy się w dawnej Polsce.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W ramach tygodnia bibliotek w czwartek uczestniczyliśmy w zajęciach z panią Martyną z MBP filia 22 Gliwice, która czytała nam opowiadanie pt:”Ciekawostki George w bibliotece” a my rysowaliśmy ilustracje do opowiadania będących uzupełnieniem tekstu. Mogliśmy na chwilę zostać ilustratorami.

Nie obyło się też bez zabawy przy „Rzepce” J. Brzechwy – Bo …”Tak się zawzięliśmy, że nagle rzepkę . Trrrach!!! – wyciągnęliśmy!!!

Światowy Dzień Higieny Rąk

Czyste ręce zdrowia więcej!!! Pamiętajmy o tej ważnej czynności sprzyjającej zachowaniu zdrowia, które jest najcenniejszą wartością w życiu każdego człowieka.

Z biało-czerwoną w ręku

Tego się uczymy. Szacunku do flagi i kraju w którym mieszkamy.

Kolorowy świat - z ekologią za pan brat

Kliknij na obrazek:

W takich domach wraz z otoczeniem chcemy mieszkać i gdy wszystkie na świecie dzieci zadbają o piękno Ziemi, to wszystko skończy się szczęśliwie, nic się nie zmieni.   Ochroń Ziemię , bądź jej przyjacielem – Krasnoludki.

Mali przyrodnicy. Bociany

Odkrywamy na żywo.

Nasze bojkowskie bociany już są . Przyleciały 29 marca przed godziną 13.00 do gniazda, które znajduje się w pobliżu naszego przedszkola. Oj!!! Pogoda ich nie rozpieszczała ale dały radę są wytrzymałe. Podpatrzone: 6 kwietnia

Podpatrzone: 11 kwietnia

Podpatrzone: 21 kwietnia

A teraz  krótka rozłąka ??? Pewnie w poszukiwaniu jedzenia…

Świętujemy urodziny Ziemi

Pamiętajmy o naszej Ziemi nie tylko raz w roku, a będziemy mogli przez długie lata, wspólnie i radośnie obchodzić jej kolejne urodziny…

Z tej okazji 22 kwietnia celem promowania postaw proekologicznych w pobliskim parku, zasadziliśmy swoje krasnoludkowe drzewko (Głóg).

 

Koszyczek dobrych życzeń

Gdy marzenia spełnić chcesz, coś z koszyka szybko bierz! I życz szczęścia, pomyślności, a na święta dużo gości.

Wielkanoc

Pisanki, pisanki jajka naklejane...

Święta za pasem, do pracy się bierzemy, pisanki dziś robić będziemy…

Kliknij na obrazek

Wszystkie piękne i kolorowe bardzo się cieszymy. Brawo!!!

Gratulacje dla Krasnoludków

Cieszymy się ze zdobycia I miejsca w Miejskim Konkursie Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej Rozśpiewani. Gala konkursowa, odbyła się 11 kwietnia na scenie Centrum Kultury Victoria w Bojkowie.

Siejemy owies

Aby cieszyć się zielonymi źdźbłami owsa na wielkanocnym stole, po krótkim wprowadzeniu dotyczącym zasad higieny i kolejnych czynności „trochę już o tym wiemy”, Krasnoludki zabrały się do pracy.

Miseczki z zasianym owsem zostały podlane i ustawione na parapecie. Czekamy!!!

Rośnie sobie owies jak na drożdżach.

Po sześciu dniach podlewania i oczekiwania na wzrost owsa, zabieramy się do pracy.

Efekt końcowy: Teraz podziwiamy i cieszymy się z naszych wielkanocnych stroików, które będą ozdobą świątecznego stołu.

Kącik przyrody

Mimo, że już wiosna, za oknem  biało a ostatnio szaro i ponuro, bo to „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” jednak  w naszym kąciku przyrody na dobre zagościła Wiosna. Zrobiło się zielono i wiosennie…

Teatrzyk

Ekoludek czyli piąta strona świata to przedstawienie teatralne, które obejrzały przedszkolaki we wtorek. W spektaklu Ekoludek, który przybył na Ziemię w zabawny sposób za pośrednictwem zwierzęcych bohaterów: kurki, kotka oraz świnki przypomniał wszystkim, co należy robić aby nasza planeta była czysta. Pozytywne zachowania zwierzątek utrwaliły małym widzom zasady proekologiczne, których należy przestrzegać.

Powitanie wiosny

Tego dnia w naszym przedszkolu od samego rana było gwarno i wesoło. U nas dominował kolor zielony bo wiemy, że to kolor wiosny. Barwny korowód przedszkolaków – Krasnoludków i Lisków  wyruszył z przedszkola żeby przepędzić zimę a powitać wiosnę. Aby tradycji stało się zadość – słomianą kukłę Marzannę wszystkie grupy uroczyście pożegnały. Ale to nie koniec niespodzianek ponieważ od strony szkoły nadeszła już Wiosna …

Muzyka jest wszędzie - spotkanie z muzyką klasyczną

Z wykorzystaniem różnych przedmiotów jako instrumentów zagraliśmy koncert do utworu: Cztery pory roku – „Wiosna” A. Vivaldiego

Koncert na 102 – kliknij na obrazek

Każda dama duża, mała dzisiaj święto ma ...

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy to swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Wszystkie kobietki małe z Krasnoludków wraz z wychowawcą dziękują chłopcom za upominki a rodzicom za ich przygotowanie.

Każdej damie – miły chłopiec dzisiaj upominek da…

Mali przyrodnicy. Pierwsze wiosenne kwiaty

Odkrywamy na żywo: w ogródku u pani Teresy

Na tropie wiosny w ogródku pani Teresy zobaczyliśmy: przebiśniegi, krokusy, śnieżyce, ciemierniki. Już wiemy, że pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie są idealnym powszechnie znanym symbolem wiosny.

Kreatywny sposób na nudę - sprawność antynudka

Dalszy ciąg naszych zabaw – tym razem z chrupkami kukurydzianymi. Zadanie profesora Teodora w ramach naszego projektu wykonane i kolejna sprawność zdobyta.

Czary mary chrupkowe czary…

Do zabawy dołączyły także nasze Rybki, które znakomicie poradziły sobie z „chrupkowymi zagadkami”.  Brawo!!!

Wspomnienia z balu

Kliknij na obrazek

Zimowe podróże po literaturze - Ferie 2022

Jak co roku w ferie Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 22 przygotowała dla Krasnoludków tym razem podróż z Nelą małą reporterką. Każdy z nas mógł także poćwiczyć logiczne myślenie, zdolności manualne i puścić wodze fantazji biorąc udział w niezapomnianej przygodzie.

Spotkania z książką urozmaicali nam także: Kuba, Nikola i Wiktoria uczniowie klas VIII.

Było ciekawie …

Naelektryzowane Krasnoludki - balonowe zabawy

Pozostałe po przedszkolnym balu balony jako nieodłączny atrybut dekoracyjny, pozwoliły nam dzisiaj wykonać eksperyment i zapoznać się ze zjawiskiem elektryzowania się balonu.

Czary mary  balonowe czary…

Niech żyje bal...

Witajcie w naszej bajce…

Balony, serpentyny, małe co nieco oraz pozytywna energia i gotowość do wspaniałej zabawy moich dzieciaczków, sprawiły że tegoroczny bal karnawałowy 2022 zostanie w pamięci na długo.

Była to niezapomniana zabawa.

Dzień pizzy

Obchodzony 9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy zamienił naszą salę w włoską pizzerię. Na zajęciach dzieci miały okazję zobaczyć jak powstaje ten kultowy placek i jakich składników potrzeba aby go przygotować. Krasnoludki miały także możliwość stworzenia kolorowych smakowicie wyglądających placków. Pomimo, iż nasze pizze były papierowe bardzo rozbudzały nasze apetyty. Kulminacyjnym punktem było oczywiście zjedzenie pizzy. 

Fotorelacja poniżej 

Nasz kącik przyrody

Kącik przyrody w naszej sali to nie tylko ważny element dekoracyjny ale także dydaktyczny.

Bezpieczna zima

Aby czas zimowego wypoczynku i zabaw dostarczał  nam radosnych i niezapomnianych wrażeń, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Pogadanki na ten temat były prowadzone wcześniej w przedszkolu, ale bardziej trafiają do wyobraźni małych dzieci, gdy wypowiadane są przez policjanta.

Z górki na pazurki czyli Krasnoludkowe szaleństwa na śniegu

Korzystając z pięknej zimowej aury, dzisiejsze wtorkowe przedpołudnie Krasnoludki spędziły na górce. Radość była wielka…

Droga Babciu, drogi Dziadku chcemy dzisiaj Wam coś dać

kliknij w zimowe okno

Portret Babci i Dziadka

Z okazji dnia Babci i Dziadka dzieci rysowały portrety swoich Babć i Dziadków. Wyszła bardzo ładna wystawa ich prac. Proszę zobaczyć!!!

Kreatywność bez końca...

            Słone paluszki dla moich Krasnoludków to nie tylko przekąska ale także pomoc w zabawach matematycznych i przyrodniczych. Utrwalamy.

Czary mary paluszkowe czary…

Wigilii czas ...

22 grudnia, dzieci usiadły do wspólnego posiłku. Był również tradycyjnie opłatek a wizytowy strój podkreślił uroczysty charakter tego spotkania. Tradycji stało się zadość.

    Kliknij na obrazek

Świąteczne pierniki - dekorowanie

Przedświąteczny czas każdemu kojarzy się z pieczeniem i dekorowaniem pierników. Również u Krasnoludków nie mogło tego zabraknąć. W poniedziałek 20 grudnia, dzieci zabrały się do pracy, aby udekorować świąteczne pierniczki. Na stołach pojawił się kolorowy lukier, rysiki dekoracyjne, kuleczki, gwiazdki oraz kolorowe pisaki, które pomogły nam w samodzielnym dekorowaniu (no trochę z małą pomocą p. Agnieszki i p. Oli). Każdy z nich wyglądał  inaczej był wyjątkowy i niepowtarzalny.   

W pełnym rynsztunku przygotowani do pracy… Załoga.

A więc uwaga zaczynamy!!!

Nikt nie widzi? Mniam, mniam…

Hurra! Gotowe! Podziwiamy!

Stroik bożonarodzeniowy. Praca wre...

Przy dźwiękach kolęd dzieci zabrały się chętnie do pracy. Zajęcia te sprawiły dzieciom wiele radości . Przez dwa dni Krasnoludki wykonywały stroik bożonarodzeniowy, który świątecznym dniom nada w ich domach wyjątkowości, piękna oraz niezwykłej atmosfery.

Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś ...

Święta Bożego Narodzenia są najpiękniejszymi świętami, na które czekają nie tylko dzieci ale i dorośli. Są to święta najbliższe i najdroższe naszym sercom, gdyż towarzyszy im wyjątkowa i niepowtarzalna atmosfera. Jest to również okazja do kolędowania. Taki radosny i świąteczny nastrój zapanował u nas 19 grudnia.  Dziękuję moim dzieciaczkom za piękny występ stworzenie wyjątkowej  świątecznej atmosfery.

Kliknij na obrazek

Nie miały Aniołki choinki na święta. Taniec

Kliknij na obrazek

Choinko piękna jak las...

Takie choinki niezwykle efektowne wykonane przez dzieci z papieru, kosztują niewiele, a ile radości. To doskonała okazja do świetnej zabawy, współpracy oraz niezwykła lekcja kreatywności i zdolności manualnych. Efekty pracy Krasnoludków możemy oglądać poniżej i na filmiku.

Kliknij na obrazek

Świąteczna dekoracja naszej sali

Świąteczny klimat już odczuwamy w naszej krasnoludkowej sali. Zapraszamy !!!

Mali przyrodnicy. Śnieg: zjawisko topnienia i zamarzania

Odkrywamy na żywo

Padający śnieg stał się okazją do wysunięcia wniosków: Co się dzieje ze śniegiem w słoiku, który postawimy na parapecie okna w sali i odwrotnie na parapecie na zewnątrz (temp. ujemna). Za pomocą prostego doświadczenia, obserwowaliśmy zmiany, które zaszły w słoiku i mogliśmy wyjaśnić te pojęcia.   Och! Było zainteresowanie…

Jedna z wielu atrakcji zimowych

Podczas naszej aktywności na powietrzu dla naszych Krasnoludków nie ma rzeczy niemożliwych ,bo nawet mała powierzchnia placu może być wykorzystana np. do odciskania śladów naszych butów. Super!!!

Mikołaj Święty jest uśmiechnięty - Mikołaj w przedszkolu

Tradycyjnie 6 grudnia Mikołaj odwiedził nasze przedszkole bo on nigdy nie zawodzi i do dzieci zawsze na czas przychodzi. Mikołaj miał trudne zadanie . Od świtu do zmierzchu bieganie. Oj!!! niełatwo Mikołajem być…

Ubieramy choinkę

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania choinki. W naszej sali nie mogło zabraknąć tego zwyczaju. Tuż przed wizytą Świętego Mikołaja zabraliśmy się do ozdabiania świątecznego drzewka. Wspólnie zawieszaliśmy bombki, ozdoby choinkowe, łańcuch i kolorowe światełka z pomocą pań.

Choinka wygląda prześlicznie? Dzięki niej w naszej sali od razu zrobiło się wyjątkowo, bajkowo i świątecznie. Proszę zobaczyć…

Każdy Krasnoludek był zadowolony z efektu wspólnych działań. Na koniec jeszcze wspólne sprzątanie, świetna sprawa a jaka zabawa!!!

4 grudnia Dzień Górnika

4 grudnia jest szczególnym dniem, w którym swoje święto obchodzą górnicy. To data o której powinniśmy pamiętać? Podczas naszych zajęć, poznaliśmy historię powstawania węgla a także dowiedzieliśmy się jak ciężka i niebezpieczna jest praca w kopalni.

 

Najwięcej entuzjazmu wzbudziła czapka górnicza – czako z czerwonymi piórami,  dzięki której na chwilę zamieniliśmy się w muzyków orkiestry górniczej.

Zdrowo jemy! Wzmacniamy naszą odporność

Dla wszystkich, którzy chcą zdrowo zacząć jesienny dzień proponujemy pyszne kanapki. Wersja Krasnoludki !!! Inspirujące wersje kanapek tj. kotków, kwiatków, motylków itp. na pewno zjedzą również „niejadki”. Mniam, mniam!!! Dziękuję rodzicom za przygotowanie produktów a moim Krasnoludkom, gratuluję zdobycia kolejnej sprawności: kuchcikowego mistrza.

Dzień Pluszowego Misia

Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś!

Dzień Pluszowego Misia, obchodzony jest 25 listopada w każdym przedszkolu. I tak też było u nas ? A to my podczas naszych misiowych zabaw.

Każde dziecko też to wie, że „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci”.

               Wszystkie przedszkolaki wraz z rodzicami zapraszamy do wzięcia udziału                   w konkursie świątecznym na wykonanie najpiękniejszej  świątecznej ozdoby. Na prace czekamy do 15 grudnia.

Zapraszamy do udziału!

Dzień Kredki

W poniedziałek 22 listopada obchodziliśmy Dzień Kredki. Jak widzicie nudy nie było? Kredka nasza bohaterka nie tylko służy do rysowania czy kolorowania – kredki to przede wszystkim świetna zabawa.

A takimi kredkami, które zrobiliśmy możemy „wyczarować wszystko”. Był to wesoły i kolorowy dzień.

Zajęcia ekologiczne

Zajęcia ekologiczne dla Krasnoludków w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, odbyły się 18 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 22 w Gliwicach. Tematem było czytanie książeczek na temat oszczędzania wody i energii, a także ograniczania ilości śmieci oraz dbania o nasze powietrze. Na koniec dzieci otrzymały ekologiczne zakładki.

Dzisiaj w Bojkowie brzmi Mazurek...

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości 10 listopada o godz. 11:11 nasza grupa w ramach akcji „Szkoła do hymnu” wzięła udział w uroczystym odśpiewaniu hymn Polski. 

 

 

Kliknij w zdjęcie.

Kto ty jesteś? Polak mały...

W zajęciach o Polsce rozmawialiśmy o naszych symbolach narodowych. Godło, flaga i hymn, są wyrazem szacunku i czci dla naszej Ojczyzny. My mali Polacy nasze symbole już znamy i po kolei je wszystkie wymieniamy.

Hymn, godło Polski i ojczysta flaga na nich się skupia nasza uwaga.

W ten wyjątkowy dzień, ulubione postacie bajkowe można było spotkać u Krasnoludków.

 A po wspólnej zabawie, odbyły się: „Podróże małe i duże po bajkowej literaturze”.

Mali przyrodnicy. Drzewa: miłorząb cz.3

Odkrywamy na żywo.

Dzisiaj zakończyliśmy obserwację miłorzębu. Już wiemy, że to dekoracyjne drzewko o wachlarzykowatych liściach, które lubi światło a nie znosi cienia. Miłorząb wykorzystywany jest również w medycynie i kosmetyce.

Tak zmieniał się miłorząb od września do dzisiaj 3 listopada.

Pielęgnując tradycję związaną z dniem Wszystkich Świętych Krasnoludki wybrały się na cmentarz aby zapalić znicze. To na pewno cenna lekcja historii i szacunku, bo pamięć od najmłodszych lat to najpiękniejszy pomnik, który można postawić tym, którzy odeszli…

Jesteśmy kreatywni

Liście miłorzębu to doskonały materiał i pomysł dzieci na jesienne róże.

Trochę modyfikacji jeszcze w przedszkolu  jest już efekt końcowy i  kwiatek dla mojej mamy  jest gotowy.

 

Tarka w ruch i witamin pełen brzuch

Dalszy ciąg przyjemności z jabłkami. Mniam, Mniam…

Festiwal jabłka

25 października Krasnoludki przyszły do przedszkola ubrani na czerwono, by świętować Dzień jabłka. Tego dnia na dzieci czekało wiele atrakcji.

Kolorowy Dzień jabłkowy zaliczamy do udanych i zachęcamy do jedzenia jabłek, bo to źródło zdrowia i witamin. Pamiętajmy: „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z dala ode mnie”.

W parku mieszka jeż. Chcesz zobaczyć to się śpiesz

Piątkowy słoneczny dzień i opadłe liście były inspiracją do spontanicznej zabawy w jeża. Popatrz!  „Pod gromadką liści śpi. Zbudź się, jeżu zbudź”…

                                   

Jesienny bieg krasnoludka - cykliczny

Biegowe zmagania odbyły się w naszym parku. Przed startem krótka rozgrzewka a po zakończeniu każdy uczestnik otrzymał medal. Radości było „co nie miara” bo zdobyliśmy pierwszą Sprawność zdrowego osiłka czyli wykonaliśmy zadanie profesora Teodora z realizowanego przez nas projektu.

Mali przyrodnicy. Jeż cz.2

Odkrywamy na żywo.

Już wiemy, że jeże to bardzo żarłoczne zwierzęta. Potrafią w ciągu nocy zjeść dużo owadów (to tyle, ile waży duża paczka chipsów). Prócz owadów w swoim menu mają również gryzonie, jaszczurki, ślimaki, dżdżownice. Nie jedzą jabłek…Jeż to pożyteczny zwierz, więc postaraliśmy się o lokum dla niego. Może odwiedzi naszą kupkę liści i w niej spędzi zimę?

Moc jest w naszych rękach

To święto obchodzone jest corocznie 15 października jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Krasnoludki już po raz drugi przystąpili do tej akcji bo wykształcenie nawyku mycia rąk jest dla nas bardzo ważne.

Nasze kredowe malowidła

Malując po asfalcie mieliśmy prawie nieograniczoną przestrzeń, tworzenia z rozmachem kredowych dzieł. Była to także okazja do usprawniania motoryki małej a także mająca walory sensoryczne.

 

Mali przyrodnicy. Muchomory cz.1

Odkrywamy na żywo.

Muchomory rosnące w naszym parku zostawiamy bo już wiemy, że są to grzyby trujące mimo, że są piękne. Zjadane są przez ślimaki, a także w lesie przez jelenie, sarny, daniele, łosie by pozbyć się pasożytów z przewodu pokarmowego.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Zabrzu

Jesienny poniedziałkowy dzień spędziliśmy w ogrodzie botanicznym, dopisała nam zarówno pogoda jak i humory. Pierwszym etapem eskapady było spotkanie z panią przewodnik i spacer alejkami gdzie mogliśmy podziwiać ekspozycję roślin , krzewów oraz drzew iglastych i liściastych. Spotkaliśmy również zwierzątka i owady żyjące w ogrodzie. W końcu dotarliśmy na plac zabaw. Bawiliśmy się świetnie. Potem urządziliśmy sobie piknik aby nabrać dodatkowych sił. Na łonie natury czas minął nam bardzo przyjemnie.

Międzynarodowy Dzień Muzyki

W piątek 1 października Krasnoludki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Razem stworzyliśmy prawdziwą orkiestrę, rozpoznawaliśmy i poznawaliśmy instrumenty muzyczne. Odbyliśmy także wirtualną wycieczkę po Operze Wrocławskiej razem z krasnalem Wokalkiem.

…Ale draka! Dziś jest Dzień Chłopaka…

 

 

Wydarzenie przyjemne jak i pożyteczne

W tym roku do głośnego czytania został zaproszony pan Krzysiu, który przeczytał zabawne i pouczające opowiadanie o sympatycznej dziewczynce, która miała na imię Martynka.

Od października nasza grupa będzie brała udział w projekcie „Wyzwania Teodora”. Projekt to sposób na przekazanie dzieciom, czasem prostych, ale bardzo ważnych umiejętności i wartości . Teodor chce, aby przedszkolaki zdobyły siedem sprawności, które uważa za najbardziej przydatne dlatego wyznacza siedem zadań do wykonania. Będą one związane ze sportem, przygotowaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę ale również znajdzie się coś dla małych artystów. A wszystko to za sprawą z pozoru zwykłego bociana. Organizatorem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora”  jest Publiczne Przedszkole im. Jana Pawła II w Woli Dębińskiej.

Nasz kącik przyrody

Z zebranych darów jesiennych stworzyliśmy mały kącik przyrody, który tworzy doskonały warsztat do wielozmysłowego poznawania wiedzy o jesieni.

Jesień nasza złocista Jesień....

Radośnie i w dobrych humorach 23 września dzieci witały nowa porę roku jesień. Tego dnia w przedszkolnej sali królowały kolory jesieni – żółty, czerwony, pomarańczowy oraz brązowy. W poszukiwaniu jesieni wybraliśmy się do parku. jak widać: piękna, złota jesień już jest ….

Krasnoludkowe podziękowanie

Nasza Krasnoludkowa rodzina dziękuje Kubusiowi i jego mamie Ewie za pyszne babeczki. Mały cukierniku polecamy się na przyszłość???

Fajnie być jest Przedszkolakiem takim sobie małym żakiem

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka zbliżył się wielkimi krokami. Tego dnia czyli 20 września dzieci naprawdę poczuły , że to ich święto.

Mały miś w świecie wielkiej literatury

Spotkania z naszym misiem Felkiem i literaturą dla dzieci to kolejny rok projektu w którym uczestniczą dzieci.

Promować czytelnictwo w życiu dziecka można wszędzie!!!

Bezpieczny przedszkolak

Dnia 8 września nasze Krasnoludki uczestniczyły w spotkaniu z panem policjantem, który przybliżył dzieciom zasady bezpieczeństwa w przedszkolu, w domu oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Pan dzielnicowy wyjaśnił także dzieciom jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi i psem.       

                                                  

Na pamiątkę wszyscy otrzymali  odblaskowe emblematy. 

Witaj Krasnoludkowa drużyno w nowym roku szkolnym 2021/2022

/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

I tak u Krasnoludków było…

Dziękujemy również za słodki poczęstunek od Rady Rodziców i upominki przygotowane przez p. Kasię Sz.

Zdrowo jem - zielono, kolorowo

W poniedziałek Krasnoludki wzięły udział w zajęciach kulinarnych „Robimy zdrowe kanapki” w roli głównej był szczypiorek, wyhodowany w naszej krasnoludkowej sali. Po wskazówkach o higienie oraz bezpieczeństwie posługiwania się nożem, dzieci zabrały się do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem a następnie układały na nim wybrane przez siebie produkty. Następnie odbyła się degustacja kanapek, a zadowolone miny potwierdziły, że najlepiej smakują kanapki zrobione własnoręcznie.

 

 

 

Krasnoludki o roślinki dbają i plony zbierają.

 

Mamo, Tato to dla Was!

Zapraszamy do obejrzenia filmiku – niespodzianka po kliknięciu w obrazek.

Ogrodnik, malarz - poznajemy zawody -nasze prace

20210521_133112
20210521_102509

Jestem sobie ogrodnik - ogrodniczka

Chodzę tu i tam z konewką …

Rośnij, rośnij fasolko i cebulko prędko!

W naszym Krasnoludkowym „mini” ogródku zasadziliśmy cebulkę oraz prowadzimy obserwację fasoli.

 

Jestem Polakiem i Europejczykiem.

Polska to nasza ojczyzna - nasze prace.

20210430_104726

Tu jest nasz dom, przedszkole,

mama i tata.

Miasta i wioski, chata rybaka,

morze i góry, kwiaty i drzewa,

nic prócz miłości nam nie potrzeba.

Nasze osiągnięcia i sukcesy.

Gratulacje dla Krasnoludków za zajęcie I miejsca w Szkolnym Konkursie „Marzanna 2021” i Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym w SP11 „Wielkanoc oczami dziecka – najpiękniejsza palma Wielkanocna”.

Wyróżnienie dla – Hani Sz. i udział dla Kamila W.

Zajęcia zdalne 12.04.2021 - 16.04.2021

Chciałbym być kosmonautą.

Poniedziałek:

 • Poranna gimnastyka na cały tydzień, aby wszyscy się dobrze obudzili i nabrali energii.

 • Oglądanie filmu związanego z kosmosem.

 • Rozwiązywanie zagadki: Czasem ma kształt bułki, czasem – srebrnego rogala. Kiedy słońce gaśnie on na niebie się zapala. Wśród gwiazdek wysoko, świeci się z daleka. Można już do niego dolecieć rakietą.

Zobacz obrazek przedstawiający księżyc w kształcie koła i rogalika, rysuj te kształty w powietrzu.

 • Słuchanie opowiadania „Jak nasza mama zreperowała księżyc”.

Rozmowa na temat opowiadania:

Kto płakał w nocy i obudził mamę?

Co się stało księżycowi? – O co martwił się księżyc?

Na jaki pomysł wpadła mama?

Z jakich składników zrobiła ciasto?

Czego użyła do przyklejania brakującego rożka?

O co mama poprosiła księżyc?

 • Zabawa z Kosmo Żabą.

ZABAWA Z ZKOSMOŻABĄ

Wtorek:

 • Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – ułóż puzzle Kosmos i Ufoludek.

 • Wyprawa w Kosmos – posłuchaj opowieści ruchowej i naśladuj czynności, o których opowiada rodzic.

 • Kto to może być? Spróbuj go opisać.

 • Wykonaj swojego ufoludka.

 • Zabaw się przy piosence.

Środa:

 • Nauka rymowanki: Ziemia nasza planeta. (Wypowiadaj ją z różna intonacją i różnym natężeniem głosu.)

Ziemia to nasza planeta i na niej wszyscy mieszkamy.

Jest domem dla ludzi i zwierząt, więc za to ją bardzo kochamy.

 • Zabawa Sufit – podłoga. Na hasło rodzica podnosisz ręce do góry, a na hasło „podłoga” wykonujesz przysiad podparty.
 • Słuchanie opowiadania N. Usenko „Ufo”.

 • Ćwiczenia plastyczne. Wyczaruj kulę ziemską.

https://www.youtube.com/watch?v=pxmuBkvUDYo&t=5s

Czwartek:

 • Ćwiczenia słuchowe: Zaklaszcz tak jak ja – Rodzic wyklaskuje proste układy rytmiczne, a dziecko je powtarza.
 • Dzień, noc i pory roku. Zobacz film.

https://www.youtube.com/watch?v=ekY5oZDdQ4k&t=39s

 • Zabawa pantomimiczna: Co można robić w dzień? Rodzic pokazuje różne czynności, a dziecko odgaduje i zmiana.
 • Zabawa klasyfikacyjna: Od najmniejszej do największej gwiazdki.

Potrzeba: papierowe gwiazdki – dziecko układa łańcuch z gwiazdek z zastosowaniem rytmu: mała, większa, największa (trzy sekwencje).

 • Zabawa: Dzień – noc.

Spacerujemy po ogrodzie, pokoju, na hasło „Dzień” naśladujemy zabawy z piłką, na hasło „Noc” układamy się na dywanie, zasypiamy.

Piątek:

 • Zabawa słowna: Sufit – nos – podłoga. Rodzic poleca dziecku uważnie słuchać, co mówi i wykonywać jego polecenia. Następnie kilka razy pokazuje i wymawia np. nos, podłoga, sufit. Po kilku razach udaje, że się myli. Mówi np. nos, a jednocześnie pokazuje sufit. Zadaniem dziecka jest wychwycenie błędu.
 • Dla chętnych: Statek kosmiczny. Zbuduj swój statek z różnych klocków.

12 – 16 kwietnia 2021

TEMAT:

Pan Jezus żyje i jest wśród nas

 

Witam: Chrystus zmartwychwstał !!!

Odpowiedz: Prawdziwie powstał !!!

Wykonaj następujące treści:

 

 1. Modlitwa:

Aniołeczku ze skrzydłami, bądź Ty zawsze między nami.

Czuwaj, czuwaj mi przy boku, nie odstępuj ani kroku.

 

 1. Zobacz film:

 

 1. Zaśpiewaj :

Trwajmy w radości ze zmartwychwstania Pana Jezusa. Życzę wam radosnego „Alleluja”. 

Zajęcia zdalne 06.04.2021 - 09.04.2021

Rozpoczynamy kolejne nasze zdalne zajęcia. Mam nadzieję, że Krasnoludki będą wspólnie ze mną pracować 🙂

Chciałbym zostać sportowcem.

Wtorek:

 

 • Muzyczna rozgrzewka na cały tydzień.

 • Teraz wykonuj proste ćwiczenia powtarzając za rodzicami np. podskoki, przysiady, skłony do przodu, wymachy rąk, nóg. 
 • Posłuchaj wiersza „Gimnastyka” i odpowiedz na pytania: Co nam daje gimnastyka? Co wykonujemy podczas gimnastyki?

 • Teraz ruchowa interpretacja wiersza – ćwicz z rodzicami i naucz się na pamięć, bo to super zabawa.
 • Podziel rytmicznie słowa związane ze sportem na sylaby : gimnastyka (gim-nas-tyka), skłony (skło-ny), skoki (sko-ki), przysiady (przy-sia-dy).
 • Wymień przedmioty, które masz w domu i służą rozwijaniu aktywności.
 • Poćwicz przy piosence: https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

Środa:

 • Ćwiczenia buzi i języka:

 • Posłuchaj piosenki „Sposób na nudę’ i zatańcz przy piosence.

 • Moje ulubione zabawy ruchowe na powietrzu, rozmowa. 
 • Zobacz i powiedz co robią dzieci na ilustracji.

 • Weź kredki i kartkę i narysuj „Moje ulubione zabawy ruchowe na powietrzu”.
 • Po skończonej pracy weź piłkę, usiądź z rodzicem na dywanie i toczcie piłkę do siebie, potem wstańcie i rzucajcie piłką.

Czwartek:

 • Posłuchaj piosenki „Sposób na nudę” (z wtorku) i zabaw się przy piosence: 

Zwrotka I – naśladuj malowanie farbami.

Zwrotka II – naśladuj oglądanie książek.

Zwrotka III – naśladuj ścieranie kurzu z mebli i wycieranie naczyń.

 • Ćwiczenia klasyfikacyjne „Duża i mała piłka”. Przygotuj: dwa talerze, siedem piłek (3 małe, 4 dużych) wyciętych np. z gazety, kolorowych kartek.

– Segreguj według wielkości.

– Przelicz piłki na talerzach, których piłek jest więcej? O ile? 

– Rodzic układa piłki w pary mówiąc głośno : Pierwsza para –  duża piłka z pierwszą małą piłką. Druga para – duża piłka z drugą małą. Trzecia para – trzecia duża piłka z trzecią małą piłką. Czwarta para  – czwarta duża piłka i… ta piłka nie ma pary.

– Której piłki brakuje? Czyli – o ile więcej jest dużych piłek?

 • A teraz poruszaj się :

Piątek:

 • Rysowanie prostych kształtów na tacce z piaskiem albo kaszą manną.
 • Przypomnij sobie części ciała – rodzic wymienia nazwy części ciała, a Ty wykonaj głęboki wdech i na wydechu powtórz nazwę, jednocześnie jej dotykając np. głowa, ucho itd.

 • Wymień elementy, które wchodzą w skład twarzy (które występują pojedynczo, a które podwójnie). Następnie przygotuj kartkę i kredki i narysuj buzię.
 • Zobacz film „Sport, ćwiczenia i dyscypliny sportowe”.

Pamiętaj o aktywności na świeżym powietrzu!

TEMAT: Spotykamy Zmartwychwstałego Pana Jezusa

Chrystus Zmartwychwstał!!!

 1. Modlitwa:  

Do Ciebie, Boże, rączki podnoszę,

o zdrowie dla moich najbliższych proszę

i proszę także, niech mnie od złego

na każdym kroku aniołki strzegą

Amen.

 1. Zobacz teraz film:

 1. Posłuchaj piosenki i zaśpiewaj

 1. Pozdrawiam wielkanocnie – Alleluja!!! Jezus żyje! 

Temat: „Alleluja” – Jezus żyje

Proszę rozpocząć wykonywanie zadań z dzieckiem znakiem Krzyża
i modlitwą do Anioła Stróża

Proszę posłuchać słuchowiska :


Zachęćmy dzieci do śpiewu i tańca:

Szanowni Rodzice Krasnoludków

Zachęcam Państwa wraz z dziećmi do codziennego korzystania z propozycji zabaw, ćwiczeń i zadań do wykonania z dziećmi w domu aby wypełnić czas, doskonalić swoje. umiejętności i wzbogacić wiedzę w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. 

W razie pytań i wątpliwości proszę o kontakt?

WIELKANOC

29.03.2021 -2.04.2021.

Poniedziałek:

 • Rytmiczna rozgrzewka na cały tydzień.

 • Co kojarzy się z Wielkanocą? – potrzebne będą kartki świąteczne, widokówki albo gazetki reklamowe. Zachęcanie do swobodnych wypowiedzi.
 • Słuchanie opowiadania G. Kasdepke „Najpiekniejsze…” – czytanego przez Rodzica.

Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!…Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze mi znanymi kurami. Któregoś ranka wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość! Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je delikatnie. Nasłuchiwały czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk. Jednym słowem jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania. – Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku! – A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi! Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły. – Mój kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paski. – A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki. Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania… – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci. – Jaka śliczniutka!… – wygdakała pierwsza kura. – Mój ty kochany!… – rozczuliła się druga. – Chlip, chlip!… – płakała ze szczęścia trzecia kura. A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: – Mamo! Już jestem!

Rozmowa z dziećmi na temat tekstu:

O jakich kurczakach marzyły kury?

Co kury zrobiły z jajkami?

Jakiego koloru były małe kurczaczki?

Jakie zwierzęta wykluwają się z jaj?

Odpowiedź na ostatnie pytanie można pomóc znaleźć dziecku w internecie.

Zabawa ruchowa kształtująca postawę ciała – Kurczątko.

Dziecko przykuca, głowę ma skuloną między ramionami, na hasło „kurczątko się wykluwa” powoli podnosi się, prostuje stopniowo dolne i górne kończyny, kręci głową, ogląda świat.

Zabawa badawcza – Z czego składa się jajko?

Przygotuj jajko surowe i ugotowane na twardo. Zapytaj dziecka, czy potrafi rozpoznać, które jajo jest surowe, a które gotowane.  Każ dziecku zakręcić na stole oboma jajkami  i określić co się dzieje. Następnie oba jajka rozbijamy i podsumowujemy (surowe jajko kręci się wolno, a ugotowane szybko).

Wytłumacz dziecku to zjawisko – gotowane jajko kręci się szybciej, bo ma zwartą konsystencję – konsystencja surowego jaja hamuje jego obrót.

Wtorek:

 • Ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej – „Popękane jajeczko”. Potrzeba: sylwetę jajka pociętego na trzy części – dziecko przykleja jajko na kartkę.
 • Zabawa ruchowa – „Kury szukają ziarenek”. Dziecko jest kurą, spaceruje po pokoju małymi kroczkami w rytm wyklaskiwanego przez rodzica, podczas przerwy przykuca i stuka ugiętym palcem wskazującym o podłogę, kura je ziarenka.
 • Zabawa matematyczna – „Cztery jajeczka”. Potrzeba : 4 wycięte sylwety jajek, kartoniki z kropkami od 1 do 4. Dziecko układa przed sobą tyle sylwetek jajek ile kropek jest na kartonikach.
 • W jakim kolorze jest słońce? – Posłuchaj rymowanki: Słoneczko, słoneczko – tak, tak, tak! Świecisz nam codziennie – pięknie tak! Gdy usłyszysz słowo „tak” – klaśnij w dłonie, a potem narysuj słoneczko.

Środa:

 • Ćwiczenia klasyfikacyjne: Co nie pasuje do Wielkanocy? (Przygotuj kilka przedmiotów związanych i nie związanych z Wielkanocą np. bazie kotki, bombka, gałązka choinki itp.) Dziecko nazywa je i wskazuje.
 • Zwyczaje Wielkonocne.

 • Ćwiczenia spostrzegawczości: Ukryta pisanka. – Rodzic chowa pisankę w pokoju w różnych miejscach, dziecko je znajduje i stosuje słowa: na, pod, obok, za, nad.

Czwartek:

 • Zobacz filmik „Bajeczka Wielkanocna”

 • Zabawa bieżna – Bieg z pisanką (połóż pisankę na łóżko i biegnij między rozłożonymi krzesełkami slalomem).
 • Posłuchaj piosenki.

 • Zagadki Wielkanocne.

Piątek:

 • Zobacz film, a potem przygotuj z rodzicami koszyczek Wielkanocny.

 • Zabawa rytmiczna – Dziecko porusza się po pokoju, podczas tupnięcia przez rodzica powtarza za rodzicem: Pisanki, kraszanki, prześliczne wzory. Wszystkie ubrane w piękne kolory.
 • Niech nam żyją Święta!!!

Pisanki, pisanki w prześliczne wzory. Wszystkie ubrane w piękne kolory - nasze prace

Wysiew owsa do ziemi - zapoznanie ze zwyczajami świątecznymi

Przed Świętami Wielkanocnymi Krasnoludki wysiewali owies, aby udekorować nim stół wielkanocny . Dowiedzieli się, że młode soczyste pędy owsa to jedna z obowiązkowych dekoracji wielkanocnych, bo symbolizuje rodzące się życie oraz …. wiosnę!

Kle, Kle, Kle - nasze bociany już są ...

Wypatrywane podczas naszych spacerów i wycieczek przyleciały 20 marca. Pięknie się prezentują. Prawda …..

Zielony dzień u Krasnoludków...

Chodź zima jeszcze marudzi – My Krasnoludki pozdrawiamy wszystkich zielono, wiosennie.

 

Żegnamy zimę - Witamy wiosnę!

Marzanna odchodzi, a z nią groźna zima.

Słoneczko na niebie mocniej grzać zaczyna.

Nie żal nam jej wcale, niech ją porwie rzeka.

Spieszmy się przecież wiosna na nas czeka.

Marzanna - zimowa panna - nasze prace

Teatrzyk cieni

Nasze zabawy z cieniem – nawet nam to wyszło!

Krasnoludek jestem mały - nasze prace

Przygoda krasnali.

Dalej w koło, dalej w koło wszyscy wraz, bo na tańce, bo na pląsy nadszedł czas...

Krasnoludkowa Fotobudka

Gadżety sprawdziły się świetnie. Czy mnie poznajesz?

Pizza party - Znam jedzenie, które zaczyna się na P. Pizza to jego nazwa. Nawet zrobiona z ciastoliny robi wrażenie i apetyt "miam, miam. Prawda!!!

Praca wre!!!

Pomagamy mamie w domowych pracach - nasze prace

Droga Babciu, Drogi Dziadku
– w tym wyjątkowym okresie Krasnoludki ślą życzenia drogą elektroniczną. 
Ślemy całuski!!!
Przyjemnego oglądania!

 

Z górki na pazurki - ale frajda!