XIII PRZEGLĄD KRESOWY

 

XIII Przegląd Twórczości Kresowej

 

Trzynastka bywa utożsamiana z pechem. Często omija się nadanie tej cyfry w pokojach hotelowych, piętrach wieżowców czy stolikach w restauracji. Istnieje nawet takie zaburzenie psychiczne zwane Triskaidgekafobią czyli lęk  przed liczbą 13. Jednak XIII Przegląd Twórczości Kresowej, który odbył się w Gliwicach na Scenie Bojków w Centrum Kultury Victoria gwarantował uśmiech, oraz przywrócił barwy i rumieńce. Chociaż obecne czasy są ciężkie z powodu trudnej sytuacji jaką jest wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny a także zmagania po pandemii, to jednak odrobina radości każdemu jest wskazana. We Lwowie mawiano kiedyś: „Chociaż bida w kamienicy wszystko hula na ulicy”.

Organizatorami XIII Przeglądu Twórczości Kresowej była Szkoła Podstawowa nr 8 w Gliwicach Bojkowie oraz Rada Dzielnicy Bojków. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Pana Adama Neumana oraz Śląskiego Kuratorium Oświaty. Dodatkowo wsparte zostało przez rodziców uczestników oraz mieszkańców Bojkowa.

W wydarzeniu wzięła udział ponad setka wykonawców z młodszych i starszych klas szkoły podstawowej oraz z liceum. Jak przystało na trzynasty przegląd, zaprezentowano dokładnie trzynaście występów podlegających ocenie jury. Wyróżnienia otrzymali uczniowie z klasy II b ze Szkoły Podstawowej nr 8 W Gliwicach Bojkowie za piosenkę „Łyczakowski hymn”, oraz uczniowie klasy V z tej samej szkoły za piosenkę „Lwowska Banda”, a także  gliwiczanki Magdalena Borc z SP 8 i Anna Frąc  SP 6 – uczennice klas ósmych oraz koleżanki ze szkoły gimnastyki artystycznej za układ taneczny i Wiktor Mróz z klasy V z Publicznej  Szkoły Sióstr Salezjanek w Jastrzębiu z utworem „Serce Batiara”. Miejsce trzecie zajęli uczniowie z SP 8  Gliwice Bojków – klasa I a za utwór „Rudy rydz”, oraz grupa uczniów z Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Gliwicach za miks pt. ”Tylko we Lwowie” a także klasa VI b z SP8 w Gliwicach Bojkowie za utwór wokalno-taneczny pt. „Bal u weteranów”. Drugie miejsce otrzymali uczniowie klasy II a za utwór „Bal u Bombacha” z SP nr 8  Gliwice Bojków oraz wokalistka Małgorzata Kucypera z SP nr 14 w Gliwicach Sośnicy za piosenkę „Mała niebieska chusteczka”.  Pierwsze miejsce trafiło do uczniów klasy I b z SP 8 Bojków wykonujących piosenkę „Akrobata Mucha”, uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach wykonujących piosenkę „Moja Gitara”, oraz wokalistki Danuty Ungier z III Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie, która zaprezentowała utwór „Już mi raz zabrali Wilno” a także klasa IV a z SP 8 w Bojkowie za piosenkę „Zabawa w ciuciubabkę”.

Atrakcją przeglądu były występy młodzieżowej grupy mimów z SP 8, koncert Pana Andrzeja Szczepańskiego oraz spotkanie z gościem specjalnym – Klaunem Malinką, który rozgrzał publiczność do czerwoności. W trakcie wydarzenia Kabaretowi Tyligentne Batiary wręczono pamiątkowe statuetki z okazji 15-lecia działalności artystycznej wspaniałego duetu. Doceniono też zaangażowanie Pani Danuty Skalskiej, redaktor Polskiego Radia Katowice, która jesienią zeszłego roku na Zamku Królewskim w Warszawie odebrała wyjątkową nagrodę Semper Fideli, przyznawaną za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich. Także pamiętano o wszystkich Andrzejach, którzy w dniu wydarzenia obchodzili swoje imieniny. Wyróżniono też wkład nauczycieli i opiekunów dzieci i młodzieży za przygotowanie wspaniałych występów.

Bojkowski dzień kresowy stał się okazją do wyjątkowego świętowania języka i kultury niezwykłego regionu, a także sposobem do poznania wschodniego humoru. Dzięki licznie zebranej publiczności, przybyłej z regionu i Śląska, doszło do międzypokoleniowych spotkań interesujących dyskusji. Każdy uczestnik XIII Przegląd Twórczości Kresowej doświadczył,  że trzynastka,  nie jest taka pechowa a wręcz przeciwnie.

Skip to content