Zapowiedzi – co? gdzie? kiedy?

XIV Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego
Miejski Konkurs Piosenki Religijnej „Duchu Święty Przyjdź!”
SOBOTNIE SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ – PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI

Zapraszamy na kolejne wydarzenie w ramach obchodów BOJKOWSKIEGO WRZEŚNIA.
W czwartek, 15 września 2022 r., godz. 18:30 w Centrum Kultury Victoria – Scena Bojków,
Parkowa 5, odbędzie się koncert zatytułowany „Mojej Ojczyźnie” w wykonaniu słuchaczy
i absolwentów Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno – Baletowego
w Gliwicach. Jest to wyjątkowa okazja, by usłyszeć najpopularniejsze  polskie pieśni patriotyczne, utwory współczesnych wykonawców, wiersze polskich poetów oraz zobaczyć numery choreograficzne nawiązujące do tematu. Wstęp wolny!

 

Koncert objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Pana Adama Neumanna, Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości.

św. Jan Paweł II

Relacja medialna /strona Facebook: Westerplatczycy z Bojkowa

 

fot. Aneta Kujawska

Nie zabijajcie dzieci!
sobota 11 czerwca 2022, godz, 19:15
Scena Bojków, Gliwice-Bojków, ul Parkowa 5

Wystąpi młodzież gliwickich zespołów teatralnych i wokalnych MDK w Gliwicach oraz utalentowana młodzież z Ukrainy m.in. zjawiskowa Monika Glazer, w jej wykonaniu usłyszymy m.in. wzruszającą Modlitwę za Ukrainę. Opieka artystyczna: Jakub Turkiewicz, Joanna Koćwin i Aleksander Smoliński

Na scenie usłyszymy w języku polskim i ukraińskim utwory Tarasa Szewczenki, Wasyla Stusa oraz współczesną poezję ukraińską; znane pieśni dawnej Ukrainy oraz te nowe piosenki powstałe ostatnio w trakcie wojny rozpętanej przez rosyjskich barbarzyńców.

Koncert, widowisko „Nie zabijajcie dzieci” jest głosem protestu młodzieży gliwickiej, i młodych Ukraińców, którzy zatrzymali się w naszym mieście uciekając przed wojną, na przemoc, morderstwa i gwałty na dzieciach, na niewinnych cywilach. Protestem przeciwko wojnie i pragnieniem wsparcia tych, którzy walczą i pozostali na Ukrainie.

W trakcie koncertu będzie można wesprzeć finansowo akcję na rzecz pomocy dla Ukrainy – będzie dostępna puszka Caritasu.
Trzy ostatnie koncerty przyniosły dochód 2430,80 zł z datków publiczności. Bardzo dziękujemy i oczekujemy na Wasze wsparcie!

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA
PIKNIK DZIECIĘCY
5/6 maja 2022
Temat przewodni „Noc z wściekłym azotem”
Program „Nocy w Szkole”:
20.00 – oficjalne rozpoczęcie wieczoru
20.30 – pokaz naukowy klasy 1-4 (sala gimnastyczna)
22.00 – 23.00 – pokaz naukowy klasy 5-8 (sala gimnastyczna)
2.00 – 6.00 – zawody sportowe w sali gimnastycznej
 
Pozostałe atrakcje:
sala nr 47 – dyskoteka,
sala  41 – warsztaty naukowe,
sala 15 – konkurs karaoke,
 sala 4 – kino, 
sala informatyczna – zawody FiFA,
sala 36 – … Escape Room 😊
W jadalni poczęstunek w formie szwedzkiego stołu dla uczestników !
 
Po północy: mecz siatkówki
UCZNIOWIE   :   NAUCZYCIELE I RODZICE
Organizatorzy: Dyrektor szkoły i Rada Rodziców.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE „POD PRECLEM”

GRAFIKA/RYSUNEK/MALARSTWO w MDK GLIWICE

Zapraszamy dzieci i młodzież na warsztaty plastyczne w pracowni „POD PRECLEM”

W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli przyjemność zapoznać się z magią grafiki warsztatowej, technikami druku wklęsłego, wypukłego czy płaskiego. Techniki takie jak linoryt, monotypia czy sucha igła staną się ważnymi środkami wyrazu artystycznego dla młodych artystów. Ponadto na cotygodniowych spotkaniach pod okiem doświadczonego prowadzącego wszyscy uczestnicy zajęć będą rozwijać swoje umiejętności rysunkowe, malarskie (akwarela, tempera, akryl), fotograficzne, jak i również te związane z projektowaniem graficznym. Zajęcia dla młodzieży obejmować będą również wprowadzenie do rysunku, malarstwa studyjnego i kompozycji.

Warsztaty kreatywne „POD PRECLEM” to nie tylko miłe i twórcze spędzanie wolnego czasu, to przede wszystkim przestrzeń do rozwoju pasji i umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży, to możliwość aktywnego spotkania uczestników zajęć z szeroko pojętą sztuką w twórczej atmosferze. Warsztaty „POD PRECLEM” z pewnością dostarczą wszystkim uczestnikom zajęć wielu pozytywnych emocji a każdy uczestnik może być pewien, że jego talent zostanie potraktowany indywidualnie.

Warsztaty prowadzone są w ramach zajęć edukacyjnych organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach przez doświadczonego pedagoga Sebastiana Michałuszka.
Zajęcia trwać będą przez cały rok szkolny. Po zakończeniu zajęć uczestnicy otrzymają pamiątkowy dyplom ukończenia warsztatów.

Organizator warsztatów zapewnia wyposażenie całego warsztatu graficznego oraz wszystkie inne niezbędne materiały plastyczne.

Terminy zajęć:
poniedziałek, grupa „Pod Preclem +10 | 16.00-19.00 | zajęcia dla uczestników 10 + oraz młodzieży | Barlickiego 3, sala 57 IVp.
wtorek, grupa „Pod Preclem +6 | 15.30-17.00 | zajęcia dla dzieci w wieku 6+| Barlickiego 3, sala 35 Ip.

Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, ul. Barlickiego 3.

Chcesz się zapisać, potrzebujesz więcej informacji o warsztatach, napisz:  michaluszek_s@mdk.gliwice.pl |  zadzwoń (32) 232-69-54 lub wejdź na stronę:  http://www.mdk.gliwice.pl.

Informujemy,

że podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym szkoła organizuje dla dzieci i młodzieży zajęcia rozwijające: taneczne i gry na perkusji. Rozpoczęcie zajęć już w wrześniu 2022.

Zachęcamy do udziału.

Dnia 6.12.2021 r. o godz. 19:00 w Młodzieżowym Dom Kultury SCENA BOJKÓW – odbędzie się prezentacja teatralna pt. „Z Miry do Bari – ktoś ukradł Świętego Mikołaja!” w wykonaniu młodzieży z naszej szkoły pod artystyczną opieką Teatru A.


Występ jest owocem warsztatów dla młodzieży – zadania realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Pro – Scenium z Gliwic. Projekt finansowany z budżetu Miasta Gliwice.


Wstęp jest bezpłatny, zgodny z przyjętymi dla placówki zasadami sanitarnymi. Obowiązuje ograniczona ilość miejsc.

Serdeczne zapraszamy

 
11.11.2021 w Arenie Gliwice odbędzie się  wydarzenie dedykowane dla dzieci w wieku szkolnym.
Oczywiście zapraszamy całe rodziny !

 
Główka pracuje, nawet w dzień wolny od szkoły! Centrum Otwartej Edukacji zaprasza małych i większych uczniów szkół Gliwickich do Areny (hali sportowo widowiskowej) . Zastanawialiście się kiedyś, co jeszcze drzemie w Lemie? Uwielbiacie „Bajki robotów” i przygody rodem z „Cyberiady”? A może po prostu marzycie o Generatorze Radości i czasie pełnym mądrej zabawy? Jeśli tak, to 11 listopada musicie odwiedzić kolektyw Lufcik na Korbkę w Arenie Gliwice i skorzystać ze wszystkich kosmicznych atrakcji.
 
Cała ta przygoda rozegra się w roku 2021, w którym obchodzimy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema. W godzinach 10:00 – 19:00 poznamy „Księżycowe opowieści” Wędrownego Teatru MałeMi i weźmiemy udział w eksperymentach naukowych z Uniwersytetem Rozwoju. Przekonamy się o czym śpiewają gwiazdy, stworzymy własnego Elektrycerza, a w Strefie Odlotu sięgniemy nieba! Będzie taniec robotów, ciekawe wykłady i świat literackich opowieści dla dzieci. Nie może Was zabraknąć.
 
Przygotowaliśmy dla Was spektakle teatralne, warsztaty, ściankę wspinaczkową, pokazy laboratoryjne i animacje dla dzieci. Kosmiczna przygoda w Arenie Gliwice!
 
Wstęp wolny.
Więcej informacji na naszym fb.
Wydarzenie odbywa się w Arenie Gliwice – wejście od Ulicy Akademickiej 50 – Arena Operator (od Parkingu P5).
 
Plan godzinowy:
10.00-11.00 STREFA ODLOTU – warsztaty efektywnego odpoczynku i odlotowego odlotu, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów będziemy wspinać się do gwiazd i zawisać między ciałami niebieskimi;
Miejsce: Ścianka wspinaczkowa, 10:00-11:00 – wejście przez KS 3 ARTE

11.00 -11.45 COSMO STORY – przedstawienie dzieciom i młodzieży „Bajek robotów” Stanisława Lema, autorski wykład naukowo-interaktywny; Przedstawienie 45-60 minut – Hol C
Miejsce: Hol C

12.00 – 14.00 HALO, TU ZIEMIA – warsztaty dźwiękowo-muzyczne i rozwijające kreatywność oraz zdolności małej motoryki;
Miejsce – Sala Nox

14.00-16.00 HOUSTON, NIE MAMY PROBLEMU – warsztaty futurologiczne dla dzieci i młodzieży, w trakcie których:
– diagnozujemy problemy i słabości świata nas otaczającego oraz projektujemy rozwiązania;
– projektujemy super moce dla człowieka przyszłości – jakie umiejętności i właściwości posiąść powinien człowiek, aby przetrwać w dobie kryzysu klimatycznego;
– uczymy się odnajdywać radość i zapamiętywać, co nam ją sprawia;
Miejsce – Sala Nox

12.00-16.00 ELEKTRYCERZE – warsztaty z tworzenia robotów, osadzone w kontekście idei twórczego wykorzystywania odpadów;
Miejsce: Sala Imperium

16.00 – 17.00 LABORATORIUM DEXTERA i mini „Bajki Robotów” – seria atrakcyjnych pokazów naukowych z zakresu fizyki i chemii odnosząca się do życia codziennego; przeprowadzanym doświadczeniom towarzyszą prelekcje, które wyjaśniają sposób funkcjonowania mechanizmów i zjawisk;
Miejsce: Hol C

17.00 -18.00 ALEJĄ GWIAZD TAŃCZYMY – warsztaty ruchowe i kreatywne, rozwijające małą i dużą motorykę, zdolność współpracy w grupie, skupienie i wychodzenie poza utarte schematy;
Miejsce: –  sala Nox
– 1 h – spektakl na dobranoc  – Hol C

18.00 – 18.45 EDUART – SPEKTAKL FINAŁOWY, Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi, spektakl „Księżycowe opowieści”;
Miejsce – Hol C

Bądź ECO z EURECĄ! Konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży.

Coraz więcej rozwiązań ekologicznych pojawia się w otoczeniu każdego z nas. Pozwalają one jak najlepiej zadbać o środowisko i jego zasoby, aby te przetrwały dla następnych pokoleń. Warto przyjrzeć im się nieco bardziej, przedstawić w twórczy sposób na fotografii i zaprezentować innym w konkursie ECO z EURECĄ!

Jak wziąć udział w konkursie ECO z EURECĄ?

Wykonać zdjęcia znajdujących się w najbliższym otoczeniu – w domu, szkole, na podwórku lub w innych miejscach – rozwiązań ekologicznych, a następnie przesłać je na adres mailowy:

Eureca-Pro@polsl.pl do 15 listopada 2021 roku.

Wymagany format zdjęć to: plik JPG o wielkości nieprzekraczającej 10MB, dłuższy bok zdjęcia: nie mniej niż 2400 px.

Kto może wziąć udział?

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych:

– klasy I-III,

– klasy IV-VIII,

– szkoły ponadpodstawowe.

Kiedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu ECO z EURECĄ?

Wyniki i rozdanie nagród laureatom konkursu jest zaplanowane na 6 grudnia 2021 roku. Laureaci zostaną uhonorowani dyplomami oraz atrakcyjnymi nagrodami.

Kto jest organizatorem konkursu?

Organizatorem konkursu jest Politechnika Śląska.

Przedsięwzięcie jest organizowane w ramach Projektu ERASMUS+ EURECA-PRO.

EURECA-PRO (European University Alliance on Responsible Consumption and Production) to konsorcjum tworzone przez Politechnikę Śląską oraz University of Leoben (Austria), Technical University Freiberg (Niemcy), University of Petrosani (Rumunia), University of Leon (Hiszpania), Technical University of Crete (Grecja), Mittweida University of Applied Sciences (Niemcy), skupiające się między innymi wokół szeroko pojętych zagadnień związanych z 4. i 12. Celem Zrównoważonego Rozwoju ONZ: dobra jakość edukacji dla wszystkich oraz zrównoważona konsumpcja i produkcja.

Partnerzy konsorcjum współpracują w zakresie umiędzynarodowienia kształcenia, badań oraz innowacji w zakresie rozwoju środowiska i społeczeństwa, a także aspektów technologicznych, ekologicznych, gospodarczych, społecznych i politycznych.

Celem konkursu ECO z ERUECĄ jest promocja założeń projektu EURECA-PRO ze szczególnym ukierunkowaniem na kształtowanie i wzmacnianie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży.

Zapraszamy do udziału w konkursie ECO z EURECĄ i zapoznania się z regulaminem.

Strona internetowa konkursu ECO z EURECĄ.

 

 

„Noc Naukowców”

W najbliższy piątek uczniowie klas siódmych i ósmej w SP nr 8 w Gliwicach będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych zajęciach, prowadzonych przez pracowników naukowych Politechniki Śląskiej:

 Panią dr inż. Monikę Blaszczok, która przybliży uczniom temat  multitaskingu  człowieka

oraz Pana dr hab. inż. Zbigniewa Żmudkę, którego zajęcia będą gratką dla fanów motoryzacji, dotyczyć bowiem będą silników spalinowych.

Co istotne, po zajęciach „naukowych” będzie okazja do wspólnego spędzenia czasu w zespołach klasowych.

Z powodu obostrzeń sanitarnych „Noc Naukowców” odbywać się będzie               w formie online.

Czas wydarzenia: 2021-05-09 19:30 Miejsce wydarzenia: Palmiarnia Miejska w parku Chopina (ul. Aleksandra Fredry 6) Tematyka wydarzenia: Wiosna z Fryderykiem Organizator: Miasto Gliwice Teatr Miejski w Gliwicach Koncert Piotra Alexewicza i Tomasza Maruta, kandydatów do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina. W programie muzyka Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Franza Schuberta. Piotr Alexewicz – uczeń Ogolnokształcacej Szkoly Muzycznej i Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Koncertuje w Polsce i za granicą. Laureat m.in. I Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im.F. Chopina (2020). Tomasz Marut – absolwet Ogólnokształcacej Szkoły Muzycznej, student Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego. Laureat m.in. IV Nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (2020).
Czas wydarzenia: 2021-05-16 19:30 Miejsce wydarzenia: Palmiarnia Miejska w parku Chopina (ul. Aleksandra Fredry 6) Tematyka wydarzenia: Wiosna z Fryderykiem Organizator: Miasto Gliwice Teatr Miejski w Gliwicach Koncert Wojciecha Waleczka i Aukso Acoustic Quartet. W programie utwory Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Roberta Schumanna. Wojciech Waleczek – absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Koncertuje w Polsce i wielu krajach świata. Laureat wielu krajowych i zagranicznych konkursow pianistycznych. Jest wykladowcą Akademii Muzycznej w Katowicach. Aukso Acoustic Quartet – członkowie Orkiestry Kameralnej Aukso. F.Chopin / F. Liszt Pieśń Wiosna op. 74 Wariacje B-dur z op. 74 Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 R. Schumann Kwintet fortepianowy Es-dur op. 44
Czas wydarzenia: 2021-05-02 19:30 Miejsce wydarzenia: Palmiarnia Miejska w parku Chopina (ul. Aleksandra Fredry 6) Tematyka wydarzenia: Wiosna z Fryderykiem Organizator: Miasto Gliwice Teatr Miejski w Gliwicach Koncert Macieja Woty i Kwintetu Gliwickiej Orkiestry Kameralnej. W programie muzyka Fryderyka Chopina. Maciej Wota – absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Koncertuje w kraju i za granicą. Kandydat do udziału w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.F. Chopina. Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej – absolwenci Akademii Muzycznej w Katowicach i Uniwerytetu Muzycznego Warszawie. F. Chopin 4 Mazurki op. 24 Koncert Fortepianowy f-moll op. 21

Szczęść Boże,

zapewne do wszystkich już dotarła smutna wiadomość o śmierci ks. bpa Gerarda Kusza. Na stronie internetowej naszej diecezji opublikowany został program wszystkich uroczystości pogrzebowych (https://kuria.gliwice.pl/wp-content/uploads/2021/03/Uroczysto%C5%9Bci_pogrzebowe-1.pdf). Niestety sytuacja pandemiczna wymusza pewne rozwiązania nie zawsze dla każdego dogodne.

Msza św. żałobna odbędzie się w sobotę o godz. 8.00. Ze względu na spodziewane liczne delegacje wejście do katedry na Mszę św. pogrzebową o godz. 11.00 najprawdopodobniej okaże się niemożliwe. Dlatego na kanale Katedra Gliwicka w serwisie Youtube odbędzie się transmisja na żywo wszystkich wydarzeń z katedry.

Z pozdrowieniami pełnymi nadziei Chrystusowej

Tadeusz Hryhorowicz

Adam Spałek

Anetta Baranowska

 Nasi uczniowie z SP8 ze zmarłym księdzem biskupem.

https://www.parafia-bojkow.pl/index.php?q=51&id_akt=120&page=&id_kategoria=72

https://www.parafia-bojkow.pl/index.php?q=51&id_akt=119&page=&id_kategoria=72

https://www.parafia-bojkow.pl/index.php?q=51&id_akt=202&page=&id_kategoria=79

https://www.parafia-bojkow.pl/index.php?q=51&id_akt=242&page=&id_kategoria=80

 
 
  
Dzień 14 marca to Międzynarodowe Święto Liczby π (pi). Datę wybrano nieprzypadkowo – w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π (zwana również ludolfiną), to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.W tym roku obchody święta odbywają się zdalnie 15 marca. Na lekcjach matematyki uczniowie poznają liczbę pi oraz ciekawostki z nią związane.  „Podziwu godna liczba Pi / trzy koma jeden cztery jeden. / Wszystkie jej dalsze cyfry też są początkowe, / pięć dziewięć dwa ponieważ nigdy się nie kończy. / Nie pozwala się objąć sześć pięć trzy pięć spojrzeniem / osiem dziewięć obliczeniem / siedem dziewięć wyobraźnią, / a nawet trzy dwa trzy osiem żartem, czyli porównaniem / cztery sześć do czegokolwiek / dwa sześć cztery trzy na świecie […]”.Wisława Szymborska Liczba Pi (fragment)Fascynująca, nieskończona i oryginalna na tyle, żeby stać się tematem wierszy – taka właśnie jest liczba pi.A o tym, jak uczniowie naszej szkoły widzą liczbę pi, przekonamy się wkrótce 🙂 Jeśli chcesz dowiedzieć się o liczbie pi, obejrzyj film:

https://pistacja.tv/film/mat00444-liczba-pi-i-obwod-kola?playlist=534

Posłuchaj „PI SONG” 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=3HRkKznJoZA

Zapoznaj się z ciekawostkami o liczbie pi:

https://fajnepodroze.pl/liczba-pi-ciekawostki/

Zobacz „początek” rozwinięcia liczby pi:

https://zasoby1.open.agh.edu.pl/dydaktyka/matematyka/c_analiza_matematyczna/pi.htm

Sprawdź, na którym miejscu rozwinięcia dziesiętnego liczby pi znajduje się Twoja data urodzenia:

http://www.tomaszgrebski.pl/viewpage.php?page_id=495

Obszar załączników

 
Wsparcie w walce z depresją Forum Przeciw Depresji zachęca także do skorzystania z bezpłatnego wsparcia telefonicznego. Od 22 do 26 lutego br. w godz. 17:00-19:00 będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji. Pod numerem 22 594 91 00 pomocy udzieli lekarz psychiatra. Podczas rozmowy specjalista może pomóc choremu na depresję lub osobom, które podejrzewają depresję u kogoś bliskiego, w rozpoznaniu i nazwaniu problemu, a także szukaniu oparcia w najbliższym otoczeniu.

„XI Przegląd Twórczości Kresowej”

Szanowni Państwo

W związku z szerzącą się pandemią i odwołaniem zajęć stacjonarnych w szkołach od jesieni tegoż roku szkolnego, zostaliśmy zmuszeni do przesunięcia  naszego  XI Przeglądu Twórczości Kresowej na dogodny termin. Mamy nadzieję że otrzymali Państwo wysłany przez naszą szkołę komunikat w tej sprawie.  Za przełożenie terminu oraz utrudnienia z tym związane serdecznie przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość. Jednak z wielką radością pragniemy Państwa poinformować o wznowieniu naszej inicjatywy. Dlatego jeszcze raz ponawiamy nasze zaproszenie i przesyłamy informację:

Szkoła Podstawowa nr 8 zaprasza do udziału w XI Przeglądzie Twórczości Kresowej.

Tematem przewodnim tegorocznego konkursu będzie:

„ 100 lecie odznaczanie Lwowa Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari”

Dokładnie miasto zostało uhonorowane  22 listopada 1920 r. Uroczystej dekoracji dokonał sam naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski, który również odbierał defiladę wojskową na lwowskim rynku. To najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadano bohaterskiemu miastu, które do dziś z dumą nosi dewizę „Semper Fidelis”. Doceniono zarówno odwagę mieszkańców w czasie walk rozpoczętych w listopadzie 1918 r. o zachowanie polskości miasta, jak i jego późniejszy opór wobec natarcia Armii Czerwonej w 1920 r.

Patronat nad tegorocznym przeglądem objął  Prezydent Miasta GliwiceAdam Neumann

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o polskich Kresach oraz krzewienie ich kultury, a także popularyzacja twórczości tego regionu wśród dzieci i młodzieży

Uczestnicy. Konkurs przeznaczony jest dla przedszkolaków, uczniów klas I-III i klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz grup dziecięco-młodzieżowych instytucji edukacyjno-wychowawczych. 

Forma przekazu (najlepiej nawiązująca do tematu tegorocznego przeglądu) jest zróżnicowana i dowolna. Może to być:

– utwór muzyczny (piosenka),

– wiersz,

– skecz,

– scenka rodzajowa,

–  taniec,

Pomocą w poszukiwaniu materiałów do przygotowania się do konkursu mogą być: 

– archiwum audycji „Lwowska Fala” –  Polskie Radio Katowice,

– strony internetowe i Facebook-owe poświęcone Kresom,

– liczna na rynku wydawniczym oraz w bibliotekach literatura,

Ze względu na obecną sytuację związaną z COVID – 19 Przegląd będzie odbywał się w następujących etapach. 

 

Terminy:

12.03.2021 r. do tego czasu należy przesłać nagrany z młodymi wykonawcami materiał. Warunkiem przystąpienia do przeglądu jest wypełnienie (drukowanymi literami) karty zgłoszeniowej podanej w załączniku.

12-16.03.2021 r. – w tym czasie nasze szanowne Jury, złożone z ekspertów z dziedzin tematyki kresowej oraz kultury i sztuki będzie zdalnie oceniać wykonawców.

18.03.2021 r. o godzinie 16.00 odbędzie się uroczyste podsumowanie XI Przegląd Twórczości Kresowej. Spotkanie będzie miało miejsce na łączu internetowym – aplikacji. Na podany przez Państwa e-mail zostanie wysłane zaproszenie do udziału w wydarzeniu. Przewidywany czas podsumowania to – 1 godzina

Nagranie i kartę zgłoszenia wysyłamy w zależności od możliwości

– elektronicznie na adres sp8gliwicekk@gmail.com

– lub tradycyjnie pocztą  na adres:

Szkoła Podstawowa nr 8

UL. Spacerowa 6

44-141 Gliwice

KARTA ZAPISU DOSTĘPNA W ZAKŁADCE PRZEDSZKOLE/DRUKI DO POBRANIA

Organizacja szkoły po feriach zimowych!

Od dnia 18 stycznia br. uczniowie klas 4-8 pracują zdalnie z wykorzystaniem metod kształcenia na odległość zgodnie z dotychczasowym planem przy użyciu platformy  Classrooom.  

Uczniowie klas 1-3 wracają do szkoły i  będą pracować stacjonarnie w oparciu o  dotychczasowe  harmonogramy pracy.

W szkole obowiązują procedury przeciwepidemiczne, na bieżąco aktualizowane o  nowe wytyczne sanitarne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych.

Szczegółowe informacje dotyczące organizacji pracy szkoły dla klas I – III znajdują się z zakładce COVID-19.

                                                                          

Ferie po Królewsku online, w siedmiu Rezydencjach Królewskich


Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z siedmioma Rezydencjami Królewskimi: Zamkiem Królewskim w Warszawie, Zamkiem Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Zamkiem Lubelskim – Muzeum Narodowym w Lublinie zapraszają na wirtualne spotkania w sieci dla dzieci i młodzieży.
Codziennie, przez 14 dni, od 4 do 17 stycznia 2021 na stronach internetowych i kanałach mediów społecznościowych: Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, będą publikowane aktywności dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, od przedszkola do szkół średnich.
Rezydencje zapraszają do zwiedzania z Idą Nowakowską w cyklu „Muzeum oczami dziecka”, a znani youtuberzy na „Zamkowe Trendy”. Na „Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich” oraz warsztaty zabierze wszystkich chętnych Piotr Rubik, a w świat baśni i legend przeniosą najmłodszych Joanna Moro i Agata Załęcka – lekturą „Królewskich bajek”. Każdego dnia dodatkowe atrakcje, warsztaty i konkursy – aktualne informacje online na stronach Rezydencji.
Znajdź nas #feriepokrólewsku, polub, subskrybuj – bądź na bieżąco!
Ferie online nie mają granic – możesz być wszędzie!


Zamek Królewski w Warszawie
www.zamek-krolewski.pl


Zamek Królewski na Wawelu
www.wawel.krakow.pl


Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
www.lazienki-krolewskie.pl


Muzeum Zamkowe w Malborku
www.zamek.malbork.pl


Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu
www.zamek-sandomierz.pl


Zamek Królewski w Lublinie
www.mnwl.pl


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
www.muzeum.wieliczka.pl


Organizatorem projektu jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest zrealizowany w 7 rezydencjach królewskich: Zamku Królewskim w Warszawie, Zamku Królewskim na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowym w Malborku, Muzeum Okręgowym w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Zamku Lubelskim – Muzeum Narodowe w Lublinie.

Grudniowa przygoda z teatrem

Zbliżają się święta, ale zanim spędzimy czas w rodzinnym gronie, trzeba wszystko odpowiednio przygotować, a to zajmuje mnóstwo czasu. Kiedy rodzicom przybywa coraz więcej obowiązków z pomocą przychodzi Fundacja W to mi graj, z kreatywnymi propozycjami spędzenia wolnego czasu.


Warsztaty i spektakle online


W grudniu, co środę, o godzinie 16.00 zapraszamy na warsztaty „Daj przykład”, czyli spotkania z teatrem, tańcem, muzyką i cyrkiem. Również w ramach tego projektu 4.12, o godz. 16.00 odbędzie się audycja muzyczna dla dzieci „Śląski blues” zachęcająca do wspólnego spędzenia święta górników, Barbórki.
A to jeszcze nie wszystko. Oprócz warsztatów, odbywa się jeszcze Baśniowa Szkoła Teatru, czyli cykl spektakli online. 6.12, w Mikołaja, o 16.00 odbędzie się transmisja przedstawienia familijnego „Szydełkowa Szopka Babci Klary”, 19.12 nieco później – o 19.30 „Balladyna” w wykonaniu Gliwickiego Teatru Tańca, czyli „Zazdroszczę tej co dzisiaj rano mną była”, skierowana już do nieco starszej widowni, czyli młodzieży.


Dlaczego warto?


Zabawy, ćwiczenia, czy zadania teatralne, ale także cyrkowe, taneczne i rytmiczne wywierają duży wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji oraz rozładowują nagromadzone emocje. Są jednym z efektywnych środków wychowania wszechstronnego, dają możliwość poczucia wspólnego działania w tym trudnym czasie, kiedy wiele możliwości spędzania czasu wolnego zostało ograniczonych.
Gdzie oglądać?
Na Facebooku, na profilach Areny Gliwice oraz kolektywu artystycznego Lufcik na Korbkę. W zakładce „wydarzenia” znajdź najbardziej interesujące Cię propozycje. Warto zaznaczyć opcję „biorę udział” W ten sposób nie przegapisz godzin transmisji, bo na chwilę przed rozpoczęciem otrzymasz powiadomienie. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.
Zaproś teatr do swojego domu! ___________________

Projekt „DAJ PRZYKŁAD” realizuje Fundacja W to mi graj. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

KLUB MŁODEGO PROGRAMISTY

Pomóżmy chorym w gliwickim szpitalu” – zaproszenie do akcji

Szanowni Państwo,
Wszyscy jesteśmy świadomi powagi sytuacji w związku z pandemią Personel medyczny od miesięcy pracuje na granicy ludzkiej wytrzymałości. Chorzy leżą po dwa, trzy tygodnie z gorączką, dusznościami, w tej samej bieliźnie, piżamie bez ręcznika. Często nie mają podstawowych przyborów toaletowych i środków czystości. Ich bliscy przebywają na kwarantannie i nikt nie może ich odwiedzać. Gliwicka Inicjatywa Obywatelska ogłosiła zbiórkę tego, co chorym w gliwickim szpitalu potrzebne jest na co dzień.

Nasza Szkoła Podstawowa wraz z oddziała mi przedszkolnymi przyłącza się do szczytnej Akcji „Pomóżmy chorym w gliwickim szpitalu”.

W wejściu do budynku SP8 przy ul. Spacerowej 6 wystawione będą pojemniki, do których w dniach:
wtorek 17.11 – w godzinach 8.00 -16.00
środa 18.11 – w godzinach 8.00 – 16.00
czwartek, 19.11 – w godzinach 8.00 – 16.00

będzie można wkładać:
– chusteczki nawilżone,
– mydło w płynie,
– szampon,
– oliwkę dla dzieci,
– gąbki,
– ręczniki papierowe,
– papier toaletowy,
– piankę do golenia,
– dezodorant damski/męski,
– wodę niegazowana małą,
– podkoszulki, piżamy (mogą być używane, czyste; także dużych rozmiarów).

Z góry dziękujemy za przyłączenie się do akcji i przypominamy, że w godzinach od 8.00 do 16.00 uczniowie mogą przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej.

XI Przegląd Twórczości Kresowej”



Szkoła Podstawowa nr 8 zaprasza do udziału w XI Przeglądzie Twórczości Kresowej, który odbędzie się 19 listopada 2020 r.

 

Tematem Przewodnim tegorocznego konkursu będzie

 

100 lecie odznaczanie Lwowa Krzyżem Kawalerskim Orderu Virtuti Militari”

 

Dokładnie miasto zostało uhonorowane 22 listopada 1920 r. Uroczystej dekoracji dokonał sam naczelnik państwa marszałek Józef Piłsudski, który również odbierał defiladę wojskową na lwowskim rynku. To najwyższe polskie odznaczenie wojskowe nadano bohaterskiemu miastu, które do dziś z dumą nosi dewizę „Semper Fidelis”. Doceniono zarówno odwagę mieszkańców w czasie walk rozpoczętych w listopadzie 1918 r. o zachowanie polskości miasta, jak i jego późniejszy opór wobec natarcia Armii Czerwonej w 1920 r.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o polskich Kresach Wschodnich i II Rzeczypospolitej oraz krzewienie kultury kresowej,
a także popularyzacja twórczości tego regionu
wśród uczniów szkół podstawowych.

Konkurs przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów klas I-III i klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz grup dziecięco-młodzieżowych instytucji edukacyjno-wychowawczych.

Ze względu na obecną sytuację związaną z COVID – 19 Przegląd będzie odbywał się online. Należy przygotować jedną z wymienionych form propozycji z terenów wschodnich: utwór muzyczny (piosenka), wiersz, skecz, scenkę rodzajową. Przygotowaną prezentację uczniów należy nagrać i przesłać na sp8 gliwicekk@gmail.com

Warunkiem przystąpienia do przeglądu jest wypełnienie (drukowanymi literami) karty zgłoszeniowej do dnia 12.11.2020 r. oraz przesłania jej na adres:



Szkoła Podstawowa nr 8

ul. Spacerowa 6

44-141 Gliwice



Istnieje także możliwość przesłania faksem na numer: 32/232-95-89


KARTA ZGŁOSZENIA

 

O wynikach laureaci zostaną powiadomieni 27.11.2020 r.



 

Drodzy rodzice,
Zwracamy się do was z szczególną prośbą – od 23 października mieszkańcy Gliwic mogą oddać swój głos na projekt realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.
W obecnej edycji budżetu znalazł się projekt realizowany przez naszą szkołę: Widowisko plenerowe, którego celem jest przybliżenie mieszkańcom dzielnicy Bojków wydarzeń na terenie Górnego Śląska sprzed 100 lat, a więc w okresie tworzenia się państwa polskiego po I wojnie światowej. Będzie to ciekawe, edukacyjne uzupełnienie festynu, jaki chcemy zorganizować wiosną 2021 roku w naszej szkole.

Dlatego zwracamy się do Was o oddanie głosu na ten właśnie projekt, zapraszając jednocześnie już teraz na samo wydarzenie.
Bez waszej pomocy będzie to trudne do realizacji !

Poniżej umieszczamy link do strony, gdzie można oddać głos –

https://gbo.gliwice.eu/?p=f&r=dz

 


Zachęcamy do głosowania !!

Dyrekcja SP nr 8 w Gliwicach



P.S. Dodatkowa informacja dla fanów piłki nożnej – wśród zgłoszonych projektów jest również jeden mówiący o zajęciach sportowych dla mieszkańców naszej dzielnicy. Projekt zgłosiła fundacja Espaniola. Dotyczy to również uczniów naszej szkoły i przedszkola, więc jest także wart zainteresowania.

 

5 października 2020, poniedziałek od 13:30 – 22:00

w szkole nastąpi przerwa w dostawie wody!

 

Szanowni Państwo,

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2020 – zaproszenie  dla dzieci i młodzieży do udziału w konkursach.

Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej zaprasza do wzięcia udziału w konkursach organizowanych w ramach Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2020, która zaplanowana jest na 10 października br. W ramach tegorocznej edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2020, organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież do udziału w dwóch konkursach: plastycznym „Nauka wczoraj i dziś” oraz filmowym „Nauka wokół nas”.

Regulaminy oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.nocnaukowcow.com.pl/konkursy

ZAPRASZAMY

Zapraszamy Państwa dzieci do udziału w darmowych i bardzo atrakcyjnych zajęciach organizowanych w ramach wydarzeń upamiętniających bohaterską obronę Westerplatte. 

Zajęcia dla dziewcząt i chłopców (młodzież) ze sztuki survivalovo – militarnej. Uczestnicy spróbują swoich sił w strzelectwie, wspinaczce, terenoznawstwie i sztukach walki. Doświadczą  także ciekawych warsztatów i kreatywnej zabawy.

Organizatorem przedsięwzięcia jest SCOUT oraz Stowarzyszenie GTW w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Czwartek, 3 września 2020 r., godz. 16:00 – 19:00 teren Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie:

Prosimy o przyniesienie zgód wypisanych przez Państwa do udziału w zajęciach oraz wyposażenie młodzieży w maseczki.

Zapraszamy uczniów kl. VII  VIII  do udziału w atrakcyjnych zajęciach organizowanych w ramach wydarzeń upamiętniających bohaterską obronę Westerplatte. Zajęcia ze sztuki survivalovo – militarnej. Uczestnicy spróbują swoich sił w strzelectwie, wspinaczce, terenoznawstwie i sztukach walki. Doświadczą  także ciekawych warsztatów i kreatywnej zabawy. Organizatorem przedsięwzięcia jest SCOUT oraz Stowarzyszenie GTW w ramach Budżetu Obywatelskiego. Czwartek, 3 września 2020 r., godz. 16:00 – 19:00 teren Szkoły Podstawowej nr 8 w Gliwicach Bojkowie – wstęp wolny.

 

ZEBRANIE

RODZICÓW KLAS PIERWSZYCH


Szanowni Państwo, wychowawcy klas pierwszych zapraszają w najbliższy poniedziałek, tj. 31 sierpnia, na zebranie informacyjne przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Pani Aleksandra Mader zaprasza na godzinę 17:00 do sali nr 1 mieszczącą się w suterenach. Pani Bożena Mucha do sali nr 3, również na poziom „O”. Wchodzimy dolnym wejściem, pamiętając o maseczkach i zachowaniu dystansy społecznego.


Ogłaszam konkurs na najlepszy film e-wf

Nie musisz logować się na platformie.

Wystarczy wejść w link i zagłosować.

Głosować może każdy, ile razy chce, również rodzice, ciocie babcie czy wszyscy, którym udostępnisz link.

WYGRAJMY DLA SZKOŁY I UCZNIÓW SPRZĘT SPORTOWY, 200 WEJŚCIÓWEK DO PARKU ROZGRYWKI ZATOR LAND, 40 WEJŚCIÓWEK DO MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI. ORAZ DROBNE NAGRODY

WYGRYWA SZKOŁA, KTÓRA ZDOBĘDZIE NAJWIĘKSZA LICZBĘ GŁOSÓW.

BARDZO PROSZĘ -DZIAŁAJMY RAZEM, A OSIĄGNIEMY CEL. TO NIC NIE KOSZTUJE TYLKO PARĘ KLIKNIĘĆ.

Pozdrawiam Barbara Badura.

OTO LINK;
https://ewf.h1.pl/konkurs/?token=Tnmygq9HzZVqAD6IyRWH3Vo372ruk2M5SdDDcWAkkJGk8NdhyW


27 maja będziemy świętować!

Z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy samorządu terytorialnego zapraszamy do udziału w interaktywnym quizie związanym z tematyką samorządową (30 pytań na 30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce).

Pytania będą się odnosiły do symboli i historii Gliwic oraz ważnych wydarzeń ostatnich 30 lat. Quiz będzie przeprowadzony 27 maja o godzinie 17.00.  W quizie będzie można wziąć udział, nie wychodząc z domu, gdyż będzie on przygotowany online, z wykorzystaniem transmisji live na YouTube.

Szczegóły dotyczące przebiegu i uczestnictwa w grze, a także jej regulamin można znaleźć na stronie https://gliwice.eu/aktualnosci/kultura/27-maja-bedziemy-swietowac.

Po zakończeniu quizu, o godz. 19:00 na miejskim kanale YouTube zostanie wyemitowany koncert zespołu Eleganza. Zespół zagra w sześcioosobowym składzie. Prowadząca przybliży słuchaczom informacje na temat wykonywanych w ramach koncertu: walców, polek, czardaszów, serenad, marszów, uwertur znanych oraz czasem już zapomnianych mistrzów muzyki salonowej, takich jak: Johann Strauss, Harry Theis, Hans Crucius, Vittorio Monti, Matos  Rodriguez, Fermo Dante Marchetti, Jo Knumann, Jules Massenet i wiele innych.


Edukacja w Gliwicach. Jedno miasto, wiele możliwości.

Drodzy ósmoklasiści!Zapraszamy Was na wirtualną wycieczkę po gliwickich szkołach ponadpodstawowych. Rozpoczęliśmy ją z początkiem zimy, by wiosną zaprezentować Wam, gdzie możecie kontynuować naukę. Już niebawem dokonacie wyborów Waszej dalszej drogi edukacyjnej. Wybierajcie mądrze! Szkoła i wykształcenie, które w niej zdobędziecie, nie zdeterminują Waszej zawodowej przyszłości. Na pewno jednak staną się podstawą Waszych dalszych wyborów. Powodzenia!https://gliwice.eu/o-gliwicach/edukacja/rekrutacja/rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych

Opublikowany przez Edukacja w Gliwicach Wtorek, 21 kwietnia 2020

Skip to content